5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o wysyłce palet za granicę

Wysyłka palet międzynarodowych z dnia na dzień zyskuje na popularności, jako opłacalne rozwiązanie zarówno dla firm jak i dla osób prywatnych. Ze względu na rosnące zainteresowanie uznaliśmy za odpowiednie przedstawić oraz wyjaśnić najczęstsze pytania w kwestii palet międzynarodowych.

przesyłki międzynarodowe paletowe, palety międzynarodowe

 Czym jest paleta i jakie są jej rodzaje?

Przede wszystkim należy na samym początku jasno określić, czym jest paleta w ujęciu logistycznym. Jest to wykonana z drewna, plastiku lub aluminium platforma, na której możemy przewieźć duże ilości towaru lub przesyłki niestandardowe. Ze względu na kształt palety mamy możliwość zwyczajnie umieszczenia większej ilości towaru z gwarancją, że towar dojedzie nienaruszony. Z palet najczęściej korzystają firmy – rozmiary palet są z góry określone, co pozwala jasno wyliczyć firmom możliwości logistyczne. Palet są cztery rodzaje dzielone ze względy na wymiary, Europalety nadzorowane przez Europejskie Stowarzyszenie Palet EPAL, a wspomniane wymiary palet to – EUR1/EPAL (1200x800x144), EUR6/EPAL6 (800x600x144), palety przemysłowe EUR2/EPAL2 (1200x1000x144) i EUR3/EPAL3 (1000x1200x144).

W GlobKurier.pl obsługujemy trzy rodzaje palety, w transporcie krajowym i międzynarodowym:

przesyłki paletowe - wymiary

 Jak przygotować przesyłkę?

Co ważne – to właśnie po stronie nadawcy leży obowiązek bezpiecznego zapakowania palety. Kurier odpowiada za transport, natomiast zabezpieczenie zarówno produktu, jak i całej konstrukcji, musi zrealizować klient. Wielkogabarytowe paczki z reguły są odbierane i transportowane pojazdami wyposażonymi w podnośniki, jednak nie wszystkie firmy kurierskie w Polsce realizują takie zamówienia. Transport palet obejmuje odbiór ładunku i doręczenie go do odbiorcy, za przygotowanie przesyłki odpowiada nadawca. Także na nadawcy spoczywa odpowiedzialność za właściwe zabezpieczenie towaru. Tego typu przesyłki nie mogą być realizowane z miejsc, do których nie ma dojazdu, lub takich, które są pozbawione rampy załadowczej. Rzetelna instrukcja jak prawidłowo zabezpieczyć towar do palety jest dostępna na: https://www.globkurier.pl/oferta/przesylki-paletowe/.

 Wysyłka palet międzynarodowych – co możemy wysłać na palecie?

Przesyłki paletowe są bardzo modne, nie tylko w handlu tradycyjnym i branżach budowlanych. Różnorodnego rodzaju towary na paletach są nabywane także drogą elektroniczną, poprzez sklepy internetowe. Zależnie od wybranej firmy kurierskie waga towaru, który musi być transportowany na palcie może się różnić. Z reguły jednak przesyłki o masie  powyżej 31 kg klasyfikuje się do tego, by transportować je na palecie. Oznacza to, że w praktyce palety międzynarodowe dotyczą przede wszystkim mebli, sprzętu RTV i AGD, części samochodowych, materiałów budowlanych, maszyn i sprzętu ogrodniczego.

  Palety międzynarodowe – czy jest to opłacalne?

Cena odgrywa kluczową rolę w wyborze przewoźnika i tutaj mamy dobrą wiadomość – ceny, chociaż są bardzo zróżnicowane, w zależności od firmy, miejsca docelowego, wagi ładunku i innych czynników, wciąż są bardzo korzystne. Wysyłka palety kurierem to spore oszczędności w stosunku do konieczności utrzymywania własnej floty samochodów i pracowników zajmujących się transportem. Dlatego, jeśli nie przewozisz hurtowych ilości towarów i nie opłaca Ci się zatrudnianie ludzi specjalnie do transportu, lepiej zlecić to firmie kurierskiej. W przypadku regularnych zamówień można również wynegocjować jeszcze bardziej korzystne ceny.

WYŚLIJ TANIO PALETY

 Wysyłka za granicę – jakie są szacowane terminy?

Palety międzynarodowe do krajów Unii Europejskiej, w kwestii terminu nie różnią się zbytnio od terminów standardowych przesyłek międzynarodowych. Czas dostawy może wynosić od 2 do 5 dni w zależności od położenia danego kraju. Najszybszy transport i najniższe koszty będą dotyczyły państw leżących przy granicy tj. Niemcy lub Czechy. Kilka dni więcej możesz zająć dotarcie palety do Szwecji, Portugalii lub krajów bałkańskich: Grecji, Macedonii, Bułgarii, Czarnogóry. Wszystkie firmy i usługi pocztowe umożliwiają nadawanie palet w trybie ekspresowym – co może obejmować czas nawet do 24 godzin. Mając na celu korzyść klienta, jest to często proponowany sposób dostawy. Przed złożeniem zamówienia warto jednak skonsultować się z przedstawicielem i upewnić, że dana lokalizacja wchodzi w skład miejsc objętych taką możliwością.

Na pierwszy rzut oka, wysyłka palet międzynarodowych faktycznie wydaje się dość skomplikowana oraz wymagająca wcześniejszego przygotowania. Właśnie dla takich sytuacji jest GlobKurier – aby pomóc na każdym etapie wysyłania paczki oraz aby przeprowadzić przez cały proces logistyczny. Szczególnie, jeśli mówimy o czymś tak opłacalnym jak wysyłka palet międzynarodowych. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek pytań zapraszamy do kontaktu z Biurem Obsługi Klienta: kontakt@globkurier.


GlobKurier.pl

GlobKurier.pl to pełna oferta usług kurierskich. Współpracujemy z 50 firmami kurierskimi i dostarczamy przesyłki kurierskie do 192 krajów świata.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl