Międzynarodowy transport morski – wymogi, które musisz znać

Międzynarodowy transport morski wiąże się z koniecznością przestrzegania określonych przepisów oraz dopełnieniem niezbędnych formalności. Na szczęście technologia cały czas się rozwija i większość potrzebnych dokumentów możesz wypełnić przez Internet. Dotyczy to m.in. e-formularzy, takich jak AMS, ACI, AFR.

międzynarodowy transport morski

Międzynarodowy transport morski – procedura AMS

AMS, czyli Automated Manifest System, to elektroniczny system przekazywania i weryfikacji danych dotyczących ładunku. Jest on obowiązkowy w przypadku wszystkich przesyłek oceanicznych i lotniczych do USA. Formularz umożliwia spedytorom podanie dokładnych informacji o ładunku, które następnie są rejestrowane właśnie za pośrednictwem AMS. Formularz jest obsługiwany przez Urzędy Celne i Ochrony Granic, a brak zgłoszenia skutkuje wycofaniem towaru do miejsca nadania na koszt eksportera.

Przy dokonywaniu procedury AMS, eksporter jest zobowiązany do przekazania następujących informacji:

  • pełna nazwa oraz adres nadawcy i odbiorcy towaru,
  • nazwa statku, numer rejsu, kod SCAC oraz kraj dokumentacji,
  • dane dotyczące towaru: dokładna nazwa, liczba sztuk, waga,
  • dane portów: portu, gdzie ładowany jest towar, pierwszego zagranicznego portu, gdzie wpłynie ładunek, ostatniego portu przed wpłynięciem statku do USA,
  • datę planowanego wpłynięcia statku do pierwszego portu w USA,
  • numer kontenera i ostatniej plomby kontenerowej,
  • kody materiałów niebezpiecznych.

Zastosowanie procedury AMS to nie tylko ułatwienie dla amerykańskich urzędników, ale również spore udogodnienie dla samych eksporterów. Dzięki Automated Manifest System możliwa jest sprawna odprawa celna ładunków droga elektroniczną. Co za tym idzie, informacje są szybciej przetwarzane a procedury biurowe ulegają znacznemu ograniczeniu. Dla dostawców oznacza to przede wszystkim terminowość przepływu towarów oraz skrócone przestoje w transporcie.

Procedura ACI

ACI, czyli Advance Commercial Information Definition to procedura elektronicznego zgłaszania ładunków przewożonych na teren Kanady. Projekt powstał z inicjatywy Agencji Kanadyjskiej Służby celnej i ma na celu przede wszystkim zwiększenie wydajności oraz poprawę bezpieczeństwa na granicach. W myśl tej procedury, towar może wypłynąć z EU dopiero po uzyskaniu zgody z systemu celnego Kanady. Podobnie jak w przypadku AMS, również tutaj, jeśli nie dopełnisz procedury, towar będzie cofnięty do miejsca nadania na koszt eksportera.

Procedura AFI

AFI czyli Advance Filing Rules, ma bardzo podobne zastosowanie jak dwie poprzednie procedury. Procedury tej powinieneś użyć w przypadku towarów eksportowanych do Japonii. Eksporter jest zobligowany do niezwłocznego przekazania informacji o ładunku transportowanym za pośrednictwem frachtu lotniczego bądź morskiego. Wśród najważniejszych danych, w formularzu powinny znaleźć się następujące informacje:

  • miejsce, z którego wysyłane są ładunki oraz miejsce, gdzie mają dotrzeć,
  • numer, nazwa oraz ilość przewożonych towarów,
  • adres, imię i nazwisko lub nazwa oraz numer telefonu nadawcy i odbiorcy ładunku.

W przypadku, kiedy eksporter nie dopełni procedury AFI lub poda fałszywe dane, grozi mu kara pozbawienia wolności do roku lub grzywna w wysokości nieprzekraczającej pięćset tysięcy jenów.

Uber Connect

GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl

międzynarodowy transport morski