Sklep internetowy czy stacjonarny?

zakupy online

Źródło: depositphotos.com

Zakupy online cieszą się coraz większą popularnością. Już parę lat temu można było słyszeć głosy wieszczące koniec ery sklepów stacjonarnych. Jak na razie jeszcze do tego nie doszło. Za to większa konkurencja wymusiła zmiany właśnie w sklepach stacjonarnych, które muszą nie tylko konkurować między sobą, ale również z nową formą zakupów.

„Ja tylko popatrzę”

Wiemy, że dla niektórych osób chodzenie po sklepach jest przyjemnością samą w sobie. Oglądanie, przeglądanie, przymierzanie – potrafią spędzić w ten sposób cały dzień. Jednak większość osób odkłada zakupy na ostatnią chwilę właśnie dlatego, że wolą robić tysiące innych rzeczy niż włóczyć się po galerii handlowej lub zwyczajnie nie mają na to czasu.

Wśród osób lubiących chodzić po sklepach jest spora grupa, która już tylko ogląda w sklepach stacjonarnych, a kupuje online, gdzie wyszukują najlepszych cenowych okazji. To największa zmora właścicieli sklepów, ludzie przychodzą, oglądają, a finalnie zamawiają produkt u kogoś innego. Chyba, że zaoferują wyjątkowo atrakcyjną cenę lub ich „super sprzedawca” namówi klientów na zakup produktu „tu i teraz”.

Oszczędzamy

Zakupy online to przede wszystkim wygoda. Nie trzeba wychodzić z domu, przygotowywać się i wybierać się do sklepu. Zamiast tego można usiąść wygodnie w fotelu, włączyć ulubiony serial i przeglądać oferty sklepów.

Takie zakupy to również oszczędność czasu i pieniędzy. Czas zaoszczędzamy nie tylko w momencie robienia zakupów (możemy je zrobić w chwili wolnej, nie ruszając się z miejsca), ale również odbierając towar. Wystarczy wybrać dostawę kurierską do domu lub pracy.

Dzięki temu, że jako sklep internetowy nie musimy opłacać lokalu w centrum miasta, zatrudniać szeregu sprzedawców, kierowników, etc., możemy zaproponować swoim Klientom niższe ceny. Dzięki wyszukiwarkom i porównywarkom produktów, z łatwością można znaleźć sklep lub osobę oferującą interesujący nas produkt po najniższej cenie. Klienci nie muszą wychodzić do sklepu, sprawdzając i porównując ceny samodzielnie, dzięki czemu oszczędzają swój czas.

Negocjujemy

Wiecie, że zarówno w sklepach stacjonarnych jak i internetowych możecie negocjować cenę? Oczywiście przy małych rzeczach, o stosunkowo niskiej wartości nie ma co liczyć na rabaty i obniżki, ale gdy kupujesz często i dużo, sprzedawca na pewno uhonoruje Twoje prośby.

W sklepie online jest to o tyle proste, że sprzedający może spojrzeć na historię zakupów i zobaczyć, ile pieniędzy już u niego wydaliście oraz że jesteście stałymi klientami. Nawet wtedy jeżeli nie zapadło mu w pamięć nazwisko czy nazwa użytkownika, dzięki zastosowanym systemom automatyzacji, jest w stanie przygotować dla klienta specjalnie dedykowaną ofertę.

Miej wybór

Kolejny aspekt to wybór produktów. Sklepy stacjonarne posiadają nierzadki ograniczoną ilość produktów. Nawet jeśli posiadają interesująca rzecz w ofercie, jest ona dostępna tylko na zamówienie, dzięki czemu czas realizacji zamówienia może znacząco się wydłużyć. Zakupy internetowe zatem to ogromna wygoda dla konsumenta. Dzięki sklepom internetowym, mieszkańcy małych miejscowości mają dostęp do produktów, po które musieliby jechać sporą ilość kilometrów.

Jakość

Na koniec poruszmy jeszcze jeden aspekt – jakość produktów.

W sklepach internetowych znajdziemy całe mnóstwo produktów spełniających takie same funkcje. Jedne będą wykonane z najlepszych materiałów, solidne, posłużą przez wiele lat, ale za to droższe. Inne odwrotnie, gorzej wykonane, a za to tańsze, posłużą na wiele lat.

Konsument nie zawsze potrzebuje produktów z najwyższej półki, czasem wystarczy średnia, a nawet niska, ale subiektywnie zadowalająca jego potrzeby i dopasowana do jego budżetu. Jeśli chodzi o porównanie ceny produktów zakupionych w sklepach stacjonarnych i internetowych polecamy zajrzeć do artykułu: www.biznesoweinfo.pl/kupuje-bez-sprawdzenia-roznice-cenach-sklepach-internetowych-stacjonarnych, w którym przeczytacie między innymi jak zaoszczędzić na zakupach internetowych.

Jeżeli konsument kupuje sprzęt po raz pierwszy, nie do końca wie na co zwrócić uwagę. Warto wykorzystać ten moment i pojawić się w takich miejscach w internecie, gdzie klient może porównać usługi i znaleźć te najlepsze, czyli oczywiście nasze!