Rodzaje transportu lądowego
Transport lądowy jest, jak sama nazwa wskazuje, standardem poruszania się po lądzie. Często wymaga utwardzonych i utwardzonych dróg, autostrad, tuneli i mostów, całej infrastruktury, która umożliwia pokonywanie dolin, zagłębień, gór itp. Całość tworzy sieć komunikacyjną kraju lub regionu. Droga lądowa jest preferowaną metodą transportu towarów i pasażerów na całym świecie, stosowana w miastach, na krótkich dystansach, ale też w transporcie na dalekie odległości np. w wymianie handlowej między Azją i Europą.

Spis treści
Czym jest transport lądowy?
Transport lądowy to nazwa nadana wszystkim środkom transportu, które poruszają się drogą lądową, tj. poruszają się po twardym gruncie i mają tę samą cechę posiadania kół, aby poruszać się po powierzchni ziemi lub po szynach w przypadku pociągów. Alternatywą dla transportu lądowego jest transport morski i lotniczy.
Najbardziej popularny jest rodzaj transportu samochodowego. Nie bez powodu jest tak często stosowany w branży kurierskiej – rozbudowana sieć dróg na całym świecie pozwala na realizację usług door to door. Możliwość przewozu ładunków ciężarówkami pozwala na transport towarów o różnej wielkości, wadze i specyfice. Wszystko w cenie atrakcyjnej dla indywidualnego klienta. Transport z wykorzystaniem pojazdów kołowych jest popularny i szeroko dostępny. Lądowy transport drogowy pozwala przewieźć praktycznie każdy ładunek – od palet po towary ponadgabarytowe. Np. elementy infrastruktury lub ciężkie maszyny rolnicze. W tym celu wykorzystywane są środki takie jak ciężarówki, busy, tiry, cysterny, naczepy i pojazdy specjalne. W zależności od wagi danego pojazdu można floty dostawcze można podzielić na tabory niskotonażowe, średniotonażowe i wysokotonażowe. Warto pamiętać, że transport drogowy to nie tylko przewóz towarów, ale także osób.
Drogowy czy kolejowy — co wybrać?
Istnieje wiele metod wysyłki, których możesz użyć do przemieszczania ładunku. W związku z tym rozsądnie jest przyjrzeć się zaletom i wadom transportu kolejowego i drogowego — dwóm najczęstszym metodom transportu towarów — i dowiedzieć się, która może być dla Ciebie najlepsza. Transport drogowy pomaga w wysyłce towarów, z których korzystamy na co dzień. W ten sposób podróżuje wiele przedmiotów codziennego użytku. Transport kolejowy sprawdza się natomiast na długich dystansach i w transporcie wielkogabarytowym. Która opcja jest najlepsza? Zależy to od rodzaju towarów, które wysyłasz, jak daleko je dostarczysz oraz od harmonogramu wysyłki. Innymi słowy, zalety i wady transportu kolejowego i drogowego sprowadzają się do konkretnych właściwości transportowanego towaru. Dlatego powinieneś ocenić te czynniki przed podjęciem decyzji, czy użyć ciężarówki lub pociągu towarowego.
Plusy transportu drogowego
Dlaczego spedytorzy i firmy logistyczne stawiają na transport drogowy? To łatwo dostępny i bezpieczny rodzaj lądowego transportu towarów. Jest bezpieczny. Uszkodzenia towarów są na ogół znacznie mniejsze w transporcie drogowym, ponieważ przeładunek jest minimalny. Forma transportu drogowego jest bardzo „elastyczna”, nie musi działać względem ustalonego harmonogramu. Może dotrzeć bezpośrednio do miejsca załadunku i rozładunku. Jest to jedyna opcja, jeśli towar ma być dostarczony do określonego miejsca, np. pod wskazany adres. Ten rodzaj transportu oferuje szerszy zasięg. Towar może być dowożony do każdego miasta w obrębie kraju. Co więcej, załadunek i rozładunek towarów można wykonać szybciej. W porównaniu do wszystkich innych środków transportu, koszty pakowania są najniższe w przypadku transportu drogowego. Koszty ogólne są również mniejsze w przypadku transportu drogowego. Transport kolejowy wymaga budowy stacji, torów, obsługę sygnalizacji i tak dalej. Transport drogowy jest jedynym odpowiednim środkiem transportu do sprzedaży towarów na obszarach wiejskich.
Spedycja drogowa
Transport lądowy towarów obejmuje wszystkie środki transportu, które korzystają z tras, takich jak drogi, autostrady, drogi ekspresowe czy koleje. Jest to najbardziej ekonomiczny i elastyczny środek transportu, zwłaszcza gdy mówimy o krajach pobliskich. Wybierając transport drogowy we współpracy z GlobKurier.pl masz dostęp do różnego typu pojazdów: naczepy, wywrotki, izotermy, chłodnie czy pojazdy transportujące towar o masie nawet 3,5t. Zgłoś się po ofertę na spedycję drogową i korzystaj z kompleksowej usługi → Spedycja drogowa GlobKurier.pl
Transport lądowy również charakteryzuje się także pewnymi wadami w przeciwieństwie do transportu powietrznego lub morskiego, które, chociaż nie są czynnikami determinującymi, mogą zniechęcić spedytorów do wyboru tego rodzaju transportu. Minusy transportu drogowego to:
- Bardzo ograniczona ładowność -Pojazdy te są ograniczone do określonej masy i wymiarów ładunku, głównie tych przeznaczonych do drogowego transportu towarowego. Pod tym względem lepiej pozycjonowany jest transport kolejowy, morski czy lotniczy.
- Lepiej sprawdzają się na krótkich dystansach — Innym ograniczeniem transportu lądowego jest to, że na długich dystansach trwa dłużej niż transport lotniczy czy kolejowy lub jest droższy niż transport morski.
- Odpady i zanieczyszczenia — chociaż trwają prace nad bardziej ekologicznym transportem, z silnikami elektrycznymi lub hybrydowymi, a także nad innowacyjnymi rodzajami paliwa, transport drogowy nadal generuje ślad węglowy i odciska większe piętno zarówno pod względem akustycznym, jak i atmosferycznym, niż inne środki transportu towarowego.
- Natężenie ruchu i wypadki — korki i duże natężenie ruchu to sytuacja, która występuje praktycznie we wszystkich krajach, w tym również na trasach żeglugi lądowej, powodując opóźnienia w dostawach. Jeśli chodzi o wypadki, istnieje większe prawdopodobieństwo, że pojazd przewożący towary drogami ulegnie wypadkowi, niż w przypadku transportu kolejowego.
Towar, który jechał koleją
Spośród różnych środków transportu system kolejowy postrzegany jest jako najtańszym środek transportu zarówno dla pasażerów, jak i towarów. Jest to bezpieczny środek transportu używany do podróżowania zarówno na długich, jak i na krótkich trasach. Kolej ma niższe koszty paliwa w porównaniu z transportem drogowym, zwłaszcza przy transporcie dużej ilości towarów. Ten rodzaj transportu lądowego ma również mniejsze koszty związane z kierowcami i zazwyczaj ma lepsze koszty programów zrzutowych.
Zalety transportu kolejowego:
- niezawodność: największą zaletą transportu kolejowego jest to, że jest to niezawodny środek transportu, ponieważ jest najmniej podatny na warunki pogodowe, takie jak deszcze, mgła itp.
- duża prędkość na długich dystansach,
- drogi wymagają mniej kapitału niż kolej,
- wysyłka towarów pociągiem jest bardziej przyjazna dla środowiska,
- sprawdza się towarów wielkogabarytowych i ciężkich,
- tańszy transport (im większa odległość, tym tańszy przejazd),
- bezpieczeństwo: niewielka liczba wypadków,
- większa pojemność.
Minusy transportu szynowego:
- jest nieopłacalny w przypadku transportu niewielkiej ilości lekkich towarów. Przeczytaj więcej → Transport kolejowy — komu się opłaca z niego skorzystać?
- jest rentowny w przypadku długofalowej współpracy z przewoźnikiem kolejowym
- wymaga przeładunku i zaangażowania naczep do rozwożenia towaru w miejsce docelowe
- w standardowych wagonach kolejowych nie można przewozić nietypowych ładunków, takich jak chemikalia
- w kursach międzynarodowych logistyka musi uwzględniać szerokość torów i to, że rozstawy mogą zmieniać się w zależności od kraju, np. tory ukraińskie mają rozstaw 1520 mm, a polskie 1435 mm
W dzisiejszych czasach ta metoda wysyłki towarów sprawdza się w przypadku rozległych krajów i kontynentów o długim czasie tranzytu.
Interesuje Cię wycena transportu kolejowego? Zachęcamy do zapoznania się ze stroną ofertową → Międzynarodowy fracht kolejowy Transporty realizowane są między innymi do: Chin, Gruzji, Armenii, Mongolii czy Tadżykistanu.
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl/
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl