Jak wysłać list kurierem?

Tradycja wysyłania listów powoli ulega zapomnieniu. Funkcję listów z powodzeniem przejęły e-maile, jednak nadal zdarzają się w życiu sytuacje, kiedy zachodzi konieczność nadania ważnych dokumentów, faktur lub zaproszenia na poczcie lub przez kuriera. Warto więc dowiedzieć się, jak nadać list, jak wysłać list polecony i jak prawidłowo zaadresować koperty. Z poniższego artykułu dowiesz się również, jak wysłać list kurierem.

jak wysłać list kurierem

List kurierem – co warto wiedzieć?

Usługi kurierskie cieszą się obecnie coraz większą popularnością, wbrew pozorom z usług kuriera korzystamy nie tylko przy nadawaniu dużych i ciężkich paczek, ale także np. przesyłek kopertowych, które zawierają list czy ważne dokumenty. Przesyłka kopertowa (DOX) jak sama nazwa wskazuje, jest przesyłką, która dociera do odbiorcy w kopercie standardowej, bąbelkowej lub specjalnej (bezpiecznej), a czasami nawet w foliopaku kurierskim. Z uwagi na budowę oraz wielkość koperty, można nią przesyłać tylko dokumenty i niewielkie przedmioty. Przesyłka kopertowa może mieć wagę do 0,5 kg i maksymalny rozmiar A4. Warto pamiętać, że w kopercie można wysłać tylko dozwolone przez daną firmę kurierską dokumenty.

Co można nadać w przesyłce kopertowej?

koperta kurierska, list kurierem

Choć przesyłka kopertowa jest niewielkich rozmiarów, to może posłużyć np. do wysłania tradycyjnego listu do znajomej osoby albo kogoś z rodziny. Przesyłką kopertową możemy wysłać też np. ważne dokumenty, zdjęcia, zaproszenia na uroczystość taką jak np. ślub czy Pierwsza Komunia Święta, a także przesłać w ten sposób np. pocztówkę z pozdrowieniami z wakacji. W formie przesyłki kopertowej można też nadać drobne przedmioty o niewielkiej wartości. Koperta może też być wykorzystana do wysyłki książek, czasopism, ulotek, folderów czy artykułów papierniczych. Warto pamiętać o tym, że w kopercie nie można wysyłać przedmiotów, które przekraczają wagę 0,5 kg. O ile jedna cienka książka zwykle może być wysłana w kopercie, o tyle dwie lub więcej zostaną już zakwalifikowane jako paczka kurierska.

Jak zaadresować kopertę?

Bez względu na zawartość koperty, trzeba zadbać o jej odpowiednie zaadresowanie. Na kopercie muszą się znaleźć przede wszystkim imię i nazwisko odbiorcy przesyłki, jej dokładny adres, na który składa się nazwa ulicy, numer domu lub mieszkania, kod pocztowy oraz nazwa miejscowości. Jeśli adresat mieszka w bloku, to warto pamiętać o tym, że w adresie musimy wpisać zarówno numer bloku, jak i numer mieszkania np. 49/19. Jeśli list wysyłamy zagranicę to należy także wpisać dodatkowo nazwę kraju, do którego wysyłamy list. Warto również pamiętać o zwrocie do adresata, takim jak np.  Szanowny Pan, zapisany skrótem Sz.P. Dane odbiorcy listu zawsze powinny się znajdować w prawym dolnym rogu koperty. W lewym górnym rogu umieszczamy z kolei dane nadawcy. Zasady te znajdą też zastosowanie w przypadku tego, jak wysłać list polecony?

Jak prawidłowo nadać list?

Wiele osób zastanawia się jak nadać list? Jeśli zależy nam na czasie i szybkim doręczeniu listu do odbiorcy, to warto zamiast zwykłej poczty postawić na przesyłki kurierskie. List kurierem wcale nie musi być droższy, a zapewni gwarancję, że zostanie doręczony do odbiorcy na czas. Przed wysyłką należy zapoznać się z ofertą danej firmy kurierskiej, aby upewnić się, które przedmioty są dozwolone do wysłania jako przesyłka kopertowa, a które w danej firmie są wyłączone z przewozu.

Część kurierów wyłącza z dostawy np. dokumenty przetargowe, papiery wartościowe (akcje, bony skarbowe, czeki, obligacje, weksle), winiety czy dokumenty tożsamości. Warto też pamiętać żeby przesyłkę odpowiednio zabezpieczyć, w przypadku np. bardzo ważnych dokumentów lepiej postawić na grubszą kopertę, żeby dokumenty w transporcie nie uległy zniszczeniu. Rodzaj wybranej koperty warto dostosować do planowanej zawartości przesyłki. Jeśli będą to tylko dokumenty, wystarczy standardowa koperta w rozmiarze A4 lub C6, a jeśli wysyłamy np. książkę lub inny drobny przedmiot, lepiej zastosować kopertę bąbelkową.

Jak prawidłowo nadać list kurierem?

Skoro wiemy już, jak wysłać list kurierem to warto zastanowić się nad odpowiednim wyborem firmy kurierskiej. Wybór najlepszej firmy kurierskiej nie zawsze bywa łatwy. Spore znaczenie ma np. to, czy paczkę chcemy wysłać zagranicę czy też adres odbiorcy znajduje się na terenie Polski. Ceny u różnych kurierów mogą znacznie się od siebie różnić. Warto więc wcześniej porównać różne oferty, aby mieć pewność, że wybierzemy ofertę najkorzystniejszą dla siebie, tak aby nie przepłacić. Warto pamiętać, że dobre przesyłki kurierskie, to przede wszystkim tanie przesyłki kurierskie. Przed wyborem danego przewoźnika, warto więc sprawdzić, czy firma spełni nasze potrzeby, oferując jednocześnie atrakcyjną cenę. Sprawdź jak wysłać list kurierem korzystając z usług konkretnych przewoźników.

Sporym ułatwieniem dla nadawców przesyłek listowych kurierem jest możliwość śledzenia przesyłki. Takie udogodnienie umożliwia np. kurier dpd. W ten sposób prześledzimy drogę naszej przesyłki, a także sprawdzimy, kiedy przesyłka dotarła do odbiorcy. Nadanie przesyłki kopertowej kurierem jest bardzo szybkie i sprawne. List można nadać w punkcie nadań albo zamówić kuriera bezpośrednio do domu. Chcąc zamówić kuriera wystarczy tylko podać wymiary przesyłki, wybrać adres docelowy przesyłki, a także adres spod którego kurier ma odebrać przesyłkę, a także potwierdzić np. szybkość doręczenia, czy ma to być np. przesyłka standardowa czy też zależy nam na błyskawicznym doręczeniu. 

Uber Connect

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie dla_czytelnikow.png