Jak wysłać paletę kurierem?

Wysyłka przedmiotów lub towarów o dużym gabarycie, a także wadze odbywa się zazwyczaj za pomocą przesyłki paletowej. Możesz w ten sposób wysłać np. jeden duży sprzęt lub też cały zestaw różnego rodzaju produktów, które zostaną doręczone w formie jednej paczki. Jeśli potrzebujesz przetransportować meble, sprzęt AGD czy też inny duży ładunek, to jak najbardziej możesz do tego wykorzystać firmy kurierskie, które mają w swojej ofercie właśnie taką usługę. Do Ciebie jednak należy przygotowanie palety do transportu i jej prawidłowe zabezpieczenie – resztą zajmie się tani kurier. Zobaczmy zatem, jak wysłać paletę kurierem?

jak wysłać paletę kurierem

Przesyłka paletowa – co możemy nią wysłać?

Wysyłka palety polega na tym, że przedmioty do wysłania umieszcza się na specjalnej drewnianej platformie. Jest ona przeznaczona do przemieszczania dużych i ciężkich paczek, ponieważ można ją umieścić np. na wózku widłowym. Co możemy w ten sposób przesłać? Właściwie wszystko, o ile jest to zgodne z prawem i regulaminem danej firmy kurierskiej. Przesyłka paletowa umożliwia transport wszelkich sprzętów, części samochodowych, maszyn produkcyjnych, mebli, czy nawet węgla, pelletu lub drewna. Możesz w ten sposób też dostarczać duże zamówienia zbiorcze, np. do sklepów. Jest to sprawdzony i bezpieczny sposób przewożenia wielkogabarytowych paczek, ale bardzo dużo zależy od tego, jak dobrze przygotujesz paletę do przewozu.

Jak wysłać paletę kurierem – przygotowanie do wysyłki

Przewoźnicy ustalają swoje własne regulaminy transportu palet, które oczywiście powinieneś zawsze sprawdzać. Jednak wiele zasad pozostaje niezmiennych i dotyczy większości firm kurierskich. Przede wszystkim pamiętaj, że kurier ma za zadanie jedynie odebrać od Ciebie przesyłkę. Musisz samodzielnie kupić paletę – zazwyczaj jest to tzw. europaleta, a następnie ułożyć na niej przedmioty i je zabezpieczyć. Bardzo ważna jest jakość samej palety. Najlepiej korzystać z nowych nieuszkodzonych palet, które będą w stanie podtrzymać cały ładunek. Drewno nie może być pęknięte lub zgniłe.

Kolejną istotną kwestią jest rozmieszczenie ładunku na palecie. Powinien być on dobrze przytwierdzony do palety i w żadnym miejscu nie może wystawać poza jej obrys. Na samym dole należy umieścić najcięższe przedmioty, a następnie coraz lżejsze pakunki. Wysokość całej przesyłki wraz z paletą nie powinna przekraczać 180 cm wysokości. Jednak dopuszczalne wymiary przesyłki paletowej mogą się różnić w zależności od firmy kurierskiej.

Załadunek składający się z wielu przedmiotów powinien być na palecie równomiernie rozłożony. Jedna strona nie może być cięższa niż druga, ani też nie może się przechylać. Przesyłkę składającą się z wielu kartonów ułóż naprzemiennie, tak jakbyś układał cegły. Całość musisz też odpowiednio zabezpieczyć. To, jak powinieneś to zrobić, zależy od przewożonego towaru. Przedmioty podatne na uszkodzenia warto zabezpieczyć styropianem i folią bąbelkową, a następnie jeszcze owinąć folią stretch lub taśmami bindowanymi. Jeśli Twoja przesyłka jest odporna na uszkodzenia, to wtedy wystarczy sama folia. To bardzo ważne zabezpieczenie, ponieważ zapobiega przemieszczaniu się pakunków na palecie. Pamiętaj tylko, by dobrze ją naciągnąć. W widocznym miejscu naklej etykietę przewozową

Jak wysłać paletę kurierem?

Jak wysłać paletę kurierem – koszty

Wysyłka palety będzie na pewno droższa, niż standardowej paczki. Jej cena zależy od wagi całej przesyłki, a także wymiarów palety, ponieważ są one dostępne w różnych rozmiarach: od półpalet, przez palety standardowe o wymiarach 120 x 80 cm, po większe palety przemysłowe. Jeszcze inne ceny będą mieć palety krajowe, a inne palety zagraniczne. Znając dokładne parametry swojej przesyłki paletowej możesz łatwo i szybko sprawdzić jej koszt u różnych firm kurierskich. Dzięki temu będzie mógł wybrać ofertę, która jest zgodna z Twoim budżetem. Pamiętaj, że niestandardowe palety są zazwyczaj indywidualnie wyceniane przez przewoźników.

Wysyłka palety – co jeszcze musisz wiedzieć?

Cena wysyłki to nie jedyne kryterium, którym powinieneś się kierować wybierając firmę kurierską. Ważna jest też jakość jej usług. Zwłaszcza jeśli wysyłasz delikatny towar lub ma on trafić na czas do ważnego kontrahenta. Najlepiej zamów przewoźnika, który posiada wysoką ocenę w rankingu kurierów. Oceny są przyznawane przez klientów, a więc zyskujesz pewność, że usługi kurierskie są w danej firmie na wysokim poziomie. 

Podczas podawania szczegółów zlecenia musisz zgłosić, że zamierzać wysłać przesyłkę paletową. Tani kurier przyjedzie wtedy odpowiednim samochodem i z odpowiednim wyposażeniem, a więc ze specjalnym podnośnikiem. Ważne jest też miejsce przekazania przesyłki. Zastanów się, czy kierowca będzie mógł swobodnie na nie wjechać, a potem jeszcze bezproblemowo i bezpiecznie załadować na samochód paletę. Sprawdź, czy załadunek i rozładunek przez kierowcę jest już zawarty w ofercie, czy może należy go dodatkowo opłacić. 

Przewoźnicy oferują też dodatkowe usługi związane z przewozem palet. Mogą np. wymienić palety podczas dostawy lub też odebrać dla Ciebie palety, które wysłałeś wcześniej z towarem w dane miejsce. Bardzo często kurierzy oferują też dostawy w konkretnym oknie godzinowym lub pobranie opłaty. Takie opcje mogą być istotne zarówno dla Ciebie, jak i dla odbiorcy, dlatego warto je rozważyć. 

Uber Connect

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dla_czytelnikow.png