• Poczta Polska status przesyłki

  Informacje odnośnie dostępności usług krajowych i międzynarodowych Poczty Polskiej

  7,600

  Placówek

  12,000

  Punktów odbioru

  80,000

  Pracowników

  NIE CZEKAJ NA POCZCIE! NADAJ PRZESYŁKĘ MIĘDZYNARODOWĄ ONLINE

  Potrzebujesz nadać przesyłkę za granicę? Skorzystaj z usług Globkurier.pl. Wyślij onilne szybko i bezpiecznie. Wszyscy nasi operatorzy zadeklarowali ciągłość łańcucha dostaw.

  POCZTA POLSKA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE - BĄDŹ NA BIEŻĄCO!

  W związku z licznymi zapytaniami naszych użytkowników co do dostępności usług Poczty Polskiej postaramy się w tym miejscu na bieżąco informować o aktualnej sytuacji oraz wprowadzanych zastępczo działaniach. Nam przede wszystkim jako platformie transportowej zależy na pluralizmie na polskim rynku i dlatego trzymamy kciuki za wszelkie nowo powstałe rozwiązania transportowe i logistyczne.

  Współpraca z Pocztex i Pocztą Polską

  Poczta Polska to państwowy operator realizujący usługi pocztowe tj. wysyłkę listów i paczek zarówno na terenie, jak i poza granicami naszego kraju. Z tego względu, że jest to największy operator listowny w Polsce postanowiliśmy przygotować dla wszystkich naszych użytkowników dedykowaną podstronę związaną z aktualną działalnością spółki.

  Rodzaje usług kuriera Poczty Polskiej czyli Pocztex

  Pocztex to dedykowana firma powołana przez Pocztę Polską. Pojawiła się wraz z silnym rozwojem rynku e-commerce i zwiększonym zapotrzebowaniem na realizacje usług priorytetowych. W skład Pocztex wchodzą między innymi takie usługi jak Kurier 24 i Kurier 48 gwarantujące dodanie do zlecenia dodatku COD – przesyłki pobraniowej. Można spotkać się również z innym nazewnictwem wymienionych opcji – mianowicie (zastępczo) Ekspres 24 i Ekspres 48. Czas planowanych doręczeń dla danych usług wynosi kolejno następny dzień roboczy (Kurier 24) oraz trzeci dzień roboczy (Kurier 48)

  EMS czyli usługa pocztowa międzynarodowa

  Poczta Polska pomimo braku działalności bezpośredniej w innych krajach, tak jak najpopularniejsi i najwięksi przewoźnicy (DHL, UPS czy Fedex), realizuje doręczenia międzynarodowe. Usługa międzynarodowa jest realizowana uwagi na podpisane umowy Poczty Polskiej z narodowymi operatorami pocztowymi w innych krajach.

  UWAGA! Nie wszystkie palcówki pocztowe przyjmuję przesyłki międzynarodowe EMS.

  Wagi wolumetryczne i maksymalne wymiary w Poczcie Polskiej, Pocztex

  Wagi wolumetryczne w zależności od wybranej usługi:

  • Kurier Krajowy–10 kg
  • Kurier 48 –30 kg
  • Ekspres 24 –50 kg
  • Kurier Bezpośredni –100 kg
  • Ekspres 24 i Kurier 48 z opcją „Odbiór w punkcie” –20 kg

  Minimalne wymiary przesyłek: 

  • Dla wszystkich serwisów –strona adresowa przesyłki nie może być mniejsza niż 10 cm x 16 cm. Dotyczy także rulonu.

  Maksymalne wymiary przesyłek: 

  • Ekspres 24 , Kurier 48 nadane jako przesyłka niestandardowa – 250 cm <(a+b+c)*<=300 cm, przy a= maks. 150 cm**–dla przesyłek o kształcie cylindrycznym 20 cm (średnica) x 150 cm (długość)
  • Ekspres 24 oraz Kurier 48 standard z opcją „Odbiór w punkcie” –przesyłki nadane do odbioru w automacie pocztowym -60 cm x 47cm x 37 cm,a dla przesyłek o kształcie cylindrycznym 20 cm (średnica) x 60 cm (długość)

  • Ekspres 24 oraz Kurier 48 z opcją “Odbiór w Punkcie” -przesyłki nadane do odbioru w placówkach pocztowych albo punktach partnerskich -70 cm x 60 cm x 60 cm, a dla przesyłek o kształcie cylindrycznym 20 cm (średnica) x 70 cm (długość)

  *w przypadku wyboru punktu partnerskiego możliwe jest nadanie przesyłki w serwisie Ekspres 24 oraz w serwisie Kurier 48 jako Kurier 48 standard

  Usługa paletowa Poczty Polskiej

  Przesyłki drobnicowe są realizowane również przez Pocztę Polską.

  Przesyłka Paletowa Drobnicowa – to usługa dla przesyłki zajmującej powierzchnię do 6,00 miejsc paletowych lub ważącej do 5 000 kg*;

  maksymalne wymiary podstawy palety: długość 1,2 m, szerokość 1,2 m;

  maksymalna wysokość: 2,0 m wraz z paletą lub opakowaniem zbiorczym;

  maksymalna dopuszczalna waga rzeczywista: 1 000 kg.

  Poczta Polska a Allegro Smart

  Poczta Polska chcąc czerpać korzyści z rosnącego rynku ecommerce, przystąpiła ze swoimi własnymi i agencyjnymi placówkami pocztowymi do usługi Allegro Smart. Obok Paczkomatów jest tam jedną z najczęstszych opcji wyboru przy dostawie do punktów. Dla Poczty Polskiej są to duże wolumeny, ale również duże uzależnienie się w obrotach. Jeżeli z jakiegoś powodu Allegro postanowiłoby bardziej promować usługi Inposta i Paczkomatów, to Wyznaczony Operator miałby ogromne brak w ilościach dziennych i realizacji rocznych planów wzrostowych. Dużym znakiem zapytanie pozostaje struktura właścicielska Inposta i Allegro. Obie te firmy mają dużych inwestorów, którzy już musza powoli planować Exit. Pytanie czy czeka nasz dalsza koncentracja rynku czy wręcz przeciwnie. Póki co widać, że Allegro Smart dostarczył dodatkowych wolumenów sprzedażowych, pomimo podniesienia prowizji dla sprzedawców. Dostajemy wiele sygnałów, że Allegrowi sprzedawcy są pogubienie bo nie są w stanie jasno określić prowizji od sprzedaży, bo jest ona rożna w zależności czy klient ma wykupiony Allegro Smart czy nie.

  Poczta Polska a Amazon

  Mają na uwadze wysokie uzależnienie od największej platformy sprzedażowej w Polsce i 10 na świecie, Poczta Polska z uśmiechem na ustach powitała informacje o bezpośrednim wejściu amerykańskiego giganta na rynek Polski Amazona. Jako pierwsza zgłosiła się do testów, bo to uśredniłoby zależność o jednego dużego nadawcy. Znając Amazona i jego presje na redukcję kosztów, pozostaje pytanie na ile ten biznes okaże się marżowy dla Poczty Polskiej. Natomiast, za wielu innych dróg na horyzoncie raczej nie widać..

  Koronawirus a funkcjonowanie Poczty Polskiej i Pocztex i sytuacja ekonomiczna

  Wpływ Koronowirusa na Pocztę Polską może być bardzo znaczący. Już przez ostatnie lata Poczta Polska była pod gigantyczną presją wzrostu wynagrodzeń. Powstała sieć punktów agencyjnych ma wielu lub i wyzwań. Coraz większa ilość agentów wypowiada umowy z uwagi na bardzo niskie prowizje.

  Inpost podpisując umowę o współpracy z Alibabą i dostawami do Paczkomatów również Poczcie Polskiej może zabrać istotny wpływ przychodowy.

  Z samych przychodów FMCG, Poczta Polska miała 400 mln zł za 2019r. Aktualne ograniczenie godzin pracy placówek pocztowych i ścięcie przesyłek międzynarodowych najprawdopodobniej przełoży się na duży brak w realizacji targetów, co może skutkować wyzwaniem w domknięciu napiętego bilansu.

  Dużą nadzieję rynek pokłada w Pocztomatach Poczty Polskiej. Usłudze pozwalającej ograniczyć koszta dystrybucji przesyłek i zwiększyć dostępność dla Klientów końcowych. Jedyny problem to taki, że tych Pocztomatów jest zdecydowanie za mało bo około 200. Poczta Polska miała też współpracę z firmą Swipe Box, z czego połowa tych maszych jest ustawionych w Biedronakch. Cześć naszych klientów traktuje to jako plus część jako minus. Z uwagi na fakt, ze po zamknięciu Biedronki dostęp do maszyny jest niemożliwy. Z informacji jakie mamy ten sojusz jednak dobiegnie końca i Poczta Polska będzie stawiała na własne rozwiązania. Jak będzie czas pokaż.

  WYSYŁASZ WIĘCEJ NIŻ 15 PRZESYŁEK MIESIĘCZNIE?
  ZOSTAW SWOJE DANE A MY ODEZWIEMY SIĘ DO CIEBIE