Menu

Opóźnienie w doręczeniu przesyłki

Pamiętaj, że reklamację z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania usługi jakim jest na przykład opóźnienie w doręczeniu Twojej przesyłki może składać Zleceniodawca, czyli osoba zlecająca daną usługę. Opóźnienie w doręczeniu paczki może zdarzyć się każdej firmie kurierskiej warto jednak wiedzieć czego możemy oczekiwać, jeżeli dana sytuacja nastąpi. 

Opóźnienie w doręczeniu - kiedy reklamować?

Każdy klient ma prawo złożyć reklamację w przypadku kiedy przysyłka nie dotarła do odbiorcy na określony czas. 

Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników: 

  •  Godzinę nadania przesyłki
  • Próby doręczenia przez kuriera do odbiorcy

W sytuacjach kiedy kurier próbował dostarczyć przesyłkę, ale odbiorca był nieobecny lub gdy sami nadaliśmy przesyłkę (w punkcie/terminalu) zbyt późno wówczas klasyfikowanie powstałych opóźnień nie będzie wynikało z winy przewoźnika. 

Jakiej kwoty odszkodowania można żądać?

Jest to uwarunkowane w Ustawie o Prawie Przewozowym w przypadku przesyłek krajowych. Kwota odszkodowania z tytułu opóźnienia w doręczeniu nie przekracza dwukrotności opłaty za nadanie paczki. Należy jednak udokumentować powstałą szkodę (inną niż w przesyłce).

Ile mamy czasu na złożenie reklamacji?

To tytuł, który charakteryzuje się najwcześniejszym terminem przedawnienia. Na złożenie reklamacji z powodu opóźnienia w doręczeniu mamy zaledwie dwa miesiące w przypadku przesyłek krajowych. Niektóre firmy kurierskie skracają ten termin. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby zapoznać się regulaminem wybieranego przewoźnika.

Co należy zrobić, żeby złożyć reklamację z tytułu opóźnienia w doręczeniu

W celu złożenia reklamacji prosimy o przesłanie niżej wskazanych dokumentów:

  • list przewozowy lub potwierdzenie nadania

Nieuzupełnienie dokumentacji spowoduje pozostawienie reklamacji bez rozpoznania.

Ponadto zastrzegamy sobie iż w toku postępowania reklamacyjnego przewoźnik może poprosić o przesłanie dodatkowych informacji oraz dokumentów (nie wymienionych wyżej).

Wypełnij formularz reklamacyjny, dołącz dokumenty i wyślij zgłoszenie

Formularz reklamacji

Raportowany przez
Powód zgłoszenia reklamacji*
Typ klienta*
Numer zamówienia*
Adres e-mail*
Firma
Imię i Nazwisko*
Telefon*
Nr konta bankowego*
Kwota roszczenia*
Koszty dodatkowe
Szkoda
Zawartość*
Opis
Źródło
Załącz dokumenty

Maksymalny rozmiar plik(-ów) wynosi 20 MB.

Maksymalna ilość załączników: 2

* Oświadczam, iż wszelkie dane w formularzu są prawdziwe oraz że nie ubiegam się w powyższej sprawie o odszkodowanie od innego Ubezpieczyciela.
* Oświadczam, że zapoznałem się z zasadami przetwarzania moich danych osobowych przez Grupę Znatury sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, NIP 2220872890, opisanymi w Polityce prywatności. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Grupę Znatury sp. z o.o. z siedzibą w Katowicach, NIP 2220872890 w celu przesyłania informacji handlowych drogą mailową lub telefoniczną. Wiem, że w każdej chwili mogę odwołać zgodę.

Najpopularniejsze artykuły - reklamacje

Jak prawidłowo złożyć reklamację w firmie kurierskiej?

Składanie reklamacji nigdy nie jest przyjemne, ale od czasu do czasu taka potrzeba może się zdarzyć. Nikt nie jest w stanie całkowicie wykluczyć wystąpienia zdarzeń losowych, w postaci na przykład uszkodzenia przesyłki podczas przewozu. Szczególnie w takiej branży jak usługi kurierskie, w której to paczki pokonują dziesiątki kilometrów, przechodząc przez szereg pomieszczeń, sortowni i rąk.

Spóźniona paczka – co zrobić, gdy przesyłka nie dotrze na czas?

Oczekiwania na paczkę przypomina wypatrywanie świętego Mikołaja. Nic dziwnego, że kiedy kurier zawodzi, nasza frustracja rośnie. Wyjaśniamy, co zrobić, gdy paczka się spóźniona. Sprawdź, jakie są Twoje prawa i czy możesz uzyskać odszkodowanie.

Co zrobić, gdy paczka zostanie uszkodzona podczas transportu?

W dzisiejszych czasach konsumenci robią zakupy online masowo. Przez Internet sprzedawane jest niemal wszystko. Jak wielu konsumentów doświadczyło rozczarowania, gdy przesyłka dotarła uszkodzona? Problemy z przesyłkami zdarzają się rzadko, ale przy takiej skali zamówień, trudno wykluczyć ewentualność uszkodzeń. Jak przygotować protokół uszkodzenia przesyłki? Jak sprawdzić, czy przesyłka została uszkodzona w transporcie?

Masz dodatkowe pytania? Wróć na stronę główną lub napisz do nas