Jak wysłać lekarstwo kurierem? Wysyłka leków kurierem

Jak wysłać lekarstwo kurierem?Kurierzy przewożą rozmaite towary. Zwykle są to małe przedmioty codziennego użytku. Można jednak zamówić u firmy kurierskiej transport artykułów niestandardowych. Zalicza się do nich np. przesyłki o większych niż zwykłe gabarytach (o wiele cięższe lub w specyficznym kształcie). Problematyczny może być także przewóz artykułów niebezpiecznych lub bardzo delikatnych, wymagających dodatkowych zabezpieczeń. Tak jest w przypadku artykułów chemicznych i leków. Jeśli masz zamiar wysłać lekarstwo kurierem, lepiej dobrze wczytaj się w regulamin przewoźnika. Może się okazać, że nie dysponuje on pojazdami mogącymi transportować tego typu paczki. Jak wysłać lekarstwo kurierem?

Transport leków kurierem to nie takie proste!

Teoretycznie przewóz leków nie powinien być problematyczny. Leki cechuje mały ciężar. Poza tym zwykle są odpowiednio zabezpieczone i opakowane przez samego producenta. A jednak sprawa z ich przewozem nie jest taka prosta. Przepisy prawa nakładają na przewoźnika rozmaite obowiązki związane z bezpiecznym przewozem leków.

Jak wysłać lekarstwo kurierem?

Najważniejszym wymogiem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w samochodzie. Ciepło jest określane w trzech przedziałach: od 2 do 8 stopni (zimny łańcuch dostaw), od 8 do 15 stopni oraz od 15 do 25 stopni. Transport w temperaturze kontrolowanej wymaga floty odpowiednio wyposażonych samochodów. Nie każda firma kurierska jest w stanie zapewnić prawidłowy pojazd do przewozu leków.

Firmy prześcigają się w pomysłach

Transport leków to nisza, która bardzo się opłaca. Po spełnieniu wszystkich warunków związanych z przejazdem okazuje się, że tego typu zlecenia są naprawdę zyskowne. Ładunek nie jest też ciężki. Dosyć łatwo go sortować.
Z drugiej strony wymogi dotyczące temperatury mogą znacznie utrudnić przewóz.

Firmy kurierskie różnie radzą sobie z koniecznością zapewnienia właściwego poziomu ciepła. Obowiązkowe jest udokumentowanie, że transport przebiegał w odpowiedniej temperaturze. Z tego powodu przewoźnicy muszą korzystać ze skalibrowanych urządzeń potwierdzających spełnienie wymogów. Jeśli warunki nie zostaną zrealizowane, zleceniodawca ma prawo do obciążenia przewoźnika kosztami utylizacji źle przewiezionych farmaceutyków.

Można wyodrębnić kilka sposobów przewozu towarów w kontrolowanej temperaturze. Najbardziej popularnym jest zainwestowanie w skrzynię ładowną wyposażoną w mechanizmy utrzymujące prawidłowy poziom ciepła. Takie pojazdy są jednak dosyć drogie. Można też używać specjalnych kontenerów chłodniczych, które wyposaża się w systemy alarmowe. Ich wadą jest jednak wielkość – przewoźnik nie może zabrać dużej ilości pojemników.

Listy ładunków wyłączonych z przewozu

Każda firma kurierska tworzy specjalne listy towarów, które wyłącza się z przewozu. Leków nie przyjmuje np. RUCH. Inpost nie zgadza się na przyjęcie przesyłki międzynarodowej lekarstw wymagających specjalnych warunków przewozu. Poniżej prezentujemy regulaminy poszczególnych przewoźników zawierające listy towarów wyłączonych ze spedycji: