Jak wysłać fajerwerki kurierem?

Tytułowe pytanie pojawia się masowo wraz z końcem roku, odpowiedź może jednak rozczarować amatorów pirotechnicznych atrakcji. Fajerwerki nie mogą być wysyłane w ramach standardowych usług kurierskich. Powodów ku temu jest mnóstwo. Te produkty są przecież niebezpiecznym materiałem wybuchowym. Przepisy dotyczące dostawy fajerwerków są zatem ściśle monitorowane, a wysyłka za pośrednictwem kuriera nie jest legalna.

Jak wysłać fajerwerki kurierem - fajerwerki

Nie wyobrażamy sobie sylwestrowych wrażeń bez fajerwerków, ale najczęściej nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wysiłku trzeba włożyć, aby dostarczyć fajerwerki do miejsca docelowego. Wysyłka fajerwerków może być porównywana z najbardziej skomplikowaną akcją logistyczną. Ten niebezpieczny materiał wymaga specjalistycznych opakowań, odpowiednio wyposażonych pojazdów i doświadczonej obsługi, która specjalizuje się w przewożeniu materiałów łatwopalnych, broni czy amunicji. Transport fajerwerków w klasycznych warunkach może skończyć się tragicznie. Wstrząsy, uderzenia, narażenia na zmiany temperatury i skoki ciśnienia mogą doprowadzić do samozapłonu. Takie zdarzenie na pokładzie samolotu czy statku to pierwszy krok do katastrofy.

Szczegółowa dokumentacja

Kwestię wysyłki fajerwerków, które są ADR-ami wytyczają wewnętrzne regulaminy firm kurierskich, ale nadrzędnym dokumentem jest karta charakterystyki substancji niebezpiecznych (MSDS), która określa warunki drogowego transportu towarów i ładunków niebezpiecznych. Dlatego też przewóz fajerwerków, wymaga pełnego wykazu każdego zaangażowanego materiału wybuchowego i wszystkich niebezpiecznych środków. Ponieważ są one klasyfikowane jako wysoce wybuchowe, muszą być wysyłane w specjalnych warunkach.

Większość fajerwerków funkcjonujących na naszym rynku pochodzi z Chin, ale producenci nie mogą tak po prostu spakować fajerwerków i wysłać je do Polski. Taka wysyłka potrzebuje obszernej dokumentacji. W przypadku dostaw międzynarodowych zarówno importer, jak i producent fajerwerków muszą posiadać pełną dokumentację. Aby upewnić się, że fajerwerki są bezpieczne w użyciu i nie będą powodować problemów podczas dostawy, powinieneś kupować fajerwerki tylko od profesjonalnych i licencjonowanych sprzedawców detalicznych.

Wyraźne oznaczenia

Produktów wybuchowych pod żadnym pozorem nie można wysłać z wykorzystaniem tradycyjnej poczty. Wszystkie fajerwerki powinny być transportowane przez specjalny system kurierski i być wyraźnie oznaczone jako materiały wybuchowe. Nieprzestrzeganie przepisów i regulaminów może mieć poważne konsekwencje. Nielegalne wysłanie materiałów wybuchowych jest narażeniem ludzkiego zdrowia, a nawet życia. Każda osoba łamiąca przepisy powinna zdawać sobie sprawę z ryzyka i konsekwencji swoich działań. Jeśli cokolwiek wydarzy się w transporcie, odpowiednie instytucje zostaną powiadomione, a nadawca przesyłki z pewnością zostanie pociągnięty do odpowiedzialności.

Jak wysłać fajerwerki? materiały wybuchowe

Niestandardowe wysyłanie

Za pośrednictwem GlobKurier.pl nie można wysłać fajerwerków. Natomiast istnieje możliwość wysyłki innych towarów ADR, ponieważ część firm kurierskich oferuje rozwiązania w zakresie transportu materiałów niebezpiecznych ADR. Przewoźnik musi mieć świadomość, że przesyłka, którą chcemy wysłać jest niebezpieczna. W takich okolicznościach najczęściej sporządzona zostanie umowa, która określi dokładnie warunki transportu, wskaże ryzyko i zdefiniuje linię działania w przypadku niepożądanych zdarzeń.

Korzystając z platformy GlobKurier.pl możesz znaleźć przewoźnika, który obsłuży tak specyficzną przesyłkę. Skontaktuj się z nami: kontakt@globkurier.pl
Dowiedz się więcej o towarach niebezpiecznych: https://www.globkurier.pl/oferta/transport-towarow-niebezpiecznych-adr/


Damian Musiał

Spedytor w Globkurier.pl. Zajmuje się obsługą klientów indywidualnych i biznesowych. W zakres jego obowiązków wchodzi współpraca z partnerami logistycznymi


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl