Czym jest gestia transportowa?
Gestia transportowa jest nieodłącznym elementem towarzyszącym transportowi. Jest to swego rodzaju porozumienie między sprzedającym a kupującym, które ma za zadanie ustalić odpowiedzialność i ryzyko podczas przewozu ładunków. Dowiedz się czym jest gestia transportowa oraz jakim ma wpływ na przebieg procesu transportowego.
Spis treści
Co to jest gestia transportowa?
Gestia transportowa – jaka jest definicja? Gestia transportowa określa obowiązki i prawa związane z zawarciem umowy na handel i organizacją transportu towaru. O gestii transportowej decydują partnerzy handlowi podmioty sprzedające i kupujące towar. W umowie kupna-sprzedaży zawarte są prawa i obowiązki, a także ustalenia co do kosztów opłacenia przewozu towarów. Kontakt transportowy dotyczy obowiązków importera i eksportera. Oprócz kosztów gestia transportowa definiuje koszty ubezpieczenia czy obowiązki celne. W takiej umowie powinny znaleźć się uszczegółowienia, która ze stron decyduje o wyborze transportu, tj. kto wybiera przewoźnika, termin dostawy i układa trasę. Gestia definiuje także, kto ponosi ryzyko uszkodzenia towaru w transporcie.
Gestia transportowa – kluczowe warunki umowy
Skoro już wyjaśniliśmy sobie, co to jest gestia transportowa, warto zwrócić uwagę na kluczowe warunki, które powinny zostać wyszczególnione w zawartej umowie. Oczywiście w ramach gestii wiele tematów podlega negocjacji między stronami, jednak warto wszystkie postanowienia zapisać. Pierwszym, kluczowym aspektem jest określenie stron umowy. Gestia transportowa ma dokładnie określać, kto jest gestorem, a kto zleceniodawcą. Na umowie powinny znaleźć się pełne dane firmowe, a także informacje kontaktowe. Następna sprawa dotyczy dokładnego opisu zakresu usług. Dzięki temu między zleceniodawcą a gestorem nie wystąpią żadne nieporozumienia, ponieważ wszystkie najważniejsze aspekty zostały właściwe zdefiniowane na umowie. Gestia transportowa powinna także obejmować konkretne terminy i harmonogramy, których obie ze stron mają dotrzymać. Kolejną ważną kwestią jest również ubezpieczenie towaru. Gestia powinna jasno określać wartość ubezpieczenia, a także zakres odpowiedzialności gestora. W umowie dobrze uwzględnić także informacje dotyczące ewentualnego rozwiązania umowy i rozstrzygnięcia sporów. Jeśli w trakcie wykonywania zlecenia dojdzie do komplikacji, warto mieć odpowiednie zabezpieczenie, które pozwoli na dociekanie swoich praw.
Zalety gestii transportowej
Posiadanie gestii transportowej może przynieść wiele korzyści. Daje wiele praw, a także wpływa na redukcję kosztów transportu. Do kluczowych zalet zaliczamy:
- wpływ na proces transportu towarów,
- możliwość zorganizowania transportu z wykorzystaniem własnych środków transportu – co pozwala zoptymalizować koszty transportu,
- niskie koszty związane z przewozem towarów mogą znacząco zwiększyć zyski eksportera oraz oszczędności importera.
Gestia nakłada pewne przywileje, takie jak możliwość wyboru przewoźnika i ustalenie warunków przewozu, określenie terminu wysyłki i pośredni wpływ na koszt transportu — możliwość optymalizacji i negocjacji z przewoźnikiem. Strona posiadająca gestię transportową ma realny wpływ na proces transportowy. To może okazać się wielkim plusem, ale niesie ze sobą ryzyko. Zawsze może pojawić się wzrost cen wynikający np. z drożejącego paliwa, czy z sytuacji na rynku międzynarodowym. Istnieje zagrożenie, że realne ceny przestrzelą początkowe kalkulacje. Znalezienie odpowiedniego przewoźnika także może okazać się wyzwaniem. Gestia transportowa to jednak bardzo wygodna forma podziału obowiązków po stronie kupującego i sprzedającego, z której korzysta wiele firm.
Dlaczego śledzenie przesyłek w gestii transportowej jest tak ważne?
Gestia transportowa jest bardzo praktyczną formą współpracy między stronami umowy. Dla wielu firm w tym modelu bardzo ważnym aspektem jest możliwość kontroli nad łańcuchem dostaw. Właściwie dobrany system pozwala na śledzenie przesyłek w czasie rzeczywistym. Dzięki temu obie strony umowy mogą monitorować proces transportu i w razie potrzeby reagować w taki sposób, aby dotrzymać wszystkich ustalonych terminów. System śledzenia przesyłek pozwala także na szybszy dostęp do niezbędnych dokumentacji i raportów. Dzięki temu gestia jest realizowana sprawnie i efektywnie. Możliwość monitorowania transportu pozwala także na optymalizację łańcucha dostaw. To niezwykle praktyczne rozwiązanie. Dzięki niemu można wyeliminować elementy spowalniające proces transportu i uczynić łańcuch dostawy bardziej efektywnym. Gestia transportowa to bardzo korzystna opcja, która w połączeniu z możliwością śledzenia towaru pozwala na wprowadzenie wielu korzystnych rozwiązań i zwiększenie efektywności.
Kto ponosi odpowiedzialność?
Gestia transportowa jest podziałem praw i obowiązków, które wynikają z umowy handlowej. Gestia transportowa może znajdować się po stronie załadowcy, odbiorcy (własna gestia transportowa) bądź w trybie mieszanym: po stronie załadowcy i odbiorcy.
Rodzaje gestii transportowej
- własną — na importerze/eksporterze w całości spoczywa odpowiedzialność i koszt za dowiezienie towaru;
- mieszaną — wraz z wejściem polski do UE i zniesieniem granic celnych, gestia mieszana wykorzystywana jest w głównie w transporcie towarów na inny kontynent, drogą morską;
-
obca – transport towaru wykonywany jest przez firmę zewnętrzną. To spedytorzy ustalają kwestie przewozu i organizacji transportu.
Fracht morski
O gestii transportowej własnej mówimy w sytuacji, kiedy osoba kupująca oddaje całą odpowiedzialność za transport i koszty w ręce podmiotu eksportującego lub importującego. W transporcie drogowym umownie przyjmuje się, że odpowiedzialność za transport leży po stronie sprzedającego. W praktyce to na sprzedawcy ciąży obowiązek dowiezienia towaru do punktu przeznaczenia wskazanego przez kupującego. Określa to gestia transportowa, jednak te założenia są często negocjowane, a kontrakt handlowy zawiera precyzyjne informacje o prawach i obowiązkach obu stron. Istnieje także wspomniana wyżej gestia mieszana. W takiej sytuacji sprzedający towar odpowiada za bezpieczne dowiezienie ładunku do portu, gdzie towar zostanie przeładowany, natomiast za resztę trasy odpowiada już podmiot kupujący. Gestia mieszana to schemat wykorzystywany najczęściej przy transporcie morskim i zwykle przez doświadczonych importerów, którzy są w stanie na własny rachunek zorganizować bezpieczny dowóz zamówionego towaru.
Sprawdź → czynniki wpływające na cenę frachtu morskiego
Koszty związane z gestią transportową
Tak jak wspominaliśmy, gestia transportowa to dla wielu firm bardzo wygodne rozwiązanie. Warto jednak zgłębić temat i przeanalizować, jak wygląda on z perspektywy kosztów, z którymi powinny się liczyć strony umowy. Podstawowa kwestia dotyczy transportu, czyli dostarczenia towaru z punktu A do B. Może on odbywać się drogą morską, lądową lub powietrzną. W przypadku kosztów transportu warto uwzględnić także opłaty za załadunek i rozładunek towaru. Kolejnym aspektem są ewentualne koszty magazynowania. Gestia transportowa zazwyczaj określa, że pokrywa je zamawiający. Chodzi o opłaty związane z wynajęciem powierzchni magazynowej, przechowywaniem towaru, a także obsługą magazynu. Gestia transportowa będzie również wiązała się z koniecznością uiszczenia opłat za obsługę celną – VAT, opłaty celne i inne podatki związane z eksportem i importem towarów. Należy także pamiętać o konieczności opłacenia usług gestora. Może to być stała kwota, procent od transportu lub inne formy ustalone między stronami umowy. Warto pamiętać o możliwości wystąpienia dodatkowych kosztów, takich jak opłaty za specjalne zabezpieczenie towaru, przewóz towarów niebezpiecznych czy także uzyskanie odpowiedniej dokumentacji. Gestia transportowa to świetna opcja dla wielu firm pozwalająca na dość elastyczne warunki współpracy między gestorem a zleceniodawcą.
Sprawdzony partner logistyczny
O gestię transportową powinny ubiegać się osoby znające realia branży transportowej i rozumiejące procesy logistyczne. W większości krajów sprzedawcom bardzo zależy na gestii transportowej, współpracują bowiem z lokalnymi firmami spedycyjnymi, wspierając biznes i negocjując atrakcyjne stawki. Jeśli interesują Cię tematy dotyczące tego, co to jest gestia transportowa i szukasz sprawdzonego partnera z doświadczeniem w wysyłkach międzynarodowych? Sprawdź cennik usług transportowych i spedycyjnych GlobKurier.pl
Zamów kuriera: https://www.globkurier.pl