Incoterms 2020 fca
Podczas transakcji handlowych bardzo ważne jest to, aby obie strony były w pełni świadome swoich obowiązków. Dzięki temu szansa na pojawienie się nieporozumień i trudności podczas wywiązywania się z umowy jest zminimalizowana. FCA Incoterms 2020 to zestaw regulacji, które w jasny sposób opisują zasady handlu między kupującym a sprzedającym. Dokument został stworzony przez Międzynarodową Izbę Handlową. Obowiązuje zarówno w handlu krajowym, jak i międzynarodowym. FCA to jeden z warunków dostawy, który określa, jakie zadania podczas handlu leżą po stronie kupującego i sprzedającego. W tym artykule wyjaśnimy dokładnie, na czym polega dostawa FCA, jakie są warunki FCA i o czym należy pamiętać podczas dokonywania transakcji na tych zasadach. Serdecznie zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem.

Spis treści
Czym jest FCA i w jakich okolicznościach jest wykorzystywane?
FCA – co to znaczy? Na to pytanie szuka odpowiedzi wiele osób wkraczających w świat handlu. Jeśli Ciebie również intryguje ten temat, spieszymy z wyjaśnieniem. FCA to warunki dostawy wykorzystywane w różnych sytuacjach handlowych. Określają one zakres odpowiedzialności znajdujący się po stronie kupującego oraz sprzedającego podczas przewożenia towaru. Transport FCA zakłada, że pewne obowiązki znajdują się po stronie sprzedającego i przestaje on być odpowiedzialny za zamówienia w określonych okolicznościach. Dzięki temu cały proces może przebiec sprawnie, a obie strony mogą skupić się na optymalizacji zadań logistycznych tak, aby skrócić cały proces i przyspieszyć finalizację. FCA jest modelem bardzo wygodnym i elastycznym, ponieważ pozwala na dostosowanie warunków do indywidualnych potrzeb stron umowy.
Jak wygląda podział obowiązków w przypadku dostawy FCA między kupującym a sprzedającym?
Jeśli chodzi o warunki dostawy FCA, to podział obowiązków między sprzedającym a kupującym wygląda w następujący sposób. Po stronie osoby zajmującej się sprzedażą znajduje się przygotowanie towaru do wysyłki, załadunek, a także transport do przewoźnika wyznaczonego przez kupującego. Należy także podkreślić, że zgodnie z zasadami Incoterms FCA sprzedający pokrywa wszelkie koszty związane z tymi zadaniami. Kupujący z kolei zobowiązany jest do zorganizowania dalszego transportu, wyboru przewoźnika, a także opłacenia kosztów związanych z wymienionymi aspektami. Warto zaznaczyć, że od tego momentu kupujący przejmuje odpowiedzialność za ładunek i to on ponosi wszelkie koszty związane z ewentualnym uszkodzeniem lub zniszczeniem towaru. Z tego względu kupujący często decydują się na ubezpieczenie ładunku. Dzięki temu, że warunki FCA określają granice odpowiedzialności obu ze stron, transakcja handlowa może przebiec sprawnie, szybko i bezproblemowo.
Jakie są koszty związane z transportem FCA? Kto i kiedy je ponosi?
Warunki dostawy FCA regulowane przez Międzynarodową Izbę Handlową określają, że obie ze stron ponoszą odpowiedzialność za towar w jasno oznaczonych obszarach. Jeśli chodzi o odpowiedzialność i koszty, które znajdują się po stronie sprzedającego, zaliczamy do nich pokrycie opłat związanych z załadunkiem towaru, a także jego transportem do przewoźnika wskazanego przez kupującego. Ważne jest także to, że sprzedający zobowiązuje się do odpowiedniego przygotowania zamówienia do transportu, a co za tym idzie, właściwego zabezpieczenia. Spełniając warunki dostawy FCA, kupujący pokrywa koszty za dalszy transport, czyli opłacenie przewoźnika, ewentualne ubezpieczenie towaru i wszelkie inne płatności, takie jak opłaty celne, koszty przeładunku, czy ewentualnego magazynowania towaru. Transport FCA to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala obu stronom umowy elastycznie podejść do tematu związanego z podziałem obowiązków. Dzięki temu transakcja handlowa może być sfinalizowana w taki sposób, że zarówno kupujący, jak i sprzedający odniosą z jej tytuły korzyści. Incoterms FCA jest zatem modelem, który zdecydowanie warto rozważyć.
Ryzyko przekazania FCA – kiedy dokładnie przechodzi ze sprzedającego na kupującego?
Zgodnie z zasadami FCA Incoterms odpowiedzialność za towar przechodzi ze sprzedającego na kupującego w momencie, kiedy ładunek zostanie przekazany wskazanemu przez kupującego przewoźnikowi w określonym miejscu. Może być to magazyn, terminal lub przedsiębiorstwo sprzedawcy. FCA warunki dostawy podkreślają, że bardzo istotnym elementem jest jasne znaczenie miejsca, w którym dojdzie do przekazania ładunku. To kluczowy element, ponieważ w chwili przekazania towaru, to kupujący przejmuje pełną odpowiedzialność za zamówienie. Właśnie z tego względu wielu kupujących rozważa wykupienie dodatkowego ubezpieczenia. Jeśli doszło do uszkodzenia towaru po przejęciu go od sprzedającego, kupujący nie mógłby zgłaszać roszczeń. Ubezpieczony towar zapewnia znacznie więcej komfortu psychicznego. Warto więc rozważyć wykupienie tej formy zabezpieczenia.
FCA – jakie warunki wpływają na łańcuch dostaw?
Decydując się na transport FCA, należy pamiętać o tym, że ten rodzaj przewozu daje wiele możliwości obu ze stron. Z tego powodu podczas negocjacji zarówno sprzedający, jak i kupujący mogą dopasowywać wymagania do swoich indywidualnych potrzeb. Warto jednak pamiętać o tym, aby warunki dostawy FCA zostały jasno sprecyzowane. To niezwykle istotny aspekt, ponieważ od takich detali, jak dokładnie wyznaczone miejsce odbioru zamówienia zależy to, kto jest w danym momencie odpowiedzialny za transport. Jeśli w łańcuchu dostaw pojawia się konieczność magazynowania towaru, czy też przeładunku, dobrze uwzględnić to w umowie, zwłaszcza jeśli tym zadaniem będą zajmowały się zewnętrzne firmy. Warunki dostawy FCA są dość elastyczne. Mogą obejmować zarówno transport lądowy, morski, jak i powietrzny. Z tego powodu wiele firm decyduje się na przeprowadzenie przewozu zamówienia właśnie w ramach opisanych reguł. Transport FCA ma duży wpływ na łańcuch dostaw. Pozwala na dużą elastyczność, co daje wiele możliwości podczas negocjacji warunków umowy. Sprzedający może rozważyć rabat, jeśli kupujący zobowiąże się na korzystniejsze warunki odbioru zamówienia. Dzięki takiemu podejściu obie strony mogą wspólnie wypracować najlepsze dla siebie rozwiązanie.
Podsumowanie – wszystko, co musisz wiedzieć o FCA
Osoby wkraczające w świat handlu i logistyki, często poszukują informacji na takie tematy jak: „FCA co to znaczy”, jakie są warunki dostawy FCA, czy też, na czym polega transport FCA. Dzięki regulacjom znajdującym się w FCA Incoterms 2020 zarówno kupujący, jak i sprzedający mają możliwość dokładnego określenia swoich obowiązków i odpowiedzialności za zamówienie w trakcie transportu. Ten model pozwala na bardzo elastyczne podejście i dopasowanie warunków handlowych do indywidualnych ustaleń obu ze stron. FCA jest więc bardzo praktycznym rozwiązaniem, z którego korzysta wiele firm. Ogromną zaletą, która charakteryzuje transport FCA, jest także dowolność w kwestii formy transportu. Zlecenie może być realizowane za pośrednictwem dróg morskich, lądowych czy też powietrznych.