Jak sprawić, by Twój e-sklep był eco-friendly?

Ekologiczne wysyłanie przesyłek powoli staje się normą w wielu sklepach internetowych. Duży wpływ na te zmiany ma coraz większa świadomość konsumentów. Mnóstwo z nich woli nawet dopłacić, aby to ekologiczna przesyłka dotarła pod ich drzwi. Jak ekologicznie zapakować przesyłkę, aby nasz klient był zadowolony? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie w poniższym artykule.

Ekologiczna przesyłka

Oprócz przesłanek ekologicznych istnieje jeszcze jeden powód, dla którego tak wiele sklepów decyduje się na wprowadzenie ekowysyłek. Chodzi tu o względy estetyczne. Paczki zapakowane ekologicznie są dużo ładniejsze. Szczególne znaczenie ma to dla małych manufaktur produkujących np. kosmetyki naturalne, biżuterię, czy też ubrania. Istnieje wiele sposobów na to, aby przesyłka kurierska w Twojego sklepu była ekologiczna. Musisz ograniczyć do minimum użycie plastiku lub dawać drugie życie opakowaniom już raz użytym. Jeżeli nie chcesz inwestować w nowe, ekologiczne opakowania i wypełnienia, które często są droższe od tych plastikowych i foliowych, możesz wykorzystać te po starych paczkach i listach, które trafiają do Ciebie. Nie zapomnij jednak pochwalić się tym klientom. Taka metoda sprawdzi się zdecydowanie, w przypadku sklepów, które wysyłają małą ilość paczek. Dobrym sposobem jest też zainwestowanie w maszynę, która przerabia stare kartony w wypełniacz. Wiele e-sklepów decyduje się również na wprowadzenie dodatkowej, płatnej opcji pakowania ekologicznego, aby nie generować tak dużych kosztów, ale równocześnie zadowolić zamawiających.

Jak ekologicznie zapakować przesyłkę?

Aby przesyłka kurierska była ekologiczna, zasada jest prosta. Zamień większość komponentów m.in. na papier. Ekologiczne wysyłanie przesyłek to dla Ciebie zbyt skomplikowana sprawa? Poniżej przedstawimy Ci kilka podstawowych zasad. Zacznijmy więc od wypełnienia paczek. Na rynku można znaleźć wiele przyjaznych dla środowiska wypełnień. Najpopularniejsze z nich to:

  • Flo-pak/Skorpak – jest to podłużne wypełnienie, kształtem przypominające chrupki, występujące pod różnymi nazwami. Wykonane jest z materiałów pochodzenia roślinnego np. ze skrobi. Nie zawiera substancji toksycznych. Materiał jest całkowicie biodegradowalny i bezzapachowy, a proces jego utylizacji nie powoduje zanieczyszczania środowiska naturalnego. Nadaje się również do kompostowania.
  • Papier krepowany – zazwyczaj sprzedawany na rolce lub w arkuszach. Jest elastyczny, sprężysty, wytrzymały a przede wszystkim ekologiczny. Nadaje się do recyklingu.
  • Wypełniacz tekturowy/papierowy – gotowe ścinki tektury lub papieru można kupić w opakowaniach lub przygotować w opcji zbitych arkuszy za pomocą wspomnianej już maszyny do produkcji wypełniaczy z kartonów.
  • Siatka/rolka jutowa – jest to najbardziej efektowny sposób pakowania, ale też najdroższy.  
  • Papier pakowy – również jest popularnym wypełnieniem. Występuje zazwyczaj na rolce lub w arkuszach. Świetnie nadaje się także do zabezpieczania kartonów zamiast foli.
  • Zmięte gazety, resztki folii stretch oraz inne pozostałości po pakunkach, które znajdą się w Twoim magazynie, a Ty możemy dać im drugie życie.
  • Ekologiczna folia bąbelkowa – jest zazwyczaj wykonana w 50% procentach z recyklingu. Dużo mniej ekologiczne od wypełnień papierowych/tekturowych, ale jest lepszą alternatywą od zwykłych foli bąbelkowych.

O czym jeszcze powinieneś pamiętać?

Jednak ekologiczne wysyłanie przesyłek nie kończy się na wypełnieniu. O czym jeszcze należy pamiętać? Zapakuj swoje przesyłki w karton pochodzący z recyklingu. Możesz się również pokusić o wyprodukowanie pięknych, ekologicznych kartonów np. z logo Twojej firmy. Obecnie istnieje wiele firm dostarczających pudełka fasonowe z zaprojektowanym przez klienta nadrukiem. Piękne pudełko zostanie docenione przez odbiorcę i być może użyte ponownie do przechowywania. Zamiast folią przesyłki kurierskie możesz zabezpieczać papierem pakownym. Ten sprzedawany w rolkach jest bardzo wydajny i świetnie się do tego nada. Zastąp również zwykłą taśmę klejącą jej papierową wersją. Niektóre firmy rezygnują również z używania przylg kurierskich i list przewozowy przyklejają bezpośrednio na paczkę za pomocą kleju. W tym przypadku pamiętaj jednak o użyciu dobrego, ale również ekologicznego środka klejącego. Wybranie którejś z powyższych opcji gwarantuje, że Twój e-sklep stanie się eco-friendly i zadowoli klientów.


GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl