Menu

Centrum logistyczne

Magazyny są nierozłączną częścią procesu logistycznego. Jak wiadomo, ich głównym celem jest przechowywanie dóbr przez określony czas, na określonych warunkach. Poza standardowymi funkcjonalnościami, magazyn może również świadczyć pewien zakres usług dla kierowców – może udostępnić im parking, miejsce do odpoczynku, poczekalnię czy toaletę. Oczywiście wiele zależy od zarządców obiektów. Samym najważniejszym procesem wciąż jednak pozostaje magazynowanie.

centrum logistyczne / magazyn

Czym są centra logistyczne?

W dobie ciągłego rozwoju logistyki oraz integrowania łańcuchów dostaw, elementem który coraz częściej pojawia się jako ogniwo tego łańcucha jest centrum logistyczne. Centra logistyczne są obiektami przestrzenno-funkcjonalnymi, które spełniają wiele funkcji, nie tylko logistycznych, ale również je wspomagających. Często zajmują dużo większą powierzchnię od magazynów. Dzięki zwiększeniu powierzchni użytkowej istnieje możliwość ulokowania w obrębie centrów wielu różnych punktów wspomagających funkcjonowanie firm transportowych, produkcyjnych, najemców powierzchni magazynowych itp.

Jakie funkcje spełniają?

Oferowane przez centra punkty usługowe mogą różnić się w zależności od samych centrów i struktury ich najmu. Funkcje przez nie spełniane możemy podzielić na trzy główne kategorie:

  • Funkcje logistyczne,
  • Funkcje pomocnicze,
  • Funkcje dodatkowe.

Pierwsza z nich, jak sama nazwa wskazuje, odnosi się do najważniejszych dla sprawnego funkcjonowania logistyki usług. Należą do nich m.in.: magazynowanie, przepakowywanie, konfekcjonowanie, transport, zarządzanie ładunkami czy też kompletacja.
Kolejna dotyczy dodatkowych funkcjonalności, które bezpośrednio mogą wpływać na usługi świadczone przez konkretne firmy, ale nie odnoszą się bezpośrednio do manipulacji na towarach. Są to między innymi: spedycja, obsługa celna, zarządzanie oprogramowaniem IT, promocją i marketingiem, czy też wynajem opakowań transportowych wraz z zarządzaniem obrotem opakowań wielokrotnego użytku.
Ostatnia obejmuje usługi pozalogistyczne, lecz ze względu na swój charakter potrzebne w całym procesie logistycznym i usprawniające sam jego przebieg. Należą do nich usługi bankowe, parkingowe, hotelowe, obsługa i serwis samochodów, naczep i kontenerów, czy też sprzedaż paliw. Jak widać, centra specjalizują się w większej ilości usług niż firmowe magazyny i często jako niezależne podmioty działają jako usprawnienie procesów przewozu towarów z punktu A do punktu B.

Centrum logistyczne w KEP i TSL

Ze względu na coraz większą gęstość centrów logistycznych w Polsce i na świecie, zaczynają pełnić one coraz bardziej znaczącą rolę w prawidłowym funkcjonowaniu sieci logistycznych. Również dla kurierów przewożących przesyłki mogą one stać się ważnym punktem na trasie przejazdu. Jako Globkurier mamy do zaoferowania usługi wykonywane przez 50 firm kurierskich, które wciąż usprawniają swoje działania w celu świadczenia usług o jak najwyższym standardzie po konkurencyjnych cenach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru przewoźnika, który najbardziej sprosta postawionym mu wymaganiom!