Jak wysłać paczkę za pobraniem?

jak wysłać paczkę za pobraniem globkurier.pl

Jako przesyłkę pobraniową kwalifikujemy paczkę, za którą płacimy dopiero przy odbiorze. Opłata nie jest regulowana z góry, a wręczana kurierowi. Taka forma jest zabezpieczeniem dla klienta, który do momentu odbioru nie ponosi żadnych kosztów. To także ukłon w stronę klientów nieposiadających kart kredytowych. Właściciele e-sklepów są świadomi korzyści i często oferują taką formę dostawy. Jak zatem wysłać paczkę za pobraniem?

Cash On Delivery – czy warto?

Warto pamiętać, że taka opcja w ofercie sklepu podnosi jego wiarygodność. Klient ma poczucie, że ryzyko jest zupełnie zminimalizowane, jeśli towar nie zostanie dostarczony on nie poniesie żadnych strat. Tylko sklep pewny jakości swoich towarów i usług może zaproponować taką formę dostawy.

Preferencje klientów są bardzo różne i dziś z całą pewnością można stwierdzić, że nie ma jednej, uniwersalnej formy dostawy, która zadowoli wszystkich. Im więcej opcji zaproponuje sprzedawca, tym większa szansa na zaspokojenie oczekiwań konsumentów.  66% e-klientów zmieni sklep jeśli w ofercie konkurencji znajdzie bogatsze opcje dostawy. Dopasowanie formy wysyłki do indywidualnych preferencji jest niezwykle ważne dla ponad połowy kupujących. To bardzo duży odsetek, dlatego warto postarać się o to, by zatrzymać kapryśnych klientów na swojej platformie i pozwolić im wybierać.

Ustawa i płatność kartą przy odbiorze

Jednak warto podkreślić, że oferowanie przesyłki pobraniowej w sklepie internetowym nie jest obowiązkiem. W grudniu 2015 roku nowelizacja ustawy zmieniła obowiązujące prawo i zniosła obowiązek sprzedaży towarów online z opcją przesyłki pobraniowej. Zmiany w prawie konsumenckim nie wpłynęły jednak znacząco no oferty e-sprzedawców. Taka opcja pozostała dostępna w większości platform.

Przesyłka pobraniowa jest ciekawą alternatywą dla kupujących i generuje większe zyski dla poszczególnych sprzedawców. Przy tego rodzaju dostawie dodatkową dogodnością dla klienta będzie możliwość płatność kartą przy odbiorze. O ten aspekt również warto zadbać. W GlobKurier zamawiając usługę przesyłki pobraniowej z przewoźnikiem InPost i DPD odbiorca będzie mógł zrealizować transakcję  przy odbiorze, płacąc kartą.

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Paczkę za pobraniem można wysłać w kilku prostych krokach. Przesyłka pobraniowa definiowana jest jako usługa dodatkowa, dlatego ta opcja dobierana jest w toku zamówienia i uzupełniania formularza. Jak wysłać paczkę za pobraniem?

  • Wejdź na szybką wycenę GlobKurier.pl
  • Wypełnij formularz z parametrami przesyłki
  • Wybierz dostawcę
  • Dodaj usługę dodatkową Płatność za pobraniem COD

Po wypełnieniu formularza dotyczącego danych nadawcy i odbiorcy, przechodzimy do sekcji ustawienia przesyłki, w której pojawia się możliwość wybrania opcji za pobraniem. 

jak wysłać paczką za pobraniem

Następnie musisz wprowadzić kilka kluczowych informacji, które pozwolą na obsłużenie procesu. Najważniejsze aby poprawnie podać kwotę pobrania i odpowiedni numer konta bankowego. Niezbędne będą także dane właściciela rachunku i dane adresowe. W kolejnym kroku należy podać kompletne dane odbiorcy i ustalić sposób płatności. Wygenerowany list przewozowy umieszczamy na przesyłce i wręczamy kurierowi. Teraz pozostaje już tylko oczekiwanie na zwrot pobrania.

Ważne!

Pamiętaj, że koszt płatności za pobraniem różni się w zależności od wybranego przewoźnika i usługi terminu zwrotu pobrania.

Pamiętaj! 

Przesyłka za pobraniem musi być ubezpieczona

Przesyłka za pobraniem – jak to działa?

Proces płatności za pobraniem jest wbrew pozorom prosty. Dostawcy odbierają należność za przesyłkę od adresata w formie gotówki w momencie dostawy. Zebrane pieniądze są następnie zdeponowane w lokalnym biurze i transferowane do sprzedawcy.

Ciekawostka

Ten model płatności jest niezwykle popularny w Indiach, gdzie ponad 50% transakcji realizowane jest właśnie w formie Cash On Delivery. W tym kraju system został zaprojektowany tak, aby przyciągać konsumentów wiejskich, którzy nie mają dostępu do cyfrowych systemów płatności – takich jak bankowość internetowa i karty kredytowe. Płatność gotówka przy odbiorze bezpośrednio sprzyja rozwojowi indyjskiego handlu elektronicznego.

Kiedy spodziewać się zwrotu?

Obok pytania jak nadać paczkę za pobraniem najczęściej pojawiającym się jest pytanie o termin zwrotu. GlobKurier.pl pobiera należności od odbiorcy i zwraca je do nadawcy w ciągu 21 dni roboczych liczonych od następnego dnia roboczego po dostarczeniu przesyłki do adresata. Korzystając z platformy GlobKurier klient ma także możliwości wybrać usługę dodatkową „COD 1 dzień za pobraniem”. W tej formie usługa zwrotu następuje zdecydowanie szybciej i należności znajdują się na koncie zainteresowanego w przeciągu 1 dnia roboczego od odbioru przez adresata. Oczywiście, za usługę mniej zapłaci klient, który na zwrot jest w stanie poczekać dłużej i wybierze 30 dniowy tryb zwrotu. W każdym przypadku środki zostaną zwrócone na numer konta bankowego, który został wskazany podczas generowania listu przewozowego.

Skorzystaj z szybkiej porównywarki i sprawdź jak nadać paczkę za pobraniem: Wysyłka za pobraniem


Patrycja Piekoszewska

Key Account Specialist w GlobKurier.pl. Na co dzień pracuje z klientami indywidualnymi jak i biznesowymi. Przedstawia oferty oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów przy realizacji zleceń.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl


 

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Co to jest COD (przesyłka za pobraniem)?

Przesyłka za pobraniem, inaczej COD (Cash On Delivery) to przesyłka, która trafia do wskazanego na liście przewozowym odbiorcy i może zostać odebrana dopiero, po pobraniu od niego wcześniej ustalonej kwoty.

Płatność za pobraniem to usługa dodatkowa!

Płatność za pobraniem jest usługą dodatkową. Można ją wykupić podczas składania zlecenia na transport przesyłki. Co ważne – koszt usługi różni się w zależności od wybranego przewoźnika! Szczegółowy wykaz cen możesz znaleźć na naszej stronie.

Pamiętaj, że przesyłka za pobraniem musi być ubezpieczona.

Paczka za pobraniem: czy odbiorca może sprawdzić zawartość przesyłki przed uiszczeniem pobrania?

Ważne: odbiorca może sprawdzić zawartość przesyłki dopiero po uiszczeniu wcześniej ustalonego pobrania. Zgodnie z prawem przewozowym, kurier może wydać przesyłkę odbiorcy dopiero po uregulowaniu płatności i pokwitowaniu odebrania paczki.

Jak wysłać paczkę za pobraniem?

Wysłanie paczki za pobraniem jest bardzo proste. Nie ma czym się przejmować. Cała procedura jest analogiczna do standardowego nadania przesyłki. Jedyna różnica to odhaczenie opcji dodatkowej „pobranie COD” w odpowiednim formularzu.

Całość procesu wygląda następująco:
1. Określenie gabarytów paczki (wysokość, szerokość, długość, waga).
2. Wybranie kuriera z przedstawionych opcji.
3. Podanie danych zleceniodawcy w tym zawartości przesyłki.
4. Wybór usług dodatkowych i tu należy zaznaczyć pobranie COD.
5. Wprowadzenie danych do pobrania:

a. Kwoty pobrania
b. Numeru konta bankowego
c. Właściciela rachunku
d. Danych adresowych

6. Uzupełnienie danych nadawcy i odbiorcy (adresata).
7. Ustalenie sposobu płatności.
8. Wydrukowanie listu przewozowego.
9. Oddanie paczki kurierowi.
10. Oczekiwanie na zwrot z pobrania.