Menu

Zasady wysyłania palety euro

Paleta to płaska, zwykle drewniana konstrukcja, która służy do transportu towarów. Stosuje się ją przy przewozie dużej ilości mniejszych opakowań. Palety stanowią podłoże, na którym można ustawiać paczki w różnych rozmiarach. Ich konstrukcja pozwala na szybkie podnoszenie za pomocą wózków widłowych. Właśnie dlatego palety często stosuje się w magazynach, sklepach i innych miejscach, w których konieczne jest ciągłe przenoszenie towaru z miejsca na miejsce.

wysyłka europalet

Wymiary europalety: wysokość i nośność

Wymiary palet zostały ustandaryzowane. Najbardziej powszechna w Europie jest tzw. „europaleta”, oznaczana z boku napisem „EUR” o wymiarach 1200 x 800 x 144 mm. Waga europalety wynosi 25 kg.

Nośność europalety zależy od rozkładu towaru:

  • przy dowolnie rozłożonym ładunku – do 1000 kg;
  • przy równomiernie rozłożonym ładunku – do 1500 kg;
  • przy piętrzeniu palet – do 4000 kg.

Maksymalne wymiary ładunku na palecie to 840 x 1240 mm (wysokość ładunku z paletą nie może przekraczać  970 mm).

W przypadku ładunków objętościowych dopuszcza się zwiększoną wysokość – do 1800 mm.

Wysyłając przesyłki na palecie zwykle umieszcza się na niej towary, których łączna waga przekracza 50 kg.

Europaleta wysokość – czy ma znaczenie?

Jak ważna jest wysokość palety euro? Maksymalna wysokość przy paletach euro, nie powinna przekraczać 1944mm. Wysokość ładunku jest bardzo ważnym czynnikiem. Im wyższa, tym zwiększa się jej masa. Paleta traci na stabilności i może być bardziej problematyczna podczas jazdy czy rozładunku.

Warto wziąć również pod uwagę iż wymiary europalety są ściśle określone, z uwagi na powierzchnię załadunkową zarówno w samochodach ciężarowych, jak i w kontenerach morskich. W samochodach ciężarowych może się zmieścić 33 euro palet, natomiast w kontenerach z uwagi na mniejszą ładowność – 4/5 palet.

Palety euro – korzyści

Standardowa europaleta ma określone wymiary. Wpłynęło to na ujednolicenie kryteriów w transporcie i magazynowaniu – nawet w przypadku krajów bardzo oddalonych od siebie.

Paleta euro niesie wiele zalet:

  • możliwość stosowania w różnych systemach i przestrzeni magazynowej,
  • możliwość obsługi przez dowolny wózek widłowy lub środek transportu – bez ograniczeń,
  • ułatwiają grupowanie towarów i produktów.

Chcesz nadać przesyłkę, która będzie transportowana na palecie i nie wiesz, jak się do tego przygotować? Skorzystaj z naszego poradnika! Wysyłka palet – zasady pakowania

Organizujemy wysyłki palet w kraju i za granicą. Doręczamy do prawie wszystkich krajów na świecie.