Komunikat IE-599 Sprawdź, czy go potrzebujesz!
Planujesz eksportować swój towar poza granice Unii Europejskiej? Zastanawiasz się, kiedy jako sprzedawca możesz zastosować VAT 0%? A może już wiesz, że potrzebujesz komunikat IE-599, ale wciąż nie masz pojęcia, jak go uzyskać? W tym artykule odpowiemy na te pytania i postaramy się rozwijać wątpliwości w temacie komunikatu IE-599. Zapraszamy do lektury.

Spis treści
Czym jest komunikat IE-599?
Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług, eksport oznacza wywóz produktów lub usług poza terytorium Unii Europejskiej, potwierdzony przez odpowiednie organy celne. W przypadku takiego transportu można ubiegać się o zastosowanie stawki preferencyjnej VAT 0%. Należy, jednak spełnić ustawowe warunki i jednym z nich jest przedstawienie tzw. komunikatu IE-599, który jest dokumentem potwierdzającym wywóz poza granice Unii Europejskiej. Dokument taki może być przedstawiony zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej.
Jak uzyskać komunikat IE-599?
Wiemy już, że komunikat wywozowy IE-599 dotyczy tylko towaru eksportowanego poza terytorium Wspólnotowe, ponadto rozpoczęcie wywozu musi odbyć się z terytorium RP. Po spełnieniu wymienionych przesłanek otrzymuje się wspomniany komunikat, który wystawiany jest z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi m.in. zgłoszeń wywozowych. System do obsługi procedury wywozu to tzw. System Kontroli Eksportu – AES. Odpowiada on za przetwarzanie i generowanie komunikatów celnych, które dotyczą konkretnych etapów związanych z odprawa celną. Przed wygenerowaniem komunikatu IE-599 wystawiany jest komunikat IE-515, który dotyczy zgłoszenia towaru do procedury wywozu, następnie IE-518 zawierający wynik kontroli Urzędu Celnego Wyprowadzenia oraz IE-529, który posiada informację na temat zwolnienia towarów z procedury wywozu. Komunikat IE-599 zwykle wysyłany jest przez system na wskazany adres mailowy zgłaszającego towar do procedury wywozu. Należy pamiętać by skompletować stosowane dokumenty potwierdzające wywóz towarów przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej.
Brak komunikatu IE-599
Dokumenty IE-599 jest niezbędny by można było zastosować stawkę VAT 0%, zatem jego brak niestety oznacza tylko jedno konieczność zapłaty podatku. Zwykle jego brak ma związek z tym, że nie został on odpowiednio odnotowany w systemie celnym, albo najzwyczajniej w świecie nie opuścił obszaru celnego Unii Europejskiej. By uchronić się przed jego brakiem warto już na wstępie wspomnieć danej Agencji Celnej, by po zgłoszeniu towaru do odprawy i wysłaniu go poza granice Polski udostępniła komunikat wywozowy.
Co zrobić w przypadku braku komunikatu IE-599?
IE-599 jest najczęstszą formą potwierdzenia wywozu towaru poza granice UE, ale nie jedyną. Alternatywę jest poinformowanie urzędu celnego wywozu o dacie oraz wskazanie urzędu celnego wyprowadzenia towaru przez zgłaszającego, czyli najczęściej agencję celną. Taką informację należy złożyć wraz z wnioskiem o potwierdzenie wywozu. Następnie urząd celny wywozu przekazuje ją do urzędu celnego wyprowadzenia. Odpowiedź powinna przyjść nie później niż do 10 dni. W sytuacji, której urząd celny wyprowadzenia nie udzieli odpowiedzi w terminie agencja celna powinna jak najszybciej przedstawić wspomnianemu urzędowi dowody świadczące o tym, że towar opuścił terytorium Wspólnotowe.
Dokumentami, które mogą poświadczyć taki wywóz są:
a) dowód zapłaty,
b) potwierdzenie dostawy, bądź jego kopia podpisana lub uwierzytelniona przez odbiorcę spoza obszaru celnego Unii;
c) faktura
d) dokument przetworzony przez organ celny państwa członkowskiego lub państwa trzeciego zgodnie z zasadami i procedurami mającymi zastosowanie w danym państwie.
Podsumowanie
Podsumowując najważniejsze informacje pamiętaj, że w celu zastosowania stawki VAT 0% dla towaru eksportowanego konieczne jest wcześniejsze uzyskanie komunikatu IE-599 potwierdzającego wywóz towaru poza Unii Europejskiej. Komunikat generowany jest automatycznie przez system AES. Następnie jest on wysyłany na wskazany adres mailowy zgłaszającego w formacie XML, ale również pdf. Jeśli, jednak z jakiś przyczyn komunikat ten nie został wystawiony niezwłocznie poproś agencję celną odprawiającą twój towar by zgłosiła do urzędu celnego wywozu, że towar opuścił terytorium unijne wraz z wnioskiem o potwierdzenie wywozu.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Barbara Bąk
Freight Forwarder w firmie Globkurier.pl Odpowiada za przygotowanie wycen frachtów morskich, lotniczych oraz kolejowych, a także dysponuje wiedzą w zakresie odpraw celnych. Ponadto utrzymuje kontakt z kluczowymi klientami firmy.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl