Czym jest kod CN?
Handel międzynarodowy zapewnia rozwój gospodarczy wielu krajom. Importerzy i eksporterzy przyczyniają się do rozwoju rynku. Wymiana handlowa jest ideą jak najbardziej słuszną, należy jednak pamiętać o regulacjach. W myśl prawa każdy funkcjonujący w obrocie towar powinien być odpowiednio oznaczony i sklasyfikowany. W tym celu zostały stworzone systemy klasyfikacji towarów typu: HS (Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów), SITC (Międzynarodowa Standardowa Klasyfikacja Handlu), CPC (Centralna Klasyfikacja Produktów). Każdy z tych systemów ma swoje kody, do których przypisane są stawki celne — opłaty za wprowadzenie zagranicznego towaru na rynek. Pierwszy z wymienionych systemów HS jest wykorzystywany do ułatwienia handlu międzynarodowego, monitorowania eksportu i importu oraz ustalania ceł. Kod CN, o którym będziemy mówić szczegółowo, służy także do statystycznego monitoringu handlu w ramach Unii Europejskiej (Intrastat).

Spis treści
Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów
Zacznijmy od omówienia systemu HS, który jest bazą kodu CN. System został opracowany po to, aby umożliwić łatwą identyfikację i kodowanie towarów w handlu międzynarodowym. System HS składa się z sześciu znaków, które służą do identyfikacji towarów. Pierwsze dwa znaki są unikalnymi identyfikatorami, które określają rodzaj towaru lub grupy towarów. Kolejne trzy znaki to klasyfikacja towarów w ramach grupy towarów. Ostatni znak to znak kontrolny, który jest używany do weryfikacji poprawności wprowadzonego kodu. Kod HS jest bardzo ważny dla międzynarodowych obrotów towarowych, ponieważ umożliwia wszystkim stronom uczestniczącym w transakcji łatwe i jednoznaczne określenie towarów. Jest to ważne, ponieważ ułatwia proces zarządzania zasobami i wymiany towarów między krajami. System HS jest używany przez ponad 200 krajów i jest narzędziem stosowanym w obrocie międzynarodowym. Kod HS jest stale ulepszany i aktualizowany przez Światową Organizację Celną oraz inne instytucje, takie jak Międzynarodowa Organizacja Handlu (WTO).
Kod CN — co to jest?
CN (skrót od Combined Nomenclature, czyli numenklatura scalona) to ośmiocyfrowe rozwinięcie HS (Zharmonizowanego Systemu Określenia i Kodowania Towarów), tym samym 6 cyfr obu oznaczeń są zbieżne. System kodów jest skonstruowany w taki sposób, że pierwsze 6 cyfr odpowiada HS, dodanie 2 cyfr daje natomaist Nomenklaturę Scaloną. Cyfry siedem oraz osiem definiują typ produktu w obszarze celnym. Struktura kodu CN podzielona jest na: sekcje, działy, pozycje oraz podpozycje. Służy on wspólnej unijnej taryfie celnej i dostarcza danych statystycznych na temat handlu wewnątrz Unii, a także wymiany handlowej z resztą świata. Scalona Nomenklatura stosowana jest w krajach Unii Europejskiej, ale też w Tunezji i Maroko. Komisja Europejska nadzoruje CN, która stanowi podstawowy element Wspólnej Taryfy Celnej. CN funkcjonuje na mocy Rozporządzenia Komisji (WE) nr 2719/2005 opublikowanego 27 października 2005 roku. Komisja Europejska co roku (w październiku) wydaje nową wersję kodu. Ta ośmiocyfrowa nomenklatura nie może zostać zmieniona przez okres jednego roku i obowiązuje zarówno w UE, jak i państwach stowarzyszonych.
Kod CN — jak go ustalić?
To po stronie importera leży odpowiedzialność za znajomość kodu. Sprowadzając towar np. z Chin przedsiębiorca, wprowadzając towar na rynek, musi opłacić tło na podstawie zdeklarowanego kodu.
Jak ustalić taki kod? Aby otrzymać, CN należy posłużyć się następującymi narzędziami:
- system TARIC (z fr. Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich) – kody TARIC są wykorzystywane do oznaczania produktów i usług, dla których obowiązują określone stawki celne i przepisy. Każdy kod TARIC jest 8-cyfrowym kodem w postaci litery, cyfry i znaku myślnika, który identyfikuje konkretny produkt lub usługę. Kody TARIC są znormalizowane i ujednolicone na poziomie Unii Europejskiej, a informacje na ich temat można odnaleźć w systemie dostępnym pod adresem: europa.eu
- polski system ISZTAR 4 – prowadzony przez Służbę Celną Rzeczpospolitej Polskiej, dostarcza informację o nomenklaturze i stawkach celnych. System dostępny pod adresem: https://ext-isztar4.mf.gov.pl/taryfa_celna/
Przeczytaj więcej: Czym jest i jak działa system ISZTAR i TARIC
Istotne jest, aby na bieżąco sprawdzaj wartości podatkowe, bo te mogą zmieniać się w czasie. Coroczne zmiany CN są przygotowywane i przyjmowane w formie aktów prawnych oraz publikowane w Dzienniku Urzędowym Wspólnoty Europejskiej.
Jak klasyfikowane są towary w CN?
Nomenklatura ma hierarchiczną strukturę, która zaczyna się od ogólnej grupy towarów na górze, schodząc do bardziej szczegółowych pozycji. Pojedyncze numery kodu CN oznaczają konkretne klasyfikacje towarów i usług dla celów celnych i podatkowych. Brzmi skomplikowanie? Potrzebujesz wsparcia w obsłudze celnej? Skorzystaj ze sprawdzonego partnera logistycznego. Przeczytaj o usługach celnych proponowanych przez specjalistów GlpnKurier.pl : https://www.globkurier.pl/oferta/uslugi-celne
Działamy globalnie! Platforma GlobKurier.pl integruje ponad 50 przewoźników (DHL, DPD, FedEx, GLS, Ambro Express, Hellmann, Cargus) realizujemy wysyłkę towarów do ponad 190 krajów. Import z Chin, Stanów Zjednoczonych, Australii, Niemiec czy Kanady? Z nami to proste! Fracht morski, przewozy kolejowe i lotnicze — wszystkie usługi w ramach jednego panelu i jednej platformy. Napisz do nas i dopytaj o organizację transportu dla swoich towarów.
Podsumowując:
Co powinieneś wiedzieć po lekturze tego artykułu? Nomenklatura Scalona (CN) jest metodą stosowaną w Unii Europejskiej do oznaczania towarów, która została ustanowiona w celu jednoczesnego spełnienia wymagań zarówno Wspólnej Taryfy Celnej, jak i statystyki handlu zagranicznego Wspólnoty. CN składa się z nomenklatury Systemu Zharmonizowanego (HS) z dalszymi podpodziałami wspólnotowymi. System Zharmonizowany jest zarządzany przez Światową Organizację Celną (WCO). Ta systematyczna lista towarów stanowi podstawę międzynarodowych negocjacji handlowych i jest stosowana przez większość krajów. CN zawiera również przepisy wstępne, dodatkowe uwagi do sekcji lub działów oraz przypisy odnoszące się do podpodziałów CN.
Planujesz rozpocząć import towarów? Dowiedz się więcej:
- Odprawa celna — co warto wiedzieć?
- Co to jest cło i kiedy się je płaci?
- Cło a przesyłki zagraniczne
- Wyceń swoją przesyłkę zagraniczną
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl