Cło z USA – Wysyłka z USA a cło – kiedy płacimy cło?

Sprzedaż internetowa z roku na rok staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego – powszechny dostęp do katalogów kusi nawet tych, którzy nie przepadają za zakupami. Wystarczy zapłacić za produkt zdalnie i zamówić kuriera. Dla klientów problemem wydaje się być jedynie cło. Sprawdź, kiedy musisz zapłacić podatek celny, wysyłając paczki z USA. Wbrew pozorom przepisy obejmujące te kwestie nie są wcale takie skomplikowane. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się, jak kupować produkty w Stanach i nie płacić cła.

Przepisy celne – o czym trzeba wiedzieć?

Prawo jasno określa, które towary mogą być zwolnione z opłat celnych. Według rozporządzenia Rady (WE) za cło nie trzeba płacić wtedy, gdy przewożone towary nie są przeznaczone do celów handlowych. Należnościami nie obciąża się także tych przedmiotów, które mają niewielką wartość. Właśnie ten wyjątek jest wykorzystywany przy handlu internetowym.  Kupowane w ten sposób towary rzadko kiedy przekraczają wartość 150 EUR*. Dzięki uldze można bezcłowo przesyłać przedmioty o niskiej wartości np. między krajami UE i pozostałymi państwami. Trzeba jednak podkreślić dwie kwestie:

Kwoty 150 EUR nie może przekroczyć cała paczka (liczy się wartość jednej przesyłki).

 

Opłaty zawsze nakłada się na takie artykuły, jak: alkohol, wyroby tytoniowe, wody toaletowe i perfumy.

  Jeśli przesyłka zawiera prezent, wówczas może być zwolniona z podatku celnego. Dotyczy to jednak tylko takich paczek, których ogólna wartość nie przekracza 45 EUR. Ponadto tego typu przesyłka musi być wysłana przez osobę prywatną spoza UE do osoby prywatnej mieszkającej w Polsce. Zawartość przesyłki ma być przeznaczona do użytku własnego lub najbliższych (rodzina adresata). Ulga na prezenty wynika przede wszystkim z tego, że nie mają one charakteru handlowego. Upominek składa się na specjalną okazję, np. urodziny lub wesele.

Urząd celny to nie windykacja

O tym, która paczka zostanie sprawdzona, decyduje urzędnik celny. W przypadku, gdy konkretny adresat oczekuje jednej małej paczki, najprawdopodobniej nikt nie zwróci na nią uwagi. Przesyłka z całą pewnością przyciągnie jednak wzrok urzędnika, jeśli opakowanie będzie wyjątkowo duże lub towar będzie ciężki. Podobnie stanie się z dużą ilością paczek kierowanych do pojedynczego adresata. Tego typu działalność może być skorelowana z regularną sprzedażą. W przypadku, gdy do jednego adresata ciągle będą przychodzić paczki, celnicy na pewno spróbują wyjaśnić sytuację i ewentualnie ściągnąć należne cło.

Wartość przesyłki a opłaty

Warto zapamiętać następujące przeliczniki:

 • towary do 22 EUR* są zwolnione z opłat – w tym z cła i podatku VAT (wyjątek od tej reguły stanowią towary objęte akcyzą);
 • towary od 22 EUR do 150 EUR – za takie przesyłki trzeba zapłacić podatek VAT i opłaty celne;
 • towary od 150 EUR wzwyż – tego typu paczki wymagają uiszczenia opłat celnych, cła oraz podatku VAT.

Niektóre przedmioty są całkowicie wolne od cła. Do tego rodzaju towarów zalicza się np. laptopy lub komputery.

*Podane są przeliczniki dla EUR, ponieważ kwoty obliczane w ten sposób obowiązują w ramach prawa UE.


Wszystkie niezbędne informacje wraz z dokumentami do pobrania, które są konieczne podczas odprawy celnej znajdziesz na stronie: Odprawa celna GlobKurier.pl

Od czego zależy wartość cła?

Wartość cła zależy od wielu czynników. Ważne są m.in. waga paczki, jej kategoria oraz wartość. Znaczenie może mieć też to, czy produkt znajdujący się w paczce jest nowy, czy używany. Ani klient, ani firma przewozowa nie może wpływać na decyzje Urzędu Celnego w tej sprawie. Co ciekawe, wysokość cła można obliczyć za pomocą aplikacji Ministerstwa Finansów (wystarczy znaleźć odpowiednią zakładkę na stronie internetowej Ministerstwa).

Moja paczka z USA została zatrzymana przez Urząd Celny. Co mogę zrobić?

W przypadku, gdy przesyłka została zatrzymana na granicy, informacji o tym zdarzeniu powinien spodziewać się odbiorca. Nadawca paczki nie jest angażowany w polskie procedury celne. Celnicy zawiadomią adresata o powstałym problemie. Urząd jest zobowiązany do przekazania wszystkich niezbędnych informacji w tej sprawie.

Cło a inne koszty

Należy pamiętać o tym, że w USA dolicza się podatek od sprzedaży. Ceny towarów są podawane w kwocie netto (jeszcze bez podatku). Warto zdawać sobie z tego sprawę, ponieważ czasami wahanie w cenach może wynosić od 1 do 10% wartości produktu. Kolejną dodatkową opłatą związaną z przewożeniem produktu przez granicę jest akcyza. Nie wszystkie towary są nią jednak objęte. Tania przesyłka do USA

Jakie są wysokości cła z USA?

Wysokość cła z USA nie jest stała, ponieważ wszystko zależy od typu produktu, jaki aktualnie się sprowadza. Wysokości ceł występujących w poszczególnych grupach towarów wynosi:
 • motoryzacja: samochody osobowe (5%), części samochodowe (4,5%),
 • używki: tytoń (11,2%), wino (32 Euro/hektolitr),
 • artykuły spożywcze: świeże ryby (8-12%), owoce i orzechy (0-9%),
 • narzędzia ręczne i maszynowe (1,7%),
 • maszyny biurowe (0-2,2%),
 • wyroby optyczne (3%),
 • olejki eteryczne (0-7%),
 • produkty chemiczne (0-6%).

Za jakie towary nie zapłacisz cła?

Duża grupa towarów sprowadzanych zza oceanu nie jest objęta cłem, co podnosi atrakcyjność importu z USA. Należą do nich między innymi:
 • leki, produkty terapeutyczne, urządzenia medyczne,
 • statki, łodzie, konstrukcje pływające,
 • pasze dla zwierząt,
 • sprzęt telekomunikacyjny,
 • wyroby z metali nieszlachetnych,
 • węgiel,
 • odpady papieru,
 • syntetyczny kauczuk.

Cło z USA - infografika

Wysokość ceł może się zmieniać, na co wpływ mają: globalna koniunktura ekonomiczna, rozwój technologii i rozgrywki geopolityczne pomiędzy poszczególnymi mocarstwami (w tym wojny handlowe). Aby sprawdzić aktualne wysokości ceł, warto odwiedzić stronę rządową z bieżącymi informacjami o taryfach. przesyłki międzynarodowe
Tomasz Burek Menadżer ds. Rozwoju Produktu i Zakupów w GlobKurier.pl.  Posiada wieloletnie doświadczenie w branży kurierskiej. Specjalizuje się w logistyce międzynarodowej i zarządzaniu sprzedażą.

Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl