Czego nie można wysłać do Australii?

Australia jest  państwem demokratycznym, położonym na półkuli południowej, obejmujące kontynent Australia, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Stolicą kraju jest Canberra, największym miastem jest Sydney. Powierzchnia kraju wynosi 7 692 000 km² a jego liczba ludności: 24,6 miliona. Walutą jest dolara australijski.

Australia, kangur, wysyłka paczek do Australi

Dla podróżujących do tego kraju oprócz zdobycia wizy przyda się kilka istotnych informacji, ponieważ Australia słynie z bardzo surowych przepisów celnych. Jest kilka rzeczy, które napotykamy lub o które często pytamy. Niektóre z nich są dozwolone, niektóre nie, a niektóre wymagają uzyskania pozwolenia przed wniesieniem ich. Nawet jeśli przedmiot jest dozwolony, mogą istnieć pewne zastrzeżenia.

Przesyłki importowane do Australii

W celu ochrony unikalnego środowiska Australii przed niechcianymi szkodnikami i chorobami, Departament Rolnictwa Wody i Środowiska reguluje produkty importowane do Australii. Przywóz niektórych produktów podlega prawnie pewnym warunkom importowym bezpieczeństwa biologicznego. Niektóre produkty nie są dopuszczone do wjazdu, podczas gdy inne są dozwolone tylko w Australii, jeśli zostaną spełnione odpowiednie warunki. Może to obejmować wymóg uzyskania pozwolenia na przywóz.

Skorzystanie z systemu warunków bezpieczeństwa biologicznego (BICON), pomoże ustalić, czy towar przeznaczony do importu do Australii:

 • jest dozwolony,
 • podlega warunkom importowym,
 • wymaga dodatkowej dokumentacji,
 • wymaga leczenia,
 • potrzebuje pozwolenia na przywóz.

Podczas importowania do Australii Twoim obowiązkiem jest przestrzeganie warunków importu.

Pozwolenia na import do Australii

BICON określi, czy twoje towary wymagają pozwolenia na przywóz. Możesz aplikować, śledzić i zarządzać swoimi pozwoleniami na import BICON przez Internet, używając swojego zarejestrowanego konta użytkownika BICON.

Większość pozwoleń na przywóz zostanie wydana w ciągu 20 dni roboczych od otrzymania i opłacenia w całości wypełnionych wniosków. Aplikacje mogą trwać dłużej, jeśli:

 • wymagają oceny technicznej,
 • wnioskodawca podaje niepełne lub nieprawidłowe informacje,
 • wymagane są dodatkowe informacje, aby kontynuować ocenę (wnioskodawcy zostaną o tym powiadomieni przez urzędników oceniających),
 • jest to nowy produkt lub został przygotowany w nowatorski sposób.

Od 9 kwietnia 2018 r. Departament Rolnictwa Wody i Środowiska nie będzie już ułatwiał odprawy towarów warunkowo nieobjętych zakazem, które przybywają bez wymaganego zezwolenia na przywóz. W związku z tym towary, które wymagają pozwolenia, ale przyjeżdżają bez niego, a niezbędny wniosek będzie w trakcie rozpatrywania, zostaną skierowane na wywóz z terytorium Australii lub będą musiały zostać zniszczone w zatwierdzony sposób.

Przepisy dotyczące żywności

Ciastka, ciasta, chleb, ciasta świąteczne i budynie (z wyłączeniem serników) są dozwolone w Australii, jeśli:

 • są do osobistego użytku
 • są w pełni ugotowane (nie wymagają chłodzenia)
 • wszelkie nadzienia lub dodatki są gotowane z ciastem.

W przypadku innych ciast i serników trzeba sprawdzić na stronie BICON.

PACZKA DO CHIN

Towary nie wymagające pozwolenia

Czekolada, wyroby cukiernicze
Można przywieźć do Australii do 10 kilogramów komercyjnie przygotowanej i zapakowanej czekolady lub słodyczy jako osobisty import. Wyroby cukiernicze obejmują: krówki, toffi, gotowane słodycze, miętówki, pianki i lukrecję.

Kawa
Kawa jest dozwolona w Australii do użytku osobistego, jeśli ma jedną z następujących form:

 • kawa palona, mielona lub rozpuszczalna (do 10 kilogramów)
 • palone ziarna kawy (do 10 kilogramów)
 • zielone ziarna kawy (do 5 kilogramów).

Kosmetyki (w tym mydło i produkty do pielęgnacji włosów),
Produkty kosmetyczne są dozwolone w Australii, jeśli są wytwarzane i pakowane w celach handlowych oraz do osobistego użytku osoby, która chce zaimportować przedmiot. Możesz przynieść do 10 kilogramów lub 10 litrów na własny użytek.
Kosmetyki inne niż wymienione powyżej mogą wymagać pozwolenia na przywóz.

Sok i napoje bezalkoholowe

Soki owocowe i warzywne oraz napoje bezalkoholowe są dozwolone w Australii, jeśli są przygotowane i zapakowane w celach handlowych i nie wymagają chłodzenia.

Soki owocowe i warzywne muszą być pakowane w hermetycznie zamknięte pojemniki, takie jak:

 • metalowe puszki,
 • szklane słoiki lub butelki z odkręcanymi pokrywkami lub zakrętkami,
 • pojemniki z tworzywa sztucznego, które mają uszczelnione na gorąco pokrywki lub pokrywki zamknięte podwójnym szwem (z wyłączeniem pojemników z zatrzaskowymi lub plastikowymi pokrywkami),
 • aseptyczne kartony, torebki retorty.

Syrop klonowy, złoty syrop, melasa.

Chipsy ziemniaczane.

Herbata (czarna i zielona)
Herbaty te są dozwolone w Australii z dowolnego kraju, jeśli herbata jest w czystym i nowym opakowaniu (nieotwarta) i wolna od żywych owadów i innych zanieczyszczeń.


Wszystkie niezbędne informacje wraz z dokumentami do pobrania, które są konieczne podczas odprawy celnej znajdziesz na stronie: Odprawa celna GlobKurier.pl


Towary bezcłowe

Limity bezcłowe:
Towary ogólne: dorośli – 900 AUD, dzieci – 450 AUD,
Alkohol – 2,25 litra,
Tytoń – 25 papierosów lub 25 g tytoniu.

W razie wątpliwości zawsze należy zadeklarować towary. Jeśli towary nie zostaną zgłoszone, mogą obowiązywać kary.
Jeśli przywieziesz do tego kraju więcej niż bezcłowy dodatek na towary ogólne, będziesz musiał zapłacić cło na wszystkie towary ogólne, a nie tylko na nadwyżkę.
To samo dotyczy alkoholu i tytoniu/papierosów. Jeśli nie zadeklarujesz przedmiotu urzędnik ds. Bezpieczeństwa biologicznego może skontrolować Twój bagaż, nawet jeśli nie zgłosisz żadnych towarów. Może to tego celu użyć promieni rentgenowskich lub psa wykrywającego. Przed inspekcją musisz zadeklarować lub zutylizować wszelkie towary stanowiące zagrożenie bezpieczeństwa biologicznego. Jeśli nie złożysz deklaracji na karcie przychodzącego pasażera i zostaniesz przyłapany – będziesz podlegać sankcjom cywilnym w postaci grzywny w wysokości ponad 420 000 $ i kary więzienia na okres do 10 lat.
Nie zostaniesz ukarany na podstawie ustawy o bezpieczeństwie biologicznym 2015, jeśli zadeklarujesz wszystkie towary, nawet jeśli nie są one dozwolone w Australii.


Jacek Derda

Zewnętrzny ekspert ds. handlu międzynarodowego


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl