Jak najczęściej płacimy w internecie?

płatności internetowe w sklepie internetowym

Rozwój metod płatności internetowych jakie są nam oferowane, wzrasta wraz z potrzebami rynku. Część osób kupujących online ceni sobie te formy za ich szybkość, wygodę i niewielkie koszty, jednak z drugiej strony nadal obawiają się o bezpieczeństwo swoich funduszy. Jakie obawy konsumenci mają przed płaceniem w internecie?

Przelewy internetowe – najpopularniejsza forma płatności

Najwięcej osób robiących zakupy przez internet korzysta właśnie z przelewów, a transakcje te stanowią aż 80% wszystkich dokonanych na rynku bezgotówkowym. Konta bankowe oraz rachunki internetowe mają teraz praktycznie wszyscy. Założenie ich jest często darmowe, a nawet i prowadzenie wynosi 0 zł. Co roku wzrasta liczba ich użytkowników, zarówno wśród osób starszych, jak i tych najmłodszych.

Mogłoby się wydawać, że ogromną zaletą przelewów on-line jest szybkość wpłaty, jednak tak naprawdę zależy ona od banków, a terminy mogą się miedzy nimi znacznie różnić. Dlatego nigdy nie możemy dokładnie określić, ile czasu nasze pieniądze będą potrzebowały, bo dotrzeć do sprzedającego. Należałoby zawsze założyć min. 24 godziny. Przelewy między kontami w tym samym banku potrafią czasami zająć kilka minut, a innym razem godzinę. Z jednego banku do innego przelew potrafi „iść” niekiedy aż 4 dni. W naglących przypadkach może być to problematyczne, jednak zawsze możemy wysłać potwierdzenie wysłania pieniędzy, by uspokoić sytuację.

integracja sklepu internetowego globkurier

Decydując się na przelew sprawdźmy także, jakie są jego koszty. Aktualnie prawie każdy bank oferuje przelewy za darmo, jednak zdarzają się i takie rachunki, w których za operację bezgotówkową trzeba zapłacić. Szczególnie dotyczy to płatności zagranicznych, o ile w ogóle konto umożliwia zmianę waluty.

Przelewy internetowe to przede wszystkim bezpieczeństwo. Banki posiadają bogate zaplecze informatyczne, skutecznie szyfrują dane i o każdej nieprawidłowości informują nas mailowo lub telefonicznie. Pamiętajmy jednak o tym, że sami również musimy dbać o nasze dane – sprawdzajmy system na obecność wirusów szpiegujących i nigdy nie podawajmy nigdzie naszego hasła. Kolejnym plusem przelewów jest ich dostępność. Wiodące banki posiadają aplikacje mobilne, dzięki czemu pieniądze możemy przesłać w każdym miejscu.

Karta płatnicza – dlaczego jej nie ufamy?

Zagraniczni użytkownicy internetu mają więcej zaufania do korzystania z kart, niż my. Nie mamy problemu, by zapłacić kartą za zakupy w markecie, kiedy jednak przychodzi do rozliczenia się za pośrednictwem internetu od razu ją chowamy. Aby użyć karty w sieci wystarczy podać jej numer w specjalnym formularzu. System sprawdza, czy posiada ona właściwie dane, a następnie autoryzuje przekazanie pieniędzy z konta bankowego.

Płatność kartą internetową przez internet niesie ze sobą jeden problem – sprzedający nie ma pewności, czy po drugiej stronie na pewno znajduje się właściciel karty, ponieważ może być ona np. kradziona. Brak zabezpieczenia PIN czy możliwość sprawdzenia poprawności danych z dowodem osobistym stanowi dla nas sporą barierę.

Kolejnym minusem jest stosunkowo wysoki koszt płatności kartą. Nie jest on już tak wysoki jak kilka lat temu i nie dotyczy niektórych produktów, jednak nadal można spotkać się z opłatami rzędu ok. 2% od sumy transakcji.

Niewątpliwym plusem jest także szybkość operacji i dostępność. Transakcje odbywają się w czasie rzeczywistym, więc zajmują tyle, ile w tradycyjnym sklepie. Dodatkowo kartę mamy zawsze przy sobie, nie potrzebujemy do jej użycia ID i hasła.

metody płatności w internecie

Źródło: www.chip.pl/artykuly/porady/2013/08/bezpieczne-platnosci-internetowe-i-mobilne

Płatności internetowe przez portfel elektroniczny – dyskrecja przede wszystkim

E-portfele to miejsce w internecie, w którym można wpłacać wybraną kwotę, by później zarządzać nią w miarę potrzeb. Najbardziej znaną platformą udostępniającą ten system jest oczywiście PayPal. Aby stworzyć takie konto potrzebny jest tylko adres e-mail i wypełnienie formularza. W ten sposób stajemy się właścicielami rachunku, do którego nie musieliśmy nawet podawać naszych danych.

Konto możemy zasilić poprzez przelew bankowy, kartę kredytową, a nawet przez SMS. Mając dostępne środki możemy dokonywać transakcji z firmami na całym świecie, jednak należy mieć na uwadze fakt, że zapłacimy dodatkowe 3% za przewalutowanie. Wysyłanie i odbieranie pieniędzy w tej samej walucie nic nie kosztuje. Z kolei jeśli będziemy chcieli wypłacić pieniądze musimy liczyć się z kosztami.

Tak jak w przypadku karty płatniczej operacje płatności internetowej odbywają się w czasie rzeczywistym. Rośnie także popularność wykorzystywania takiej formy płatności w Polsce i coraz więcej sklepów godzi się na taką metodę.

Sprawą dyskusyjną jest tu bezpieczeństwo. Z jednej strony pieniądze chroni tylko hasło i mail, na który również nietrudno się włamać. Z drugiej jednak platformy zaczynają rozszerzać możliwości autoryzacji i zwiększają stopnie bezpieczeństwa. Decydując się na portfel elektroniczny sprawdzajmy, czy dana firma jest faktycznie godna zaufania i nie wysyłajmy żadnych pieniędzy, zanim tego nie potwierdzimy.