Menu

Co to jest ostatnia mila?

Świadczenie usług kurierskich ze względu na wiele czynników jest dość skomplikowaną usługą. Obecnie, dzięki wielu udogodnieniom, takim jak: sortownie automatyczne, usługa door to door, czy możliwość obsługi zamówień i dokumentów przez internet, udało się ją uprościć. Oznacza to, że przesyłki z dnia na dzień, a nawet w tym samym dniu mogą znaleźć się u odbiorcy. Wciąż jednak istnieje możliwość usprawnienia wielu procesów w ciągu łańcucha dostaw. Jednym z nich jest tak zwana ostatnia mila.

ostatnia mila

Pojęcie ostatniej mili – definicja

Ostatnia mila, czyli z angielskiego Last Mile, jest to końcowy etap dostawy paczki przez kuriera do zamawiającego. Wydawać się może, że jest to etap najprostszy i najłatwiejszy do wykonania. Niestety, to właśnie na etapie ostatniej mili klient oraz kurier ponoszą najwyższe koszty. Zazwyczaj mają na to wpływ czynniki zewnętrzne. Mogą na to składać się pozornie nieistotne problemy takie jak brak miejsc parkingowych w okolicy miejsca odbioru przesyłki, brak możliwości zastania zamawiającego w domu lub czynniki losowe pojawiające się w drodze (kongestia, zdarzenia drogowe itp.).

Jak poradzić sobie z usprawnieniem dostawy w jej końcowym etapie?

Wraz z rozwojem technologii wdrażane są coraz nowsze rozwiązania. Ich celem jest usprawnienie dostaw na „ostatniej mili”. Do takich działań należy na przykład stopniowe wprowadzanie usługi dostarczania przesyłek za pomocą dronów. Obecnie jest to usługa dostępna w bardzo ograniczonym okręgu (m.in.: w Chinach i USA). Dzięki ciągłemu rozwojowi tej dziedziny być może już wkrótce zakres funkcjonowania dostawy paczek przesyłanych dronem zostanie rozszerzony. Innym, już bardziej przyziemnym sposobem na przyspieszenie dostaw w miastach jest dostawa rowerowa – oczywiście również działa ona w ograniczonym okręgu, lecz jest dużo tańsza od dostaw dronami, bardziej dostępna oraz bardzo często bardziej sprawna w dostawach miejskich, niż samochodowa.

Aby dowiedzieć się więcej o problemach występujących na końcowym etapie dostawy przesyłki, o możliwościach usprawnieniu tego procesu oraz o proponowanych rozwiązaniach jednej ze znanych firm z branży KEP, zapraszamy do przeczytania artykułu na temat Ostatniej mili, dostępnego na blogu Globkurier.