Menu

Przewoźnik – w ujęciu definicyjnym określa podmiot, zajmujący się przewozem osób bądź towarów. Przewoźnik świadczy usługi w ramach danego przedsiębiorstwa i pobiera za określone działania transportowe wynagrodzenie.

Przewoźnik, tani kurier dla firm

Rodzaje przewoźników

Na tej podstawie wyróżnić możemy między innymi przewoźników drogowych, kolejowych, lotniczych i przewoźników żeglugi śródlądowej.

  • Przewoźnik drogowy – przedsiębiorca upoważniony do prowadzenia działalności gospodarczej w obszarze transportu drogowego. Zgodnie z przepisami może, wiec być to osoba fizyczna prowadząca niewielką działalność bądź duży zakład/przedsiębiorstwo. Polskie prawo wymaga uzyskania stosownych zezwoleń i licencji, by możliwe stało się uzyskanie tytuły przewoźnika, jednym z nich jest na przykład akceptacja Głównego Inspektora Transportu Drogowego lub innego organu władnego (terytorialnie).
  • Przewoźnik kolejowy – przedsiębiorca działający na podstawie licencji Urzędu Transportu Kolejowego, świadczący przewozy kolejowe.
  • Przewoźnik lotniczy – jest to podmiot działający w oparciu o ważną licencję/koncesję umożliwiającą mu przewóz między innymi pasażerów bądź towarów.
  • Przewoźnik żeglugi śródlądowej – osoba fizyczna/prawna lub spółka, która w celach zarobkowych zajmuje się morskim transportem ładunków w obrębie kraju bądź międzynarodowo.

Transport krajowy

Transport krajowy reguluje prawo przewozowe, które ustala kwestie dotyczące wszelkiego typu transportu. Przewoźnicy działają w oparciu o odpowiednią adnotację w KRS i muszą stosować odpowiednie środki do danego przewozu. Najważniejszym dokumentem dowodowym na podstawie którego możliwa jest kontrola poleconych działań jest list przewozowy.

Wybór przewoźnika

Wybór określonego przewoźnika zależy od wielu czynników. W zależności od podmiotu (osoba fizyczna/firma) wymagane preferencje i możliwości operatorów będą różne. Zawsze patrzymy jednak na koszty oraz poziom oferowanej obsługi. Zwracamy uwagę przede wszystkim na:

  • Stawki przewozowe
  • Czas dostawy
  • Zabezpieczenie ładunków
  • Możliwości operatora (waga towarów, zasięg krajowy/międzynarodowy, szybkość realizacji zleceń, nowoczesne rozwiązania – informacje o transporcie/nowe narzędzia i przyrządy do załadunku)

Osoba fizyczna a firma

Osoba fizyczna wymagająca przewozu niewielkiej liczby towarów może skorzystać z publicznego przewoźnika bądź ofert drobnych przedsiębiorców. Firmy i osoby wysyłająca na większą skalę mogą już natomiast zdecydować się na usługi operatów logistycznych, brokerów usług kurierskich oraz firm transportowych.

GlobKurier.pl jako broker usług kurierskich angażuje zarówno osoby indywidualne, jak i klientów biznesowych. Dzięki zaawansowanym możliwością platformy każda wysyłka jest doręczona szybko i sprawnie, a współpraca z wieloma przewoźnikami (50 kurierów) takimi jak: DPD, DHL, UPS, Geis, GLS czy Inpost uatrakcyjnia i optymalizuje wyszukanie odpowiedniego przewozu dla każdego konsumenta.