• Co to jest kurier?

    Kurier jest to osoba, której zadaniem jest dostarczenie przesyłek, paczek, dokumentów od punktu nadania do wyznaczonego celu w najszybciej możliwie czasie. Warto zwrócić uwagę, że dostarczenie pod wskazany adres nie zawsze oznacza wniesienia przesyłki pod same drzwi. Jest to ustalone w regulaminie przewoźnika i u każdego może oznaczać co innego. Kurier dziennie przejeżdża od 150 do 250 kilometrów. Zawód kuriera rozwinął się wraz z rozwojem sprzedaży w sieci. Praca kuriera jest dla osób, które są odporne na stres, potrafią zarządzać swoim czasem oraz dla tych, dla których dźwignięcie większych przesyłek nie sprawia problemu.

    kurier

    Do 2003 roku praca kuriera była definiowana ustawą łączności z dnia 23 listopada 1990 roku. Po wejściu w zycie nowej ustawy o prawie pocztowym z dnia 12 czerwca 2003 roku pojęcia „kurier” i „usługa kurierska” są traktowane wyłącznie jako wyrażenia o charakterze potocznym.

    Kurier rodzaje:

    • Kurier dyplomatyczny – to wysłannik rządowy, którego zadaniem jest sprawowanie osobistego nadzoru nad przestrzeganiem nietykalności poczty dyplomatycznej oraz dostarczenie jej bezpiecznie do celu. Aby tego dokonać podróżuje z walizką przypiętą do nadgarstka kajdankami. Rodzaje kurierów dyplomatycznych:
      • kurier zawodowy
      • kurier ad hoc
      • kapitan powietrznego statku cywilnego
    • Kurier rowerowy – to kurier, którego zadaniem jest dostarczenie przesyłek kurierskich na rowerze od nadawcy do odbiorcy w najszybciej możliwym czasie. Kuriera rowerowego głównie można spotkać w dużym mieści, gdzie dostarczenie dokumentów z jednego końca na drugi miasta jest często szybsze rowerem niż innym środkiem komunikacji. Do przewożenia przesyłek kurierzy rowerowi stosują specjalnie wyprofilowane plecaki wodoodporne z rolowanym zamknięciem i odblaskami po bokach bądź torby na ramię, które pozwalają na szybkie i wygodne wyjęcie przesyłki bez ściągania z pleców za pomocą jednego ruchu. Do wyposażenia kuriera rowerowego należy także zaliczyć zapięcia rowerowe, którymi są łańcuchy o dużych ogniwach bądź zapięcia typu U-lock.