Drukarka etykiet kurierskich, czyli w czym pomoże Zebra?

W branży e-commerce, ale także w szerzej rozumianym handlu, etykiety stosowane są niemal na każdym etapie. Dlatego też jednym ze sposobów łatwiejszego realizowania zamówień jest inwestycja w termiczną drukarkę etykiet. W momencie integracji systemu sprzedażowego z obsługą kurierską takie narzędzie może niezwykle ułatwić pracę i przyspieszyć obsługę procesu logistycznego.

Drukarka etykiet typu zebra

Czy drukarka etykiet jest konieczna?

Opłacalny biznes skupia się na wydajności… w miarę rozwoju działalności e-commerce zapisywanie każdego adresu lub kopiowanie i wklejanie danych odbiorcy a następnie ręczne drukowanie staje się po prostu nieopłacalne. Etykieta jest dokumentem, który powinien zostać dołączony do każdej przesyłki i musi zostać wydrukowany. Na nim znajdują się wszystkie kluczowe informacje dla kuriera, dane o adresacie i miejscu doręczenia przesyłki. Etykieta odgrywa kluczową rolę w trakcie transportu, z niej sczytywane są informacje między innymi w sortowni.

Oszczędzajmy!

Przy druku etykiet logistycznych najważniejsza jest czytelność i wyrazistość kodów kreskowych. Jakość druku musi być odpowiednio wysoka. Przy czym warto pamiętać, że sam druk to nie wszystko, etykieta powinna być przyklejona zawsze w widocznym, możliwie płaskim miejscu. Wiele firm rozpoczynało drukowanie etykiet na standardowej laserowej drukarce, jednak w miarę wzrostu liczby zamówień, realizacja przy użyciu domowych drukarek okazała się zbyt pracochłonna. Z problemem wyboru drukarki stajemy najczęściej w momencie połączenia systemu sprzedaży z systemem wysyłek kurierskich. Z tej perspektywy warto przeanalizować zalety i wady etykiet termicznych i być może poznać nowy sposób na oszczędność czasu, a w rezultacie także funduszy.

Oferta dla Firm

Co to jest etykieta termiczna?

Termiczne etykiety wysyłkowe są drukowane przy użyciu termotransferowej drukarki etykiet. Największym plusem tego typu rozwiązań jest fakt, że nie wymagają one atramentu, tonera ani taśmy. Przez co często są tańsze w eksploatacji. Po początkowej inwestycji w drukarkę nie ponosimy dalszych kosztów, zwłaszcza że takie drukarki mają mniej mechanicznych części, które mogą się zużywać i psuć. Im więcej etykiet będzie drukowanych, tym bardziej prawdopodobne jest, że urządzenie pozwoli zaoszczędzić spore pieniądze względem tradycyjnych, atramentowych drukarek. Co więcej, druk na etykietach termicznych jest wyraźny i trwały.

Drukarka Zebra — jak to działa?

Drukarki termiczne wykorzystują ciepło, taka technologia pozwala stworzyć druk odporny na rozmazywanie i warunki atmosferyczne. Przykładem polecanej drukarki termicznej jest Zebra GK420D. Drukarki Zebra występują w różnych modelach i mogą być tak skonfigurowane, aby drukować według indywidualnych preferencji użytkownika. Fora przepełnione są opiniami, w których zakup drukarki termicznej definiowany jest przez właścicieli firm, jako jedna z pierwszych i jedna z najlepszych inwestycji biznesowych, jakich kiedykolwiek dokonali. Jeśli zależy nam na poprawie wydajności pracy, zoptymalizowana drukarka etykiet jest pierwszym krokiem do przyspieszenia realizacji zamówień. Wybierając drukarkę warto zwrócić uwagę na parametry i na to jakie etykiety mogą zostać wydrukowane. Nie bez znaczenia jest także szybkość druku i obsługiwane systemy.

Szerokość etykiet i wymagania kurierów

Rynek proponuje bardzo wiele modeli, które mogą być wykorzystywane do druku etykiet z logo, kodami kreskowymi, czy bezpośrednio do wysyłek pocztowych. Występują także modele dedykowane stricte etykietom kurierskim. Takie modele bez problemu integrują się z systemem do obsługi przesyłek. Często mają już automatycznie odpowiednio zdefiniowane szerokości etykiet. Przewoźnik UPS na swojej stronie internetowej dokładnie definiuje wymiary do drukowania np. etykiet standardowych: termotransferowa 4 × 6 lub 4 × 6 ¼, a do drukowania etykiet dokumentów: termotransferowa 4 × 8 lub 4 × 8 ¼. Jednak etykiety większości kurierów mają podobną wielkość, która mieści się w granicach od 10 do 15 cm. Przesyłki InPost, DPD, FedEx, DHL, UPS oraz Paczkomaty InPost z powodzeniem mogą być realizowane przy wykorzystaniu wygodnych drukarek Zebra.


Grzegorz Borowiec

Product Owner & IT Coordinator w GlobKurier.pl


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl