Co to jest cross docking – przeładunek kompletacyjny?
Firmy logistyczne starają się w maksymalnym stopniu ograniczać koszty działalności. W mniejszym czy większym stopniu wpływa na to wiele czynników. Czynnikami ważnym w kontekście całej logistyki, często kosztownymi, są procesy kompletacji zamówień oraz magazynowania. Z tego względu przedsiębiorstwa poszukują możliwości, aby obniżyć koszt ich obsługi i jednocześnie zmaksymalizować zyski. Czy jest to możliwe? Okazuje się, że tak! Pomocny może okazać się cross docking.
Czym jest cross docking?
Cross docking polega na krótkotrwałym składowaniu towarów przywiezionych do magazynu, kompletowaniu ich zgodnie z wpływającym zamówieniem i wysłaniu do klienta. W ten sposób udaje się zebrać towary z wielu różnych punktów dostaw w jednym miejscu. Zdecydowanie ułatwia to pakowanie towarów dla odbiorcy, który zamówił rzeczy od więcej niż jednego producenta, więc co może za tym iść z więcej niż jednego źródła dostaw. Dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na ograniczenie zapasów przechowywanych na magazynie oraz zmniejsza czas obsługi dóbr na ten magazyn przychodzących. Skracając czas wykonywanych operacji, a także przyspieszając rotację towarów, możemy stwierdzić, że takie rozwiązanie może bezpośrednio przełożyć się na zmniejszenie kosztów działalności (możemy wykonać więcej operacji dziennie, co może przełożyć się na większy zysk, przy podobnym koszcie ogólnym).
Gdzie stosuje się przeładunek kompletacyjny?
Koncepcja jest świetnym rozwiązaniem dla sieci sklepów posiadających swoje centra magazynowe. Często takie punkty powstają właśnie z powodu stosowania cross dockingu – wielu dostawców z okolicy i nie tylko przywozi spakowane dobra, a obsługa punktu przeładunkowego kompletuje je według zamówienia konkretnego sklepu. W ten sposób na palecie może znajdować się wiele różnego rodzaju produktów, które zgodnie z określonym zapotrzebowaniem zmierzają do sklepu. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której do sklepu dociera zbyt wiele jednorodnych dóbr, na które zapotrzebowanie jest niższe i zalegają na magazynie, zajmując miejsce towarom, na które w danym czasie jest większy popyt.
Cross docking w KEP I TSL
Również firmy kurierskie mogą stosować działania podobne do metody cross dockingu, na przykład w zakresie kompletowania wysyłek i rozdzielania ich na rejony pracy kurierów. Znacząco może to wpłynąć na koszty przesyłek oraz przyspieszenie czasu ich dostawy. GlobKurier jako broker kurierski współpracuje z wieloma przewoźnikami KEP i TSL. W związku z tym zachęcamy do skorzystania z opcji wyceny przesyłki oraz porównania przewoźników, dostępnej na naszej stronie internetowej.