Video content marketing – zwiększ rozpoznawalność swojej marki w sieci

Video content marketing – możliwość czy konieczność? Materiał video to obecnie niekwestionowany władca contentu. Wszechobecna wizualność przekazu dopasowana jest przede wszystkim pod wymagania informacyjne odbiorców pokolenia Y i Z. Tak zwani milenialsi i grupy post-milenialsów oczekują treści dynamicznych, szybkich w odbiorze i atrakcyjnych – „zebranych w pigułce/gotowych”.

video content

Szacuje się, że dodawanie treści video (w reklamie, landing page’u czy mailingu) może przyczynić się do zwiększenia konwersji nawet o 80 %. Nic więc dziwnego, że firmy coraz częściej wykorzystują content video w strategiach marketingowych – opierając na nim promocję danej usługi, produktu, a nawet całego brandu.

Video content marketing

Z definicji video marketing uważany jest za strategię zaliczaną do reklamowania belowe the line (BTL). Wiąże się to nie tylko z samą publikacją treści filmowych, ale również zarządzaniem kanałami, w których są one wyświetlane. Według raportu Nilsena zdecydowanym liderem, jeżeli chodzi o źródło contentu video jest serwis Youtube.com (88%), gdzie konsumpcja treści w kanale mobilnym rośnie co roku o 100 procent. Na dalszych pozycjach notuje się między innymi platformę społecznościową Facebook.com (39%) czy Netflix (22%).

video content marketing

W tworzeniu treści filmowych oprócz dobrego pomysłu czyli wartości i efektywności przekazu liczy się również systematyczność dodawania materiałów. Przez marki tworzone są więc konkretne, tematyczne, branżowe cykle składające się z kilku, a nawet kilkunastu odcinków w serii. Coraz częściej również ustalane kampanie reklamowe złożone są z wielu wersji filmowych wyświetlanych losowo użytkownikom. Wszystkie warianty danej reklamy są natomiast publikowane przez firmę w wybranym miejscu w sieci.

Mobile first a video content w liczbach

Użytkownicy coraz częściej dokonują konsumpcji treści za pośrednictwem urządzeń mobilnych. Według raportu Nilsena aż o 50% zwiększyła się liczba osób oglądających materiały filmowe w mobile’u w grupie wiekowej 18-49 lat. Szacuje się również, że pojedynczy użytkownik spędza średnio ponad 15 minut dziennie na przeglądaniu contentu video na ekranie swojego smartfona. W 2017 roku marki powiększyły wydatki na reklamy video w mobile’u aż o 400%. Dodatkowo prognozy na przyszłość wykazują, że tego rodzaju content będzie dalej zyskiwał na popularności.

video content marketing

Video content, główne zalety – dlaczego warto?

Umieszczanie materiałów video w przestrzeni internetowej przyczynia się między innymi do:

 • wygenerowania dodatkowego ruchu na stronie
 • wyższej stopy konwersji
 • lepszej indeksacji przez wyszukiwarkę Google (wyszukiwarka Google traktuje strony posiadające zróżnicowany content jako te bardziej wartościowe, co może przekładać się na jej pozycjonowanie)
 • wzrostu rozpoznawalności marki (materiały video lepiej zapadają w pamięć odbiorców)
 • budowania zamierzonego wizerunku wśród odbiorców (sami tworzymy treści i decydujemy z jakimi wartościami my – jako firma chcemy się utożsamiać)
 • rozpoczęcia działań związanych z marketingiem szeptanym (chodzi przede wszystkim o tworzenie materiałów, które później stają się viralami i są przekazywane między użytkownikami sieci)
 • budowanie zaufania pomiędzy nadawcą  a odbiorcą treści

Stwórz niesamowity content video – przykłady

Treści poradnikowe dostarczające wiedzę o produktach i usługach

 • tutorial video (filmy poradnikowe/ samouczki, których zadaniem jest przekazanie niezbędnej wiedzy koniecznej do obsługi urządzeń czy programów. Interaktywna forma instrukcji wyjaśniająca wszelkie aspekty i możliwości produktu wraz z obrazowymi przykładami.) Przykład: Photoshop Tutorials from adobe.com
 • explainer video (filmy, których głównym celem jest wytłumaczenie odbiorcom skomplikowanych pojęć, funkcji – nowych, nieznanych produktów, a także strategii i procesów przedsiębiorstw. Przykład: Unroll.Me
 • testimonials video (film promocyjny firmy/przedsiębiorstwa który skupia się na zaprezentowaniu korzyści marki poprzez bezpośrednie relacje klientów/odbiorców/pracowników/partnerów biznesowych korzystających z produktów i usług oferowanych przez daną jednostkę. Wystawienie referencji i pozytywnych rekomendacji. Przykład: Fulfillment by Amazon

video content marketing

Animacje

 • whitebord animation (animacja rysunkowa, działająca na podobnych zasadach co explainer video. Pojawiający się na bieżąco rysunek dodatkowo podparty udziałem lektora uzupełniającego film o najważniejsze informacje sprawia, iż przekaz jest natychmiast zapamiętywany przez odbiorcę). Przykład: IDTechEx Company Introduction.
 • gif (plik graficzny, pozwalający na tworzenie prostej animacji wykonanej z wielu obrazów nałożonych jeden po drugim. Tak niewielkie formy animacji wykorzystywane są przez firmy najczęśniej w postaci e-mail marketingu – przykład: ModCloth, ShoeMint.
 • film z elementami animacji ( film mający przyciągnąć uwagę odbiorców poprzez ciekawe elementy wizualne, łączący standardowe nagranie oraz efekty specjalne dodane w procesie postprodukcji). Przykład: Kampania Wedel Poczuj dziecięcą radość

Live streaming

video content marketing

 • webinar
 • relacja live
 • broadcasting
 • Hangout

Video content oparte na emocjach

 • digital storytelling (czyli metoda marketingowa bazująca na sprzedaży produktu poprzez wykreowanie wokół niego niezwykłej i intrygującej historii. Jeden z najbardziej oddziałujących na potencjalnch klientów sposób promocji marki/firmy poprzez kreatywne i długofalowe działanie tworzące specyficzną więź i relację z odbiorcami przekazu). Przykład: Kampania Allegro: A ty ? Czego szukasz?

Bardzo krótkie materiały filmowe

video content marketing

 • Vine (aplikacja służąca publikowania krótkich – max. 6 sekundowych filmów).
 • slajdery (inaczej karuzela zdjęć)

Krótkie, dynamiczne video to obecnie najpopularniejsza i najbardziej oczekiwana forma prezentacji treści.

 

O czym warto jeszcze pamiętać w swopich startegiach marketingowych?

Dane strukturalne – jak i dlaczego warto wdrożyć? >>

Czy można funkcjonować bez sprawnego obiegu zamówień? >>

Jak sprzedawać na ebay? Działaj globalnie >>

 

video content marketing

 

Karolina Bigos – Junior Marketing Specialist, w GlobKurier.pl odpowiedzialna za opracowanie i wdrożenie video content marketingu. Odpowiada za komunikację w social media.