HS CODE – jak znaleźć odpowiedni kod
HS (Harmonized Commodity Description and Coding System) jest to Zharmonizowany System Oznaczania i Kodowania Towarów, składający się z ciągu sześciu cyfr. Został on wprowadzony przez Światową Organizację Celną (WCO) w 1988 r. HS CODE jest nieodzowną częścią handlu międzynarodowego. Jest to również najbardziej znany na świecie międzynarodowy, uniwersalny system kodowania towarów, który jest używany przez ponad 200 krajów. System ten aktualizowany jest średnio co 5-6 lat.

Spis treści
Na co musisz zwrócić uwagę podczas klasyfikowania towarów?
Dokładny spis kodów i ich znaczenia znajduje się na stronie Światowej Organizacji Celnej, jednak dobrze jest znać ogólną strukturę tego dokumentu. HS CODE składa się z 21 sekcji i 99 działów, obejmuje ponad 5000 grup towarów. Każda grupa charakteryzuje się odrębnym kodem celnym. Wszystkie kody celne, które są przypisane do tego samego typu towaru powinny dzielić ze sobą sześć pierwszych cyfr, które są opisane następująco:
- Pierwsze dwie cyfry oznaczają daną sekcję,
- Kolejne dwie cyfry oznaczają dział sekcji,
- Ostatnie dwie cyfry to podpozycja dane kategorii produktów.
Przykłady:
1. Sekcja XII obejmuje produkty takie jak: obuwie, nakrycia głowy, parasole i inne podobne towary. Dla tej sekcji pierwsze dwie cyfry to 64. Następnie cyfry 01 to oznaczenie przynależności do działu jakim w tym przypadku jest obuwie. A ostatnie dwie cyfry, czyli np. 92 lub 99 to podpozycja produktu.
6401 92 – Obuwie zakrywające kostkę, ale nie zakrywające kolan
6401 99 – Pozostałe obuwie
2. Sekcja XVI to maszyny i urządzenia oraz sprzęt elektryczny. Cyfra 85 przypisana jest do maszyn i urządzeń elektrycznych. Kolejne dwie cyfry 01 oznaczają różnego rodzaju silniki. Natomiast ostatnie dwie cyfry tutaj 10 lub 20 to oczywiście podpozycja danej kategorii produktów.
8501 10 – Silniki o mocy wyjściowej nieprzekraczającej 37,5 W
8501 20 – Silniki uniwersalne prądu stałego i przemiennego, o mocy wyjściowej przekraczającej 37,5 W

Każda przesyłka w międzynarodowym obrocie powinna zawierać kod HS, który również powinien zostać podany na fakturze handlowej.
Dlaczego HS CODE ma takie wielkie znaczenie?
Szacuje się, że ponad 98% towarów sprzedawanych na całym świecie jest klasyfikowanych według HS. Pozwala to na usystematyzowanie produktów oraz interpretację tego czym naprawdę są. Zharmonizowany System ułatwia i ujednolica kontrolę wymagań, jakie muszą być spełnione przez wybrane grupy produktowe oraz egzekwowane przez służbę celną. Dobrze sklasyfikowany produkt pozwala uniknąć opóźnień oraz dodatkowych opłat. W przypadku odprawy celnej kod HS pomaga w określeniu taryfy celnej dla danego towaru. Tym samym podanie kodu przyśpiesza odprawę celną. W przypadku braku kodu i opisie zawartości który nie pozwala na dokładna identyfikację wymagany jest dodatkowy kontakt co wydłuża czynności.
Jak sprawdzić kod celny? Czy istnieje wyszukiwarka kodu celnego?
Sprawdzenie kodu HS wcale nie jest takie trudne, w tym celu należy skorzystać z wyszukiwarki HS CODE. W Polsce najbardziej znaną wyszukiwarką jest system taryfowy ISZTAR, który zawiera najważniejsze informacje przydatne w procesie importu z za granicy oraz informacje o obowiązującej akcyzie i wysokości podatku VAT. W systemie ISZTAR jest możliwość wyszukania danego produktu według kategorii. Poniżej znajduje się pełna lista 21 sekcji z wyszukiwarki ISZTAR:
- Sekcja I – Zwierzęta żywe; produkty pochodzenia zwierzęcego
- Sekcja II – Produkty pochodzenia roślinnego
- Sekcja III – Tłuszcze i oleje pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego oraz produkty ich rozkładu; gotowe tłuszcze jadalne; woski pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego
- Sekcja IV – Gotowe artykuły spożywcze; napoje bezalkoholowe, alkoholowe i ocet; tytoń i przemysłowe namiastki tytoniu
- Sekcja V – Produkty mineralne
- Sekcja VI – Produkty przemysłu chemicznego i przemysłów pokrewnych
- Sekcja VII – Tworzywa sztuczne i artykuły z nich; kauczuk i artykuły z kauczuku
- Sekcja VIII – Skóry i skórki surowe, skóry wyprawione, skóry futerkowe i artykuły z nich; wyroby siodlarskie i rymarskie; artykuły podróżne, torebki i podobne pojemniki; artykuły z jelit zwierzęcych (innych niż z jelit jedwabników)
- Sekcja IX – Drewno i artykuły z drewna; węgiel drzewny; korek i artykuły z korka; wyroby ze słomy, z esperanto lub pozostałych materiałów do wyplatania; wyroby koszykarskie i wyroby z wikliny
- Sekcja X – Masa włóknista z drewna lub z pozostałego włóknistego materiału celulozowego; papier lub tektura z odzysku (makulatura i odpady); papier lub tektura oraz artykuły z nich
- Sekcja XI – Materiały i artykuły włókiennicze
- Sekcja XII – Obuwie, nakrycia głowy, parasole, parasole przeciwsłoneczne, laski, stołki myśliwskie, bicze, szpicruty i ich części; pióra preparowane i artykuły z nich; kwiaty sztuczne; artykuły z włosów ludzkich
- Sekcja XIII – Artykuły z kamienia, gipsu, cementu, azbestu, miki i podobnych materiałów; wyroby ceramiczne; szkło i wyroby ze szkła
- Sekcja XIV – Perły naturalne lub hodowlane, kamienie szlachetne lub półszlachetne, metale szlachetne, metale platerowane metalem szlachetnym i artykuły z nich; sztuczna biżuteria; monety
- Sekcja XV – Metale nieszlachetne i artykuły z metali nieszlachetnych
- Sekcja XVI – Maszyny i urządzenia mechaniczne; sprzęt elektryczny; ich części; urządzenia do rejestracji i odtwarzania dźwięku, urządzenia telewizyjne do rejestracji i odtwarzania obrazu i dźwięku oraz części i wyposażenie dodatkowe do tych artykułów
- Sekcja XVII – Pojazdy, statki powietrzne, jednostki pływające oraz współdziałające urządzenia transportowe
- Sekcja XVIII – Przyrządy i aparatura, optyczne, fotograficzne, kinematograficzne, pomiarowe, kontrolne, precyzyjne, medyczne lub chirurgiczne; zegary i zegarki; instrumenty muzyczne; ich części i akcesoria
- Sekcja XIX – Broń i amunicja; ich części i akcesoria
- Sekcja XX – Artykuły przemysłowe różne
- Sekcja XXI – Dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie i antyki
Jaka jest różnica pomiędzy HS CODE, HTS CODE a kodem celnym?
W terminologii związanej z transportem międzynarodowym można zauważyć pojęcia takie jak HS CODE, HTS CODE oraz kod celny.
Kod celny jest to ciąg cyfr przypisany do danej kategorii produktowej. Jest niezbędny do identyfikacji importowanych towarów podczas odprawy oraz pobrania opłat celnych. Na świecie istnieje kilka systemów kodowania towarów. Na terenie Unii Europejskiej stosuje się Scaloną Nomenklaturę (CN). Pieczę nad nią sprawuje Komisja Europejska. W UE obowiązuje ośmiocyfrowe rozwinięcie Zharmonizowanego Systemu Określania i Kodowania Towarów (HS). Dzięki temu klasyfikacja produktów jest jeszcze bardziej szczegółowa.
HTS CODE – Harmonized Tariff Schedule – nazywany inaczej Zharmonizowaną Taryfą Celną Stanów Zjednoczonych. Głównym celem HTS CODE jest klasyfikacja towarów importowanych do USA. System ten polega na klasyfikacji danego towaru na podstawie jego nazwy, przeznaczenia lub materiały z którego został wykonany. Istnieje ponad 17 000 kodów, jeden kod składa się z ośmiu lub nawet dziewięciu cyfr, a cały HTS CODE składa się z 22 sekcji i 99 działów.
HS CODE jest to znana globalnie nomenklatura jednolitej klasyfikacji produktowej, obejmuje ponad 5000 grup towarów. Stanowi podstawę dla systemu Nomenklatury Scalonej (CN), który jest stosowany w Taryfie Celnej Unii Europejskiej.
Podsumowanie
Przed importem towaru z innego kraju, warto wiedzieć czym są HS CODE i HTS CODE. Dzięki znajomości kodów można w łatwy sposób sprawdzić stawki celne. Należy jednak pamiętać, że HS CODE i HTS CODE różnią się od siebie, dlatego warto to weryfikować. Kod celny dla danego towaru w Unijnym systemie taryfowym może się różnić z amerykańskim odpowiednikiem HTS, dlatego przy imporcie z krajów poza Unią Europejską, np. z Chin czy Stanów Zjednoczonych, warto upewnić się, że podany przez kontrahenta kod pokrywa się z tym obowiązującym w UE.
Każda przesyłka międzynarodowa powinna mieć odpowiedni HS CODE lub HTS CODE, należy go podać na fakturze handlowej, dzięki temu formalności celne zostaną szybciej wykonane oraz można uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek związanych z dodatkowymi opłatami.
Warto jednak pamiętać, że kody HS czy HTS to nie wszystko, oprócz nich na fakturze handlowej należy podać kompletny opis wysyłanego towaru. Opis ten powinien wyjaśnić co jest wysyłane, z czego jest zrobione i jakie ma przeznaczenie.

Karolina Kadłubek
Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl
