Jak przeżyć święta Bożego Narodzenia w dobie pandemii?

Święta w tym roku będą wyglądać zupełnie inaczej ze względu na COVID-19. Kilka miesięcy po rozpoczęciu globalnej pandemii nadal spotkania rodzinne wskazywane są jako czynnik odpowiedzialny za rozpowszechnianie się wirusa. Niestety oznacza to wprowadzenie poważnych zmian w naszych świątecznych tradycjach, jeśli chcemy chronić swoich dziadków i innych wrażliwych krewnych.

Święta Bożego Narodzenia w dobie pandemii

Czy to oznacza, że święta spędzimy samotnie? Eksperci ostrzegają, że sezon grypowy, spadkiem temperatury, spędzanie większości czasu w pomieszczeniach będzie miało swoje konsekwencje. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w momencie, gdy ilość zakażeń i ogólna skala COVID-19 rośnie, małe, domowe spotkania są realnym zagrożeniem. Jak w obliczu takich diagnoz przygotowywać się do okresu świątecznego? Wiele osób zastanawia się, czy istnieje sposób, na celebrowanie świąt przy jednoczesnym zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Święta na odległość?

Wraz z okresem jesienno-zimowym wkraczamy w chłodniejsze, ciemniejsze i prawdopodobnie bardziej samotne miesiące pandemii koronawirusa. Podczas gdy większość debat w przestrzeni publicznej koronawirusa skupiała się na fizycznych aspektach COVID-19, przestoje, skutki gospodarcze i izolacja spowodowana praktykami dystansowania społecznego miały znaczący wpływ na zdrowie psychiczne odizolowanych ludzi. Wizja „odwołania” świąt może być przytłaczająca i zniechęcająca dla wszystkich. Kuszące może być po prostu zrezygnowanie z tych tradycji w tym roku. Bo po co stawiać choinkę, skoro nikt jej nie zobaczy? Psychologie są jednak zgodni, te święta też są warte wysiłku, nawet jeśli będą spędzane w mniejszym granie.

Boże Narodzenie w dobie pandemii

Możemy położyć większy nacisk na tradycje, na które pandemia nie ma wpływu, a mianowicie na dawanie prezentów czy wysyłkę domowych smakołyków. Warto cieszyć się wspólnym jedzeniem w inny sposób i szukać kreatywnych rozwiązań dla obecnej sytuacji. Zachowania wspólnych tradycji, nawet na odległość może stworzyć iluzje, że spędzamy trochę czasu z naszą dalszą rodziną. Pomimo tego, że odwiedziny przyjaciół i kuzynów powinny zostać ograniczone, nie musimy tego czasu spędzać przed telewizorem. Czas, który w normalnych okolicznościach spędzilibyśmy na świątecznych imprezach, można poświęcić na przygotowanie osobistych prezentów dla przyjaciół i rodziny. Przy tej okazji warto zrobić rzeczy, na które zwykle nie ma czasu. Postaw na handmade! Sojowe świecie, świąteczny stroik, kartka z życzeniami czy ciasto marchewkowe z pewnością ucieszą Twoich bliskich. Staraj się nie myśleć o covidowych świętach jak o utracie tradycji. W tym roku święta są po prostu inne. Może uwielbiasz przyjęcia, ale pamiętaj też, że samo przygotowanie posiłku dla Ciebie i osób mieszkających w Twoim domu może być dużo mniej stresujące, a równie odświętne 🙂

Przygotuj plan awaryjny

Nawet jeśli spotykasz się w gronie najbliższej rodziny, odwiedzasz swoich rodziców, czy rodzeństwo, pamiętaj, że zawsze warto przygotować się na najgorszy scenariusz.  Pandemia nie oznacza, że musimy zupełnie zrezygnować ze świętowania. Do wspólnych spotkań należy się jednak odpowiednio przygotować. Zamiast tego musisz wykazać się kreatywnością i przeprowadzić uczciwe (i być może niewygodne) rozmowy z każdym członkiem rodziny. Podejście do zagrożenia wirusem to bardzo indywidualna sprawa, jeśli organizujesz spotkanie, dowiedz się o potrzebach w zakresie bezpieczeństwa każdego uczestnika. Nie należy zmuszać nikogo do uczestnictwa przy wigilijnym stole. Pozwól członkom swojej rodziny podjąć samodzielne decyzje, sam bądź przygotowany do wprowadzenia wszelkich zmian w ostatniej chwili, jeśli ktoś obudzi się 24 grudnia z bólem gardła.

Jak poczuć magię świąt na odległość?

W trudnym czasie nie rezygnujmy z tradycji, starajmy się być dla siebie mili i życzliwi. Jeśli nie możemy odwiedzić osobiście bliskich osób, zawsze warto zadbać o wysłanie prezentu i upominku, który choć trochę podtrzyma tradycję. Aby nadać paczkę kurierem, nie musisz wychodzić z domu, wystarczy, że zamówisz usługę w modelu door to door. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a kurier odbierze paczkę ze wskazanego przez Ciebie adresu i dostarczy do miejsca docelowego. Kurier na święta to najwygodniejszy sposób na dostarczenie prezentów. Nie rezygnuj z pakowania i świątecznego ozdabiania upominków.

Wysyłaj tanio prezenty

Jak wysłać prezent kurierem?

Świąteczny papier, kokardki, wstążeczki to wszystko nadaje upominkom bożonarodzeniowego charakteru. Pamiętaj jednak aby prezent opakować w dodatkowy stabilny karton, nie wręczaj kurierowi zapakowanej w tasiemki paczki. Pamiętaj, że przy standardowej wysyłce paczki są mechanicznie sortowane i przekazywane z rąk do rąk. W czasie takiej podróży Twoja dekoracja może ulec zniszczeniu. Prezent opakuj w większe kartonowe pudełku i zabezpiecz całość folią bąbelkową. Przyklej adres w widocznym miejscu. Przed wydrukiem listu przewozowego dokładnie sprawdź poprawność danych. Błędny adres, pomyłki w kodzie pocztowym lub numerze mieszkania są najczęstszą przyczyną opóźnień. W gorącym okresie przedświątecznym istnieje ryzyko, że przez taką pomyłkę prezent dotrze do adresata po świętach.

Czy można wysłać świąteczne potrawy kurierem?

Jeśli planujesz wysłać swojej rodzinie z tego samego miasta świąteczne smakołyki przetestuj opcję Same Day Delivery. Przy takiej usłudze Twoja paczka będzie miała priorytetowy status, a żywność zostanie jak dostarczona w możliwie najkrótszym czasie. Aby smakołyki dotarły w nienaruszonym stanie, przestrzegaj podstawowych zasad.

Więcej o transporcie żywności przeczytasz w artykule → Jak wysłać żywność kurierem? 

  • Nie wysyłaj produktów spożywczych, które muszą być przechowywane w określonych temperaturach, ponieważ kurierzy nie mogą zapewnić wysyłki w kontrolowanej temperaturze i zepsują się, zanim dotrą do miejsca docelowego.
  • Jeśli wysyłasz produkty za granicę, upewnij się, że na etykietach wyraźnie widnieją składniki i data przydatności do spożycia, ponieważ organy celne mogą być zmuszone do ich sprawdzenia po przybyciu do urzędu celnego.
  • W takim wypadku sprawdź też, które produkty spożywcze są objęte ograniczeniami lub których import do kraju dostawy jest zabroniony.
  • Zawsze pakuj artykuły spożywcze tak, aby przetrwały umieszczenie paczki do góry nogami podczas transportu i zawsze owijaj każdy artykuł folią bąbelkową, aby zapewnić najlepszą ochronę.

Przeczytaj więcej → Jak wysłać świąteczne przysmaki kurierem? 

Pamiętaj, że przesyłki na święta muszą być nadane odpowiednio wcześnie, szczególnie przy międzynarodowej dostawie. Koniec grudnia to bardzo napięty czas w firmach kurierskich, volumen przesyłek drastycznie rośnie, dlatego nie czekaj do ostatniej chwili. Lepiej, aby odbiorca otrzymał swój prezent kilka dni wcześniej, niż po świętach.

Jak bezpiecznie zrobić zakupy?

Aby jednak przygotować smakołyki i upominki do wysyłki wcześniej należy zaopatrzyć się w produkty. Przed świętami możemy spodziewać się naturalnie zwiększonego ruchu w marketach i osiedlowych sklepach. W przypadku żywności nie wszystko da się kupić na zapas, dlatego wielu konsumentów spotka się przy kasach na kilka dni przed Wigilią. Supermarkety w Polsce dostosowały swoje sklepy, aby spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Co my jako konsumenci możemy zrobić, aby zwiększyć bezpieczeństwo? Tesco w oficjalnym komunikacie poprosiło klientów, aby w miarę możliwości robili zakupy samodzielnie. Zasada ma na celu ułatwienie ludziom zachowania dystansu społecznego, zarówno w sklepie, jak i w kolejkach na zewnątrz. Pomoże to również w szybszym przemieszczaniu się kolejek jeden na jeden. Aby przedświąteczne zakupy były bezpieczne, musisz przestrzegać zasad.

  • Obowiązkowe noszenie maseczek

W sklepach obowiązuje nakaz zakrywania ust i nosa. To absolutna podstawa. Zasada ta opiera się na szeregu dowodów, które sugerują, że maski mogą pomóc w ograniczeniu rozprzestrzeniania się wirusa w pomieszczeniach, dlatego ważne jest, aby supermarkety egzekwowały tę zasadę.

  • Odstępy — oznaczenia na podłodze

Oznaczenia podłogowe zostały umieszczone, aby zapewnić wszystkim w sklepie bezpieczną odległość od siebie podczas zakupów i pracy. Oprócz noszenia maski pamiętaj o zachowywaniu odpowiedniej odległości od pozostałych osób.

  • Kasy samoobsługowe

W sklepach w całym kraju montowane są kasy samoobsługowe, po to, aby chronić kasjerów. Większość supermarketów instaluje ekrany między kasjerem a klientem przy kasach, a niektóre instalują je między kasami samoobsługowymi. W kasach, gdzie kasjerzy zwykle siedzą tyłem do siebie, wiele supermarketów zamykało co drugi kasę, aby personel mógł zachować bezpieczną odległość od siebie, a także od klientów.

W przygotowaniu do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia zadbaj o bezpieczeństwo swoje, swoich bliskich, ale też kasjerów w sklepach, czy kurierów odbierających paczki. Jeśli czujesz się źle — zostań w domu, gdy przebywasz na kwarantannie, zawsze informuj o tym kuriera odbierającego przesyłkę. Bądź życzliwy dla których ludzi spotykasz, to najlepszy z bożonarodzeniowych prezentów.Wyślij prezent za granicę


GlobKurier.pl

Lubimy dzielić się wiedzą, a mamy jej dość sporo, ponieważ zapewniamy kompleksową obsługę rynku KEP i TSL. Realizujemy wysyłki do 192 krajów na świecie. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi i transportowymi. Dysponujemy własną siecią ponad 1000 punktów paczkowych Click&Collect w Polsce GlobBox.net.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl