Co to jest deklaracja eksportowa?
Zgłoszenie wywozowe to formularz składany przez eksportera w porcie wywozu. Zawiera informacje o wysyłanych towarach. Informacje te są wykorzystywane przez organy celne do kontroli eksportu. Jeśli towar ma być wysyłany do krajów trzecich, przedsiębiorca zobligowany jest do wypełniania deklaracji eksportowej. Ten dokument przeznaczony jest dla kraju wywozowego i zawiera informację o: liczbie, wartości i typie eksportowanych towarów. Informacje zbierane są i analizowane, dzięki nim dany kraj jest w stanie prowadzić statystyki o handlu międzynarodowym.
Spis treści
Deklaracja eksportowa (zgłoszenie wywozowe) – definicja
Deklaracja eksportowa, inaczej głoszenie wywozowe to rodzaj formularza, który zawiera szczegółowe informacje o towarach przeznaczonych do wywozu. Zgłoszenie wywozowe wymagane jest każdorazowo przy wywozie towaru do kraju spoza UE, a dokument ten jest wykorzystywany przez organ celny do kontroli wywozu.
Zgłoszenie deklaracji eksportowej — jak wyglądają procedury?
Standardem jest rejestracja elektroniczna, jeśli wartość fakturowa towaru wynosi więcej niż 1000 Euro, lub waga towaru przekracza 1000 kg. W zależności od rodzaju towarów i ich wartości zgłoszenie może być również dokonane ustnie, choć należy pamiętać, że niektóre kraje zaakceptują tylko deklarację cyfrową. Tu warto wspomnieć, że nie obowiązuje globalna standaryzacja. Każdy kraj ma indywidualne procedury. W USA deklarację wywozową należy złożyć, gdy wartość pojedynczego wysyłanego towaru przekracza 2500 USD. W innych krajach próg lub wymagania dotyczące złożenia zgłoszenia wywozowego mogą być wyższe, lub niższe. Co ciekawe, przesyłka ze Stanów Zjednoczonych do Kanady, która przekracza wspomnianą wartość, nie wymaga zgłoszenia wywozowego, chyba że wymaga pozwolenia lub licencji eksportowej. Przesyłki z USA do Puerto Rico wymagają złożenia deklaracji eksportowej. Z drugiej strony ładunki wysyłane z USA do Samoa Amerykańskiego, Guamu, Marianów Północnych i większości innych terytoriów USA są traktowane jako przesyłki krajowe i nie potrzebują zgłoszenia wywozowego.
Deklaracje eksportowe – eksport z Unii Europejskiej
Jak procedury przedstawiają się na naszym kontynencie? Dość prosto, towary z Unii Europejskiej opuszczają UE? Jeśli tak, musisz złożyć deklarację wywozową do urzędu celnego. Procedura wywozu jest obowiązkowa w przypadku towarów unijnych opuszczających obszar celny. Towary Unii Europejskiej to towary znajdujące się w swobodnym obrocie na terenie UE. Przykładami są towary wyprodukowane w UE lub te, za które w UE zapłacono należności celne przywozowe. Nie musisz składać zgłoszenia wywozowego, jeśli eksportujesz towary do kraju UE. Zgłoszenie wywozowe można złożyć w urzędzie celnym samodzielnie lub zlecić to komuś innemu (przewoźnikowi lub przedstawicielowi). Co istotne, zgłaszający musi mieć siedzibę w UE. Deklarację można złożyć w swoim urzędzie celnym lub w urzędzie, w którym towary zostały zapakowane lub załadowane do transportu. Deklaracje należy składać drogą elektroniczną. Jak? Aby to zrobić, musisz mieć dostęp do unijnego systemu kontroli (ECS). W przypadku towarów wymożonych z UE zgłoszenie wywozowe należy złożyć drogą elektroniczną, za pośrednictwem Systemu Kontroli Eksportu (ECS). W pewnych okolicznościach można również złożyć zgłoszenie ustne w urzędzie celnym wyprowadzenia. Jednakże stosowanie zgłoszenia ustnego nie jest dozwolone w przypadku towarów, w odniesieniu do których występuje się o refundację wywozową lub zwrot cła. W ten sposób nie mogą być też zgłaszane towary, które podlegają zakazom lub ograniczeniom, lub innym specjalnym formalnościom. Urząd celny, w którym przedstawiono towary i zgłoszenie wywozowe, zwalnia towary i przekazuje dane zgłoszenia wywozowego do zadeklarowanego urzędu celnego wyprowadzenia.
Web service czy formularz papierowy?
Jeśli towar eksportowany jest z Polski, zgłoszenia należy dokonać przez PUESC (Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych). Ten system pozwala na wgrywanie dokumentów (np. faktur handlowych). Całość procesu jest bardzo prosta, wystarczy założyć konto, przygotować zgłoszenie, podpisać je, wysłać i poczekać na komunikat zwrotny. Usługa zgłoszenia deklaracji eksportowej jest bezpłatna. Deklaracja może być też złożona na formularzu papierowym.
Założenie konta w systemie PUESC: https://puesc.gov.pl/uslugi/zloz-wywozowe-zgloszenie-celne-i-wykonaj-inne-obowiazki-zwiazane-z-wywozem-towarow
Elementy zgłoszenia celnego – co zawiera deklaracja eksportowa?
Jakie informacje wymagane są do deklaracji eksportowej? Formularz zgłoszenia wywozowego musi zawierać następujące dane:
- nadawca,
- odbiorca,
- osoba zgłaszająca,
- kraj wysyłki,
- kraj dostawy,
- waluta i wartość faktury,
- lokalizacja towaru,
- rodzaj transportu,
- ilość i rodzaj opakowań,
- kod towaru,
- masa (kg),
- urząd celny, w którym składana jest deklaracja eksportowa,
- urząd wyprowadzenia, potwierdzający opuszczenie towaru z terenu Unii Europejskiej,
- miejsce, data oraz podpis osoby zgłaszającej.
Deklaracja i co dalej?
Kolejnym krokiem po złożeniu deklaracji wywozu jest przedstawienie towaru do wywozu. Następnie towary są przedstawiane w urzędzie celnym wyprowadzenia, który sprawdza przedstawione towary na podstawie informacji otrzymanych od urzędu celnego wywozu. Sprawdza, czy dane odpowiadają zadeklarowanym, oraz nadzoruje fizyczne wyprowadzenie towaru. W przypadku towarów wywożonych koleją, pocztą, drogą powietrzną lub morską urzędem celnym wyprowadzenia może być urząd właściwy dla miejsca, w którym towary są przejmowane na podstawie jednej umowy przewozu na przewóz do państwa trzeciego (np. port, lotnisko, stacja kolejowa). Towary zgłoszone do wywozu pozostają pod dozorem celnym do czasu wyprowadzenia ich poza obszar celny UE.
Przeczytaj więcej o usługach celnych
Pozbądź się stresu
Sprawdzony partner logistyczny zadba o formalności w Twoim imieniu. Z GlobKurier.pl nadasz przesyłkę z Polski do niemal każdego regionu świata. Do wyboru masz ponad 190 krajów i ponad 50 przewoźników — wszyscy zintegrowani w ramach jednej platformy. Dodatkowo możesz korzystać z wiedzy celnej i eksportowej naszych specjalistów. Mamy wieloletnie doświadczenie w organizacji transportu towarów drogą kolejową, morską i powietrzną. Wysyłamy szybko i bezpiecznie, jesteśmy sprawdzonym partnerem dla czołowych eksporterów w Polsce. Zaufaj nam!
Masz dodatkowe pytania? Sprawdź, o co pytają inni → Usługi międzynarodowe
Globkurier.pl
Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.
Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce
Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl