Jak zorganizować transport drobnicowy?
Transport drobnicowy, potocznie nazywany drobnicą (z angielskiego LTL – Less Than Truckload) oznacza, nic innego jak towar umieszczony w jednostkowym opakowaniu. Transport drobnicowy pozwala łączyć ładunki drobnicowe w ramach jednego transportu. W samochodzie transportowym najczęściej znajdują się ładunki drobnicowe, które należy dostarczyć do różnych lokalizacji. To wymaga zoptymalizowania trasy dostawy i odpowiedniego rozplanowania. Inaczej wygląda to w przypadku transportu całopojazdowego FTL, który umożliwia zagospodarowanie przez jedną osobę całego pojazdu transportowego. Dowiedz się, jak zorganizować transport drobnicy i czy to rozwiązanie spełnia Twoje oczekiwania.
Spis treści
Odpowiednie pakowanie przesyłek drobnicowych
Wybór odpowiedniego opakowania dla przesyłki drobnicowej pozwala zminimalizować ryzyko uszkodzenia podczas transportu, ale także pozwala chronić zawartość przed czynnikami środowiskowymi. Warto też zadbać prawidłowe zabezpieczenie towaru, poprzez zastosowanie dodatkowych wypełniaczy. Każda przesyłka za nim dotrze od nadawcy do odbiorcy ma do przejścia długą drogę. Trafia między innymi na mechaniczne sortownie, gdzie źle zapakowane i zabezpieczone paczki mogą ulec uszkodzeniom. Zatem opakowanie powinno być dostosowane za równo do wymiarów oraz wagi towaru, a także podatności na zniszczenia. Warto przed zapakowaniem upewnić się, że wybrane opakowanie będzie trwałe i nie posiada żadnych uszkodzeń.
Oznakowanie drobnicy
W przypadku transportu drobnicowego ważne jest również oznakowanie ładunków. Pozwoli to zadbać o poprawność transportu, ale również zmniejszy ryzyko zniszczenia. Najczęściej drobnicę łączy się paczkami w klatkach lub realizuje transport na paletach. Takie postępowanie z przesyłkami drobnicowymi znacznie ułatwia rozmieszczenie ładunku, liczenie, przechowywanie oraz składowanie. Po stronie przewoźnika leży odpowiednie zaplanowanie załadunku, które uwzględnia się m.in. specyfikę, wagę i wymiary towarów. W przypadku transportu drobnicowego istotną rolę odgrywa odpowiednie zaplanowanie rozłożenia przesyłek. Pomocne przy tym właśnie jest prawidłowe oznaczenie paczek.
Zalety transportu drobnicowego
Główną zaletę transportu drobnicowego jest możliwość dostarczenia niewielkiej ilości towaru na duże odległości w relatywnie niskiej cenie. Prowadzając sklep internetowy zdecydowanie lepszym i tańszym jest rozwiązanie jest zamówienie usługi transportowej, dla wysyłanych towarów niż podjąć wysyłki we własnej zakresie, za pośrednictwem służbowych samochodów i dodatkowych pracowników. Ponadto korzystając z usług firmy transportowej płaci tylko za towar, do którego ceny doliczona jest opłata paliwowa oraz podatek VAT. Koszty dostaw drobnicowych są niższe niż wykorzystanie transportu całopojazdowego. Transport drobnicy nie musi odbywać się tylko za pośrednictwem samochodów, w przypadku większych odległości można skorzystać z transportu morskiego lub lotniczego. Wszystkie formy transportu drobnicowego znajdziesz w naszej ofercie. Za naszym pośrednictwem możesz skorzystać z topowych firm przewozowych.
Drobnica międzynarodowa – najważniejsze informacje
Przypadku międzynarodowego transportu drobnicowego warto skorzystać z usług profesjonalisty. Znacznie przyśpieszy to proces zorganizowania transportu i pozwoli dostarczyć towar, w krótszym czasie, niż gdyby podjąć się tego we własnym zakresie. Ponadto firmy specjalizujące się w doręczeniach drobnicowych oferują nie tylko transport za pośrednictwem nowoczesnej floty, ale również narzędzia umożliwiające śledzenie towaru. Również dopasowują się do potrzeb klienta i są w stanie zaoferować gwarantowany termin dostawy lub niskie ceny. W razie wysyłki towarów do krajów poza Unię Europejską warto również zaczerpnąć porady ekspertów w kwestii przygotowań do odprawy celnej. Niedopilnowanie odpowiedniej dokumentacji, może doprowadzić do opóźnień w dostawie oraz naliczenia dodatkowych kosztów.
↦ Odprawa celna – co warto wiedzieć?
Drobnica czy transport całopojazdowy?
Wszystko zależy od ilości towarów, przy przetransportowania małej partii towaru, transport drobnicowy jest elastyczną, bezpieczną, a przede wszystkim opłacalną formą dostarczenia go do klienta. Jednak w przypadku, gdy dany ładunek będzie zajmował całą powierzchnię załadunkową pojazdu warto w tym celu zamówić transport całopojazdowy (FTL). Ta forma transportu sprawdza się, w przypadku dużych firm, które często realizują przewóz mienia z jednego punktu do drugiego. Dzięki temu zleceniodawca nie musi dzielić przestrzeni transportowej z klientami innych firm. Jednak takie rozwiązanie wiążę się z większymi kosztami niż zlecenie transportu drobnicowego (LTL). Do wyboru pozostaje jeszcze trzecia możliwość: transport PTL (Part Truck Load), jest to transport, który wymaga tylko częściowego załadunku ciężarówki. W przypadku tego transportu, przestrzeń ładunkowa dzielona jest pomiędzy klientów różnych firm, zgodnie z zapotrzebowaniem każdego z nich.
Poszukujesz transportu dla swoich towarów? Skorzystaj z oferty GlobKurier.pl, w której znajdziesz zarówno międzynarodowy i krajowy transport drobnicowy jak i transport całopojazdowy. Sprawdź przez szybką wycenę lub skontaktuj się nami: kontakt@globkurier.pl
Damian Musiał
Product Specialist w Globkurier.pl. Zajmuje się wprowadzaniem nowych produktów do oferty oraz aktualizacją bieżących usług.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl