• Co to jest konsolidacja?

  Przesyłki, w zależności od tego jaką mają zawartość mogą różnić się od siebie wielkością, wagą, kształtem. Często okazuje się, że jeden odbiorca zamawia kilka produktów, które dostarczane są do niego w kilku osobnych transportach. Co oznacza, że prawdopodobnie za każdy z tych transportów płaci osobno. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób można temu zaradzić? Jak uniknąć mnożących się kosztów wysyłki? Rozwiązaniem tego problemu może być konsolidacja.

  konsolidacja przesyłek

  Na czym polega konsolidacja?

  Konsolidacja ładunków polega na łączeniu wielu małych przesyłek w jedną większą. Takim przykładem jest połączenie kilku przesyłek kartonowych w jedną jednostkę paletową. Konsolidacja pozwala na zmniejszenie kosztów transportu wysyłanych towarów oraz ograniczenie procesów manipulacyjnych na mniejszych przesyłkach. Z takiego rodzaju wysyłki wynikają również inne korzyści niż tylko te związane z obniżeniem kosztów. Odbiorca zamiast odbierać kilka przesyłek koncentruje się na odbiorze jednej większej przesyłki. Co z pewnością jest wygodniejsze aniżeli odbieranie kilku przesyłek w różnym czasie. (co niestety się zdarza mimo, że czas nadania mógł być podobny). Ten sposób dostarczania dóbr nazywany jest również LCL – Less than Container Load. Co ważne – paczki wchodzące w skład skonsolidowanej palety mogą pochodzić od różnych nadawców!

  Kiedy stosuje się konsolidację przesyłek?

  Żeby w pełni zrozumieć na czym polega konsolidacja i kiedy można ją zastosować, warto poznać pojęcia związane z zapełnieniem kontenera dobrami. Zaliczają się do tego dwie główne kategorie –  LCL (czyli wynajęcie części powierzchni kontenera przez jednego nadawcę), a także FCL (sytuacja, w której jeden nadawca wynajmuje całą powierzchnię kontenera na własny transport). Konsolidacja dotyczy więc w głównej mierze formy LCL – aby zmniejszyć koszt transportu doładowuje się kontener przesyłkami innych dostawców. Koszt transportu dzieli się na wielu nadawców, co obniża koszty jednostki. Ważne jest, aby przesyłki zmierzały w jednym kierunku, najlepiej w jedno miejsce docelowe (na przykład do tego samego portu) – pozwala to maksymalnie obniżyć koszty obsługi takiego kontenera oraz poddać go dekonsolidacji już na ostatnim etapie dostarczenia.

  LCL w dostawie KEP

  Dostawy skonsolidowane w głównej mierze dotyczą przesyłek z Azji do Europy i odwrotnie. Jednak należy pamiętać, że na dostarczeniu paczek do portów docelowych ich podróż się nie kończy. Do pokonania pozostaje droga do finalnego odbiorcy. W tym miejscu bardzo często potrzebna jest pomoc firm przewozowych z branży KEP lub TSL. Dlatego też warto zaznajomić się z ofertą firm kurierskich świadczących usługi dowozu przesyłek pod wskazany adres, aby do końca utrzymać odpowiednio wysoki poziom usługi i w dalszym ciągu utrzymać odpowiedni poziom kosztów. Globkurier jest operatorem logistycznym, współpracującym z 50 firmami świadczącymi usługi kurierskie, dlatego też zachęcamy do zapoznania się z ich ofertami i wybrania najkorzystniejszej, spełniającej kryteria wymagane przez Was przy nadawaniu przesyłek!