Kody pocztowe we Francji – jak je prawidłowo zapisać?

Zastanawiasz się, jak prawidłowo zaadresować przesyłkę do Francji, aby mieć pewność, że dotrze ona do adresata bez żadnych problemów. Mamy na to kilka sposobów. Przede wszystkim, przed wysyłką paczki koniecznie sprawdź, jak wyglądają kody pocztowe we Francji. Musisz wiedzieć, że różnią się one nieco od tych, którymi posługujemy się w Polsce.

kody pocztowe we Francji

Zanim nadasz przesyłkę do Francji, musisz sprawdzić kilka istotnych kwestii. Oprócz wyboru firmy kurierskiej, odpowiedniego zapakowania i zabezpieczenia paczki, musisz znaleźć kod pocztowy przypisany do danego adresu. Dzięki temu przesyłka zostanie doręczona pod właściwy adres. System adresowania różni się w zależności od kraju, a w niektórych przypadkach pojawia się również kilka wyjątków. Jednym z takich państw jest Francja. Kod pocztowy składa się tutaj z pięciu cyfr, których układ zależy m.in. od miasta czy dzielnicy. Sprawdź zatem, jak prawidłowo wpisać francuski adres.

Jak wyglądają kody pocztowe we Francji?

Kody pocztowe we Francji pojawiły się w 1964 roku, a w 1972 roku zostały one zaktualizowane do obowiązującego do dzisiaj systemu 5-cyfrowego. Zwykły francuski kod pocztowy zawsze zakończony jest cyfrą 0, oprócz departamentów i terytoriów zamorskich oraz Paryża, Marsylii i Lyonu. W tych trzech miastach, dwie ostatnie cyfry wskazują na dzielnicę. Francuskie kody pocztowe oznaczone są przez 5 cyfr. Pierwsze 2 cyfry oznaczają numery departamentów we Francji, czyli jednostkę podziału administracyjnego. Z kolei pozostałe 3 cyfry to dana placówka pocztowa.

kody pocztowe we FrancjiPrzykład: Paryż to numer 75. Trzy kolejne cyfry kodu oznaczają numer dzielnicy, a więc 75001 to adresy, które znajdują się w pierwszej dzielnicy miasta.

kody pocztowe we Francji

Terytoria i departamenty zamorskie Francji posiadają z kolei zaledwie 3-cyfrowe kody pocztowe, np. 972 dla Martyniki, 974 dla Reunionu czy 987 dla Polinezji Francuskiej. Dla prefektury zarezerwowany jest zawsze ciąg 000, a oznaczenie 00 obowiązuje w adresach wojskowych.

Zdarza się, że kilka sąsiadujących ze sobą miejscowości posiada ten sam kod pocztowy. Dzieje się tak dlatego, że należą one do tego samego dużego urzędu pocztowego. Jeżeli natomiast np. wieś powiązana jest z dużym urzędem należącym do innego departamentu, francuski kod pocztowy zaczyna się od dwóch cyfr tego departamentu. Im większe miasto, tym z reguły kod pocztowy ma prostsze oznaczenie. Pamiętaj również, że domki jednorodzinne oraz kamienice we Francji nie mają numerowanych mieszkań. Skrzynki na listy są oznaczone nazwiskiem właściciela danego mieszkania. W większych blokach i apartamentowcach dochodzą oczywiście numery mieszkania np. appt 89.

Jak zaadresować przesyłkę do Francji?

Aby prawidłowo zaadresować przesyłkę do Francji, warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze adres nie powinien się składać z więcej niż 6 linijek. Nie stosuj np. przecinków w adresie czy myślników w kodzie pocztowym. Unikaj długich nazw, a w linijce nie umieszczaj więcej niż 38 liter – w przypadku długich nazw zastosuj skróty. Adres powinien się pojawić w widocznym miejscu, z zostawionym wolnym miejscem na wydrukowanie kodów kreskowych francuskiego urzędu pocztowego. Wpisz imię i nazwisko odbiorcy, adres pocztowy, francuski kod pocztowy, a po nim nazwę miasta i kraj jak w poniższym przykładzie:

Raphael Fontaine

109 Boulevard Saint-Louis

75006 Paryż

Francja

Na przesyłce wpisz także adres nadawcy, by w razie problemów z doręczeniem kurier mógł zwrócić list czy paczkę.

Wysyłając paczkę do Francji warto wcześniej zrobić wycenę usługi i sprawdzić, która firma kurierska ma najatrakcyjniejszą ofertę. Pomóc może w tym porównywarka firm kurierskich. Wystarczy podać wymiary paczki oraz adres, pod który przesyłka ma być dostarczona – np. Francja. Kod pocztowy odbiorcy to parametr, który pozwoli jeszcze precyzyjniej określić miejsce dostarczenia przesyłki. Odbiorcy dużej liczby przesyłek czyli np. przedsiębiorcy czy posiadacze własnej skrytki pocztowej, powinni pamiętać o specjalnej numeracji CEDEX. System ten określa pocztę biznesową ze specjalną przesyłką kurierską. Podmioty objęte numeracją CEDEX mają własny, osobny kod pocztowy we Francji, zakończony trzema unikalnymi cyframi. Oznaczenie CEDEX na przesyłce musisz zawsze zapisywać wielkimi literami.

Zastanawiasz się, jak zaadresować przesyłkę do Wielkiej Brytanii? Tutaj znajdziesz odpowiedź: www.globkurier.pl/ciekawostki/brytyjskie-kody-pocztowe-jak-prawidlowo-je-zapisac/

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl