• Co to jest Alleycat – wyścigi kurierów?

    To nieformalne zawody rowerowe, w których najczęściej uczestnikami są kurierzy rowerowi. Ten wyjątkowy sport narodził się w latach 80. w Toronto. Pierwszy wyścig miał miejsce 30 października 1989 roku. Inspiracją do zorganizowania wydarzenia byli właśnie kurierzy, którzy każdego dnia poszukują alternatywnych tras w celu jak najszybszego przemieszczania się od punktu A do punktu B. W pierwotnym zamiarze wyścigi miały wyłonić najszybszego z kurierów. Dziś w zawodach ochoczo biorą udział wszyscy fanatycy kolarstwa miejskiego.

    Alleycat – na czym polegają zawody?

    Wyścigi kurierów odbywają się na terenie dużych miast, w warunkach normalnego ruchu drogowego. Każdego z uczestników obowiązują przepisy drogowe, organizatorzy nie zapewniają dodatkowych zabezpieczeń dla zawodników. Nie ma ściśle wyznaczonej trasy, ważne aby zawodnik osiągał kolejne punkty. Do punktu kontrolnego może dotrzeć w dowolny sposób, poruszając się własnymi ścieżkami. Trasa prawie zawsze ujawniana jest tuż przed startem, jeśli nie „w kolejnych etapach”, podczas samego wyścigu, na różnych obowiązkowych punktach kontrolnych, gdzie zawodnicy czasami muszą zdać testy, zanim otrzymają adres następnego punktu kontrolnego.

    Zawodnik musi poruszać się na rowerze, ale nie jest to sport stricte wyczynowy. Aby ukończyć wyścig warto wykazać się sprytem i pomysłowością w wybieraniu ścieżek. Sprawność fizyczna nie jest tutaj kluczowym aspektem, liczy się orientacja w terenie i pomysłowość. Alleycat to rodzaj strategicznej gry w terenowej w której o zwycięstwie nie zawsze decyduje szybkość jazdy. Do celu można dotrzeć różnymi sposobami wybierając chodnik, park, główną drogę czy ścieżkę przez osiedla.

    Lista zadań do wykonania

    W ramach wyścigu uczestnik musi zapoznać się z manifestem (kartą startową), czyli listą zadań do wykonania. W ramach tego zestawienia zawodnik musi np. przejść przez punkt kontrolny (w którym dostanie pieczątkę potwierdzającą), zebrać wskazane informacje bądź przywieźć konkretną rzecz. Do zrealizowania zadania najczęściej potrzebna jest dokładna mapa miasta. Nawet najlepiej znający miasto kurier będzie potrzebował mapy i długopisu do zapisywania wskazówek. Punkty kontrolne lokowane są często pod nietypowymi adresami, w miejscach na uboczu.

    alleycat

    Zwycięży ten, kto pierwszy dotrze na metę z wszystkimi pieczątkami i poprawnie zrealizowanymi zadaniami. Każdy z uczestników jest odpowiednio oznakowany, w szprychach koła ma umieszczoną kartkę z numerem i logo, co pomaga w identyfikacji osób biorących udział w wyścigu.

    Co wyróżnia alleycat?

    Warto zaznaczyć, że impreza nie ma charakteru komercyjnego. Całość ze zgromadzonych funduszy przeznaczana jest na nagrody dla zwycięzców. Pieniądze gromadzone są w ramach “wpisowego”, każdy kto chce wziąć udział w wyścigu musi wpłacić symboliczną kwotę. Na organizacji tego wydarzenia nikt nie zarabia, zebrane pieniądze pokrywają koszty związane z przygotowaniem eventu.

    Rowerowa zabawa organizowana jest w miastach na całym świecie, alleycaty są szczególnie popularne w Azji i Stanach Zjednoczonych, ale też w Polsce. Wyścigi kurierów organizowane są między innymi w Krakowie, Warszawie, Tczewie czy Poznaniu. Wyścigi organizowane są także zimą. Do tego typu zawodów jako typ pojazdu często wybierane jest tzw. ostre koło. To rower, który ma układ napędowy bez mechanizmu wolnego koła. Dwie zębatki z przodu i z tyłu połączone są łańcuchem. Rower przypomina kolarzówkę, nie ma jednak ani hamulca, ani przerzutek. Przy ostrym kole w roli hamulców występują nogi rowerzysty. Większość rowerów zawiera mechanizm wolnobiegowy, co pozwala jeździć bez pedałowania z wykorzystaniem siły pędu np. podczas jazdy z górki. Przy ostrym kole, obrót tylnego koła przekłada się bezpośrednio na ruch pedałów. Korba kręci się cały czas. Jednak rower, w którym piasta tylnego koła jest na sztywno połączona z kołem łańcuchowym, ma swoje plusy. Pozwala na sprawne cofanie i stanie, bez konieczności podpierania się nogą.

    Taki rower jest świetnym narzędziem pracy. Ze względu na swoją lekkość i prostotę jest często wybierany przez kurierów. Nie psuje się, daje pełną kontrolę nad jazdą i świetnie sprawdza się w ruchu miejskim.