Paczka ekonomiczna czy priorytetowa?

Udało się dobrze zapakować produkty i zabezpieczyć je, aby trafiły nieuszkodzone do celu. Karton ma odpowiednie rozmiary, a taśma mocno trzyma. Pora nadać przesyłkę. Może nią być paczka zawierająca plik dokumentów lub paleta przeznaczona do transportu międzynarodowego. Powstaje pytanie: paczka ekonomiczna czy priorytetowa? Odpowiedź zawsze sprawia trudności, ponieważ każde rozwiązanie ma swoje atuty i słabości.

paczki na wózku dostarczane przez kuriera

Co to jest paczka priorytetowa?

Jak sama nazwa wskazuje, popularnym “priorytetem” paczki wysyłają osoby, którym bardzo zależy na czasie. Nic dziwnego, bowiem to skuteczny sposób na szybkie przemieszczenie przedmiotów lub zakupionych towarów z punktu A do punktu B. W kraju priorytetem mogą być doręczane przesyłki do południa bądź rano. Dostępność usługi zależy od kodu pocztowego odbiorcy, ponieważ to rozwiązanie spotykane jest często tylko w dużych miastach.

Zlecenie na zwykłą przesyłkę należy złożyć i opłacić do południa tego samego dnia. Z kolei, jeżeli chodzi o transport palet, to dyspozycje składa się na dzień przed wysyłką do godziny 16. Dostawcy zajmują się przesyłkami priorytetowymi w pierwszej kolejności i wybierają taki środek transportu, aby doręczenie było jak najszybsze. Do całkowitego czasu realizacji zlecenia nie wlicza się odprawy celnej przy transporcie międzynarodowym, ponieważ długość oczekiwania nie zależy od firmy kurierskiej.

zamów tanio przesyłki

Wszystkie tajemnice paczki ekonomicznej

Pora przejść do przybliżenia drugiego wariantu, czyli paczek ekonomicznych. Nazwa nie jest przypadkowa, ponieważ decyzja o wyborze tego rodzaju rozwiązania wiąże się z koniecznością ponoszenia mniejszej opłaty. Pozostaje kwestia terminów realizacji. Przy przesyłkach ekonomicznych obowiązuje zasada, wedle której przewoźnik dostarczy adresatowi paczkę w ciągu dwóch dni i to niezależnie od gabarytów czy wagi. Nie ma żadnych wskazań dotyczących godziny, po której istnieje ryzyko, że nie zostanie dalej przekazana. Doręczenia następują w ciągu całego dnia.

Usługa ekonomiczna jest świadczona jako jedna z podstawowych form transportu drogowego, gdzie czas realizacji w standardowym wariancie wynosi od jednego do dwóch dni roboczych. Opcja ekonomiczna jest spotykana także przy lotniczej spedycji. Jeśli komuś nie zależy na czasie, ale liczy na znalezienie tańszego rozwiązania, śmiało może postawić na tzw. fracht lotniczy. Umowa z przewoźnikiem może obejmować różne warianty, jak np. “od drzwi do drzwi” (najszerszy zakres usługi) lub “od drzwi na lotnisko” (węższy zakres). Opcja ekonomicznego transportu lotniczego jest sugerowana przy ciężkich przesyłkach powyżej 100 kg.

Paczka ekonomiczna czy priorytetowa? Wybór korzystnego rozwiązania

Podane cechy wyróżniające konkretny typ paczek można oczywiście traktować wyłącznie w kategoriach opisowych. Jednak na kilka z nich warto spojrzeć jako na poważne ograniczenia. Zmiennych, które należy uwzględnić przy kalkulacji kosztów, jest więcej. Oprócz wyboru między paczką priorytetową a ekonomiczną, trzeba określić jej wagę oraz gabaryty, czyli konkretne rozmiary w dwóch wariantach. Dodatkową opcją może być także wykupienie ubezpieczenia o wartości do 50 tys. zł lub potwierdzenie odbioru.

Co jednak wpływa najbardziej na niekorzyść obu rozwiązań to fakt, że nie ma gwarancji dotrzymania terminów, ponieważ przewidywany czas jest jedynie szacowany. Może zatem stać się tak, że klient będzie spieszył się do punktu, aby dotrzeć przed 12:00. I nawet jeśli zdąży i wybierze paczkę priorytetową, to wcale nie jest powiedziane, że jego przesyłka trafi we właściwe ręce następnego dnia.

Z tego właśnie względu firmy kurierskie coraz silniej konkurują z Pocztą Polską. Wykwalifikowani kurierzy codziennie dbają o to, aby już nawet w ciągu kilku godzin przesyłka dotarła na miejsce. Wybór skutecznej metody na transport przesyłek ułatwia pośrednictwo brokerów usług kurierskich, którzy potrafią trafnie odpowiedzieć na pytanie: paczka ekonomiczna czy priorytetowa, wskazując przy tym lepsze rozwiązanie.

 


Patrycja Piekoszewska - specjalista globkurierPatrycja Piekoszewska

Key Account Specialist w GlobKurier.pl. Na co dzień pracuje z klientami indywidualnymi jak i biznesowymi. Przedstawia oferty oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów przy realizacji zleceń.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl