Sklep eBay – jak się poruszać? Poradnik dla początkującego sprzedawcy.

Sklep eBay to największy i jednocześnie najbardziej tłoczny marketplace. Każdego dnia ponad 170 milionów użytkowników kupuje, sprzedaje i licytuje coraz to nowsze produkty. Na sprzedaż wystawiane jest niemal wszystko: sprzęt AGD, ubrania, książki, antyki. W 2018 roku naprawdę trudno znaleźć produkt, którego nie można znaleźć na eBay.

GlobKurier.pl

GlobKurier.pl to pełna oferta usług kurierskich. Współpracujemy z 50 firmami kurierskimi i dostarczamy przesyłki kurierskie do 192 krajów świata.


Wielu sprzedawców i klientów z Polski zastanawia się czy inwestycja w ten obszar jest opłacalna. Ogrom rynku i pierwsze przykłady sukcesów polskich sprzedawców pokazują, że jak najbardziej warto. Dla jednych eBay jest pełnoetatową pracą, dla drugich sposobem na uporządkowanie mieszkania, ale na sprzedaży realnie zyskują obie grupy. Jak poruszać się po serwisie i jakie korzyści dla klienta niesie eBay?

Korzyści dla klienta – co mogę zyskać?

Pamiętaj, by rozpocząć swoją przygodę wcale nie musisz inwestować. Możesz zacząć zarabiać, jeśli posiadasz podstawowe narzędzie: komputer z podłączeniem do sieci. W 2016 roku serwis zniósł opłaty za wystawianie przedmiotów. Zmiana dotyczyła zarówno firm jak i prywatnych użytkowników, co przełożyło się na regularny wzrost liczby polskich sprzedawców w serwisie.

 sklep ebay globkurier

Obawy przed działalnością na eBay

Ty też chciałbyś rozpocząć sprzedawać swoje produkty na rynkach zagranicznych? Z eBay cały proceder wydaje się bardzo prosty. Masz ciekawy produkt, sprawdzonego partnera logistycznego, podstawowy sprzęt i energię do działania… niby wszystkie potrzebne elementy do rozpoczęcia przygody na zagranicznych rynkach. Jednak zapewnie Ciebie też, tak jak większość początkujących sprzedawców dopadają wątpliwości. Co z kwestiami językowymi? Odmiennością kulturową… cłem.. kosztem wysyłek? Czy faktycznie jest się czego obawiać?

Opis produktów w innych językach – to nie musi być trudne

60% transakcji na eBay realizowane są międzynarodowo. To serwis, który opiera się na transakcjach międzynarodowych i głównie ku takiej działalności skłaniają się polscy sprzedawcy. Pierwszym pojawiającym się problemem jest bariera językowa. Jak dotrzeć do kupujących, którzy posługują się innym językiem? Jeśli chcesz podbić zagraniczny rynek, w pierwszym kroku przygotuj doby opis w języku polskim, a kwestię tłumaczeń eBay rozwiąże za Ciebie. Najlepszą praktyką jest uwzględnienie, co najmniej 200 słów opisu każdego przedmiotu oferowanego w sprzedaży, z najważniejszymi słowami kluczowymi wymienionymi na początku i na końcu. Upewnij się, że Twój tekst zawiera wszystkie niezbędne informacje o produkcie.

Postaraj się wczuć w skórę osoby, która zamierza wydać 300 dolarów na oferowany przez Ciebie zegar… Każdy kupujący chce poznać jak najwięcej detali – opisz dokładnie swój produkt! Marka, rozmiar, materiał, kolor, każda dodatkowa funkcja ma znaczenie. Ułatwiaj analizę tekstu, stosuj styl z nagłówkami i pogrubionymi czcionkami, tak, aby umiejętnie skupić uwagę kupującego. Prawidłowy opis w rodzimym języku jest podstawą do wyjścia na rynek zagraniczny. To prostsze niż myślisz. Serwis eBay udostępnia zupełnie darmowe narzędzie do tworzenia ofert w różnych językach, na kilku rynkach jednocześnie. Każdy polski, biznesowy sprzedawca może korzystać z eBaymag. To prosta funkcjonalność, w której rola użytkownika ogranicza się do przesłania danych o ofertach. Następnie eBaymag tworzy oferty, tłumaczy je i udostępnia dla kupujących w wskazanych krajach.

Masz obawy w kwestii braku znajomości języka?

Skorzystaj z bezpłatnego narzędzia do tłumaczenia ofert. Wystarczy, że wrzucisz do serwisu listę sprzedawanych produktów, a eBaymag automatycznie wygeneruje oferty oraz przetłumaczy na wybrany język.

Zadbałeś o opis? Nie zapomnij o zdjęciach!

Każdy sprzedawca prowadzący swoją działalność online wie, jak ważne jest fotografowanie produktów. Ta zasada silnie funkcjonuje także w portalach aukcyjnych typu eBay. Obraz może podnieść lub zupełnie załamać sprzedaż. Rozmyte, ciemne zdjęcie nie pomoże Ci podnieść słupków sprzedaży. Serwis eBay pozwala bezpłatnie przesłać do 12 zdjęć – skorzystaj z tej możliwości. 2 – 4 zdjęcia z różnych perspektyw to absolutne minimum. Zadbaj o to, aby na fotografiach produkt był widoczny pod różnymi kątami.

Reklamacje eBay – jak unikać?

Udaje Ci się zachęcić klientów do zakupu? To świetnie! Pierwszy sukces masz już za sobą. Teraz dołóż wszelkich starań, aby kupujący był w pełni zadowolony z obsługi posprzedażowej. Pamiętaj, że eBay wymusza na sprzedawcach określenie warunków zwrotu i reklamacji produktów. Każdy sprzedający ma obowiązek konkretnie określić warunki zwrotu. Nawet jeśli poinformujesz kupujących, że nie przyjmujesz zwrotów, eBay i tak zastosuje domyślne warunki zwrotu. Jako przedstawiciel firmy (sprzedawca biznesowy) masz obowiązek poinformować kupującego o jego prawach do odstąpienia od zakupu. Minimalny czas, jaki możesz określić to 14 dni. Jako sprzedawca prywatny możesz dobrowolnie przyjmować zwroty.

Ważne, abyś wyraźnie opisał wszystkie zasady i warunki gwarancyjne. Sukces na serwisie eBay opiera się na opiniach użytkowników. Aby w pierwszej kolejności uniknąć nieporozumień i negatywnych opinii, należy wyraźnie wymienić wszystkie reguły. Możesz użyć istniejących szablonów, przy czym upewnij się, że nie łamiesz żadnej z zasad. Najważniejsze informacje odnośnie zwrotów podkreślaj także w biuletynach wysyłanych do klientów.

sklep ebay globkurier

Rysunek 1 Źródło: pages.ebay.pl

Uwaga!

Jeśli przyczyną zwrotu jest zmiana zdania kupującego, może on zostać obciążony kosztami przesyłki zwrotnej. W przypadku problemów i naruszeń ze strony kupującego możesz zgłosić sprawę do eBay. Na stronie znajdziesz szczegółowe informacje: https://pages.ebay.pl/help/sell/report_problem.html

Jak pakować, aby uniknąć reklamacji?

Aby zminimalizować ryzyko reklamacji, powinieneś w taki sposób pakować swoje produkty, aby dotarły do kupującego w nienaruszonej formie. Sprawdź kilka istotnych wskazówek dotyczących sposobu pakowania produktów.

 Wybierz odpowiedni pojemnik, który będzie większy od oferowanego przez Ciebie przedmiotu. Stabilność przedmiotu i minimalizowanie jego poruszanie się w paczce jest kluczem. Zadbaj o to, by materiał opakowujący otaczał pudełko z każdej strony.

Folia bąbelkowa to najlepszy przyjaciel sprzedawcy. Otocz swój przedmiot folią bąbelkową każdy przedmiot. Bez względu na to, co wysyłasz, folia zminimalizuje ryzyko uszkodzeń i możliwość poruszania się przedmiotu.

Użyj przezroczystej lub brązowej taśmy do pakowania, unikaj taśmy maskującej, celofanowej, sznurka, nici czy wstążek.

 

 Taśmą zabezpiecz wierzch pudełka i miejsce otwarcia, ale nie poprzestawaj na tym. Wzmocnij dodatkowo wszystkie szwy i krawędzie.

 

Jasno oznakuj paczkę i podaj adres zwrotny.

 

Jeśli ponownie korzystasz z pudełka, zakryj poprzednie etykiety i wykreśl wszystkie poprzednie adresy czarnym markerem

 

Obejrzyj praktyczne wskazówki dotyczące pakowania przygotowane przez przedstawicieli eBay: https://www.youtube.com/embed/_fXyXT5_UPk

Co ważne, nie odwlekaj pakowania. Pamiętaj, że powinieneś wysłać swój przedmiot tak wcześnie, jak to możliwe, szczególnie, jeśli dany produkt jesteś wysyłany za granicę.

sklep ebay globkurier

Marketing – narzędzia dostępne w serwisie eBay

Wprowadzenie nowych produktów w nieznany świat eBay może być wzywaniem. Na szczęście serwis oferuje przydatne narzędzia i dodatkowe opcje, które pozwalają dotrzeć do największej klientów i zachęcić ich do kupowania Twoich produktów. Zastanawiasz się jak zwiększyć potencjał widoczności, który ułatwi działalność na eBay? Możesz tworzyć kampanie mailingowe i rozsyłać biuletyny swoim klientom. Z poziomu swojego konta na eBay zaprojektujesz wygląd i treść takiej wiadomości. Możesz nawet tworzyć biuletyny, które są wysyłane automatycznie w regularnych odstępach czasowych, np. co tydzień. Takie biuletyn może skupiać się na promocji najnowszych produktów dostępnych w Twojej ofercie. Pamiętaj też, aby do sprzedaży w serwisach aukcyjnych podchodzić całościowo. Wykorzystuj każdy z kanałów, działaj w social media. Wystawiasz zupełnie nowy produkt? Udostępnij go na swoim profilu, być może któryś z Twoich znajomych chce kupić dokładnie to, co właśnie sprzedajesz.

Nie tylko biuletyny, co jeszcze oferuje sklep eBay?

Narzędzia marketingowe oferowane przez eBay to nie tylko mailing. To także przydatna opcja nazwana, jako „nagłówek Sklepu”, w której możesz dodać baner i odnośniki do swoich kategorii. Serwis eBay generuje duży ruch i codziennie dodaje ogromną liczbę ofert, dlatego personalizacja to niezwykle ważny aspekt sprzedaży na eBay. Wykorzystaj go! Nie zapominaj też o ulotkach promocyjnych i funkcji promocji cenowych. Zaprojektuj własne niestandardowe pole promocyjne. Unikalna kreacja pozwoli wyświetlać informacje dotyczące szczegółów wysyłki czy informacje odnośnie płatności. To miejsce na linki do strony z rejestracją czy przekierowanie na Twoją stronę z opiniami. Sprzedawcy biznesowi mogą przygotować własny kod HTML dla niestandardowych pól promocyjnych, ale warto sprawdzić czy jest on w 100% przyjazny dla urządzeń mobilnych. Nawet jeśli coś idealnie prezentuje się na desktopie, może uniemożliwić zakup produktu z poziomu telefonu komórkowego, a to przecież sprzedaż, nie estetyka jest głównym celem.

Sklep eBay z automatyzacją?

Czy sprzedaż na serwisie można zautomatyzować? W pewnym obszarze tak. Narzędzia do zarządzania sprzedażą takie jak Menadżer sprzedaży i Zaawansowany menadżer sprzedaży pomagają zorganizować działalność na eBay, poprzez skrupulatne śledzenie każdej transakcji. Menedżer sprzedaży jest bezpłatnym narzędziem dedykowanym sprzedawcom średniej wielkości. Zaawansowany menedżer sprzedaży to moduł o rozbudowanych ustawieniach, płatna usługa, funkcjonująca w miesięcznym systemie subskrypcji, która jest przeznaczona dla dużych sprzedawców biznesowych.

sklep ebay platforma

Monitorowanie akcji sprzedażowych i analiza wyników

Co zyskujesz dzięki narzędziom do automatyzacji sprzedaży? Możesz łatwo organizować i filtrować dane w oparciu o wymagane kryteria, takie jak status płatności. Monitorowanie aukcji sprzedażowych to nie wszystko. Narzędzie pozwala zoptymalizować działania posprzedażowe: wysyłanie e-maili do kupujących, płatnościami i opłatami za wysyłkę czy wystawianymi opiniami. Zaawansowany Menadżer sprzedaży pozwala na dużą automatyzację w tym obszarze. Możesz zaplanować automatyczne wystawianie opinii kupującym, po każdym sfinalizowanym zakupie. Narzędzia pozwala także na automatyczne powiadomienia adresowane do konsumentów np. o wysyłce czy otrzymanej płatności.  Korzystając z dodatkowych opcji proponowanych przez eBay będziesz w stanie szczegółowo przeanalizować wyniki sprzedaży. Pobierzesz wyeksportowane do programu Excel raporty zysków i strat, bądź średnich cen sprzedaży. Przy takiej organizacji Twoja bez problemu zoptymalizujesz i wdrożysz nową strategię dla działalności sklepu.

Pamiętaj!
Możesz użyć Menedżera sprzedaży na wiele sposobów, między innymi do: tworzenia list hurtowych, śledzenia stanu sprzedaży i automatyzowania zadań posprzedażowych, takich jak wystawianie opinii i drukowanie etykiet wysyłkowych.

Spróbuj dowiedzieć się więcej, śledź instrukcje przygotowane przez eBay, a dowiesz się jak rozpocząć i zarządzać dochodowym biznesem w serwisie. To pomoże w znalezieniu niszy, czy w ogólnym zrozumieniu mechanizmów aukcji. Dzięki integracji eBay z GlobKurier nie musisz martwić się o aspekty wysyłki, szybko znajdziesz najlepszy sposób na wysyłkę swoich towarów w wszystkie rejony świata. Zatem nie czekaj, do dzieła!

 


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl