Menu

JAK SPAKOWAĆ ROWER DO TRANSPORTU?

Przewożenie roweru nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli sprzęt nie jest w ruchu, może zostać łatwo uszkodzony. Z tego powodu transport rowerów musi być zawsze bardzo dobrze przemyślany. Urządzenie jest nieporęczne, ciężkie i łatwo je zniszczyć. Wystarczy jeden niefortunny ruch, żeby rower upadł i nadawał się do naprawy. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, w jaki sposób zabezpieczać sprzęty przed podróżą. Wystarczy zastosować się zaledwie do kilku zasad!

Przesyłka kurierska z rowerem

Rower można przewozić za pośrednictwem firmy kurierskiej. Jeżeli zdecydujesz się na taką opcję, pomyśl o zaopatrzeniu się w specjalny karton. Pudełka to najlepsze zabezpieczenia. Reguła ta sprawdza się nawet wtedy, gdy należy spakować przedmioty o wyjątkowo nieregularnych kształtach. W takim wypadku wystarczy zastosować odpowiednie wypełnienie kartonu. Pamiętaj! Karton musi być sztywny. Koniecznie należy też zedrzeć z niego wszelkie etykiety i stare listy przewozowe.

Pakowanie roweru krok po kroku

Jeśli przygotowałeś już odpowiednio duży karton, nie pozostaje Ci nic innego tylko przystąpić do pracy. Opisujemy krok po kroku, jakie czynności powinieneś wykonać.


1. Wyczyść rower

Jeżeli rower nie jest nowy, lepiej go dobrze umyć. Ma to znaczenie nie tylko pod kątem większego komfortu pakowania i przewożenia roweru. Przy ponownym skręcaniu części sterylność jest bardzo ważna. W trakcie czyszczenia nie zapominaj o trudno dostępnych miejscach, takich jak: przerzutki, błotniki, kaseta itd.

2. Rozkręć części

Nie łudź się, że niezłożony rower wejdzie do kartonu. Nawet jeśli uda Ci się znaleźć tak wielkie pudło, lepiej nie próbować umieszczać w nim dużego sprzętu. Teoretycznie takie rozwiązanie jest szybsze i prostsze. W praktyce jednak bardzo łatwo uszkodzić zapakowany w ten sposób rower podczas jazdy. Poza tym tego typu paczka jest nieporęczna – kurier będzie chciał się jej pozbyć jak najszybciej.

Zdemontuj wszystkie wystające elementy roweru. Mowa tu zarówno o lampach, jak i np. pedałach. Te stosunkowo małe części najlepiej umieścić w osobnym pudełku i zabezpieczyć folią. Koła można przymocować do ramy lub też je odpiąć.

Zdemontowane części włóż do mniejszego pudełka lub worka i umieść koło roweru w dużym kartonie.

3. Obniż siodełko i zbliż kierownicę do ramy

Rower powinien zajmować jak najmniej miejsca. Poluzuj siodełko i zsuń je ja najniżej. Luźną kierownicę ustaw wzdłuż ramy. Kiedy ustawisz go w odpowiedniej pozycji, okręć go folią bąbelkową i ułóż w kartonie. Wolne przestrzenie wypełnij gazetami (nie oszczędzaj na nich – mają być wsparciem Twojego sprzętu. Parę kartek nie wystarczy).

4. Owiń rower folią bąbelkową

Kiedy ustawisz go w odpowiedniej pozycji, okręć go folią bąbelkową i ułóż w kartonie. Wolne przestrzenie wypełnij gazetami (nie oszczędzaj na nich – mają być wsparciem Twojego sprzętu. Parę kartek nie wystarczy), styropianem lub folią.

5. Dobrze zabezpiecz sam karton

Upewnij się, że żadne z elementów zawartości nie przesuwają się wewnątrz opakowania. Jeśli coś takiego się zdarza, posiłkuj się taśmą klejącą. Za jej pomocą przytwierdź części do opakowania. Nie zapomnij owinąć taśmą samego kartonu. Pudło nie może otwierać się podczas jazdy!

Jeśli nie wiesz, skąd wziąć odpowiedni karton, najlepiej udaj się do pobliskiego sklepu rowerowego. Oryginalnie rowery są pakowane w specjalnie wymierzone pudła. Po rozpakowaniu przetrzymuje się je w magazynie sklepowym lub po prostu wyrzuca.

Alternatywny sposób pakowania

Zamiast wkładać rower do kartonu, można go obłożyć kartonem. Jest to nieco bardziej czasochłonna metoda, ale kurier bez problemu przyjmie taką paczkę. Zasady pakowania nie różnią się bardzo od powyższej instrukcji. Rower musi być czysty, elementy ruchome powinny być zdemontowane i włożone do osobnego pudełka. Ramę i inne części roweru owiń folią bąbelkową a następnie kawałkami kartonu (świetnie do tego celu nadają się arkusze tektury). Na końcu owiń tak zabezpieczony rower folią typu stretch.
Całość opakowania wzmocnij taśmą klejącą.

To nadawca odpowiada za odpowiednie spakowanie paczki!

Nie zapominaj o tym, że to nie firmy kurierskie dbają o odpowiednie zabezpieczenie paczki. Musi to zrobić osoba, która chce nadać przesyłkę. Przewoźnik nie jest odpowiedzialny za wypełnienie pudełka stosownymi materiałami wypełniającymi lub owijanie kartonu taśmą.

Pracownik firmy kurierskiej przyjeżdża pod wskazany adres, odbiera już zabezpieczoną i oklejoną paczkę, po czym zawozi ją w umówione miejsce.