Oznaczenia na przesyłkach kurierskich – co powinieneś o nich wiedzieć?

W wielkim biznesie spedycyjnym jest oczywiście niezwykle ważne, aby osoby obsługujące ładunki potrafiły zidentyfikować, z czym mają do czynienia i podjąć odpowiednie środki niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i łatwości transportu. Odpowiedzialność za ten proceder leży także po stronie nadawcy. Dobrze oznaczając paczkę, usprawnisz wysyłkę. Stosując oznaczenia na przesyłkach kurierskich możesz przyczynić się do bezpiecznego finału podróży Twojej paczki. Sprawdź, co powinieneś wiedzieć o oznaczeniach kurierskich.

oznaczenia na przesyłkach

Po co umieszcza się oznaczenia na przesyłkach kurierskich? 

Naklejki ostrzegawcze, sugerują, w jaki sposób obchodzić się z paczką. Są to symbole wizualne, które zapewniają instrukcje obsługi osobom, które ładują, rozładowują lub przenoszą paczkę. Aby upewnić się, że zamówiony przez Ciebie tani kurier jest w stanie zidentyfikować przesyłkę, stosuj znaki wysyłkowe. Symbole wskazują osobie obsługującej, jaki rodzaj produktu znajduje się wewnątrz kartonu czy innego opakowania zewnętrznego i jak powinna postępować z paczką. 

Symbole i oznaczenia mają szczególne znaczenie w tranzycie międzynarodowym. Paczki pokonują długą drogę lądową, morską czy powietrzną, często przez kilkadziesiąt tysięcy kilometrów. Sortownie i punkty przeładunkowe mają charakter masowy, dlatego w ciągu całego procesu paczka narażona jest na uszkodzenia. W przypadku dobrze zabezpieczonego i oznakowanego ładunku ryzyko wystąpienia problemów jest mniejsze, dlatego do tematu oznaczania warto podejść skrupulatnie. 

Ponieważ istnieje możliwość, że towary będą obsługiwane przez osoby różnych narodowości, dobrym pomysłem jest użycie powszechnie uznanych znaków wysyłkowych z normy ISO 780 „Oznakowanie obrazkowe do obsługi towarów”. Stosowanie powszechnych symboli przekaże informację co do sposobu, w jaki ładunki, paczki, palety czy kontenery powinny być transportowane i przechowywane. 

Ważne jest, aby znaki były wizualne, ponieważ Twoja paczka będzie obsługiwana przez osoby w różnych krajach, które nie umieją czytać w Twoim języku.

Wszelkie szczegółowe instrukcje dotyczące obchodzenia się z produktem należy umieścić na zewnętrznym pojemniku w widocznym i czytelnym miejscu. Co oznaczają poszczególne symbole?

Fragile 

Delikatne — obchodzić się ostrożnie. Symbol Fragile stosuje się do ładunków łatwo łamliwych. Z ładunkami oznaczonymi tym symbolem należy obchodzić się ostrożnie i nigdy nie należy ich przewracać ani podrzucać. Ostrzeżenie często obrazowane jest kształtem kieliszka, który konotuje szkło, najbardziej z kruchych materiałów. 

Sama etykieta to nie wszystko, w przypadku kruchych produktów, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie i pakowanie paczki. Jak zapakować przesyłkę kurierską? 

oznaczenia na przesyłkach kurierskich

Góra dół 

Symbol góra-dół oznacza, że dane opakowanie należy zawsze transportować w konkretnej pozycji. Należy obchodzić się i przechowywać paczkę w taki sposób, aby strzałki zawsze były skierowane do góry. Należy unikać kołysania, odwracania i przechylania zawartości paczki. Symbol nie oznacza jednak, że ładunek musisz składować „na górze” palety czy kontenera. Tym samym na paczkę z takim oznaczeniem kurier może postawić inne produkty. 

Utrzymuj w suchości

Symbol utrzymaj w suchości, wizualizuje się za pomocą parasola. Oznaczone tym symbolem należy chronić przed nadmierną wilgocią i odpowiednio (w zależności od pogody i zewnętrznych warunków atmosferycznych) przechowywać pod przykryciem. Jeżeli szczególnie dużych lub nieporęcznych opakowań nie można przechowywać w magazynach, lub wiatach, należy je starannie przykryć plandekami.

Ograniczenia temperatury

Symbol Temperatura, zgodnie z przepisami wskazuje na ograniczenia związane z temperaturą powietrza w miejscu przechowywania czy transportu. Symbol powinien być opatrzony także prawidłowym przyrostkiem. Odpowiednie temperatury lub wartości graniczne temperatury należy również odnotować w liście przewozowym.

oznaczenia na przesyłkach kurierskich

Inne sposoby na oznaczenia na przesyłkach kurierskich

Przy znakowaniu przesyłek nie możemy zapominać o podstawach. Widoczne etykiety wysyłkowe to absolutna konieczność. Bez jasnych oznaczeń gdzie ma trafić paczka, nie może ona dotrzeć do celu. Czy kiedykolwiek czekałeś przy taśmie bagażowej na lotnisku i miałeś trudności z odróżnieniem swojej walizki od innych? Wyobraź sobie ten sam scenariusz z niespaletyzowanymi pudłami dla różnych dostawców w łańcuchu dostaw, zwłaszcza w przypadku masowej wysyłki towarów.

Numer kartonu i całkowita liczba kartonów w przesyłce — szczególnie istotne w przypadku przesyłek masowych, ponieważ podanie tych informacji pomaga w zapewnieniu kompletności przesyłek. Aby pomóc osobom zajmującym się obsługą w upewnieniu się, że wiedzą, jakie produkty znajdują się, w jakich pudłach oraz jakie procesy powinny przyjąć przy obsłudze tych towarów, należy upewnić się, że pudła są prawidłowo oznakowane odpowiednimi informacjami, aby kierować ruchami operacyjnymi w transporcie i przechowywaniu swoich produktów. Dzięki temu proces obsługi jest bezpieczniejszy i oszczędza czas, co może również prowadzić do oszczędności pieniędzy.

Wewnętrzne reguły gry 

Należy też zwrócić uwagę na indywidualne oznaczenia wysyłki dla określonych rodzajów przesyłek. Niektóre towary wymagają dodatkowego oznakowania. Na przykład, jeśli wysyłasz do Amazon, obowiązują surowe wymagania dotyczące pakowania i etykietowania. Musisz ich przestrzegać – w przeciwnym razie odbiorca odrzuci Twoje produkty po przybyciu.

Dostarcz swoje przesyłki do Amazon z GlobKurier.pl 

Przy wysyłce paczki tranzytowej, procedury znakowania są o wiele bardziej skomplikowane. Oznaczają również dodatkowe obowiązki. Prawidłowe i kompletne oznakowanie paczek pomaga zapobiegać nieprawidłowej obsłudze, wypadkom, nieprawidłowej dostawie, utracie wagi i objętości oraz karom celnym. Odpowiednie oznakowanie jest nieodzownym elementem opakowania. Jeżeli oznakowanie jest niezgodne z danymi zawartymi w dokumentach przewozowych, organy celne mogą wnieść sprzeciw. Jeżeli oznakowanie przeładunkowe jest niewystarczające, osoby, których działania podczas transportu, przeładunku lub przechowywania ładunku spowodowały szkodę, mogą zostać wyłączone z odpowiedzialności.

Znakowanie towarów niebezpiecznych 

Zupełnie inne oznaczenia należy stosować także w przypadku towarów niebezpiecznych. Podczas wysyłki towarów niebezpiecznych istnieje obowiązek używania odpowiednich symboli z etykiet GHS (Globalnie Zharmonizowanego Systemu Klasyfikacji i Oznakowania). Normy uzgodnionej na szczeblu międzynarodowym, w celu jasnego określenia rodzaju kategorii zagrożenia. Niezbędne jest umieszczenie tych informacji na przesyłkach, ponieważ może to decydować o miejscu przechowywania przedmiotów. Nawet jeśli produkty same w sobie nie są niebezpieczne, mogą zagrażać, jeśli są przechowywane razem z innymi przedmiotami, z którymi mogą reagować. Twoje towary mogą nie tylko ucierpieć, ale także spowodować przykre konsekwencje dla zdrowia i bezpieczeństwa osób pracujących w obsłudze ładunków. Przeczytaj więcej → o transporcie towarów niebezpiecznych 

Oznaczenia na przesyłkach kurierskich – przede wszystkim czytelnie! 

Oznakowanie musi być jasne i precyzyjne. W miarę możliwości należy używać czarnych symboli na białym tle. Zarówno w przypadku nanoszenia oznakowania bezpośrednio na opakowanie, jak i stosowania etykiet samoprzylepnych, zwróć uwagę na to, aby nanieść naklejkę na opakowanie w sposób czytelny i trwały. Nawet najbardziej niezawodny i tani kurier nie będzie w stanie odpowiednio zadbać o przesyłkę, jeśli jej prawidłowo nie oznaczysz.

Uber Connect

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dla_czytelnikow.png