Jak wysłać paczkę na Ukrainę?

Sąsiadujące kraje potrzebują dobrze wypracowanych kanałów komunikacji, także tych wysyłkowych. Choć nie wszystkie firmy przewozowe realizują wysyłki zagraniczne, większość widzi potrzebę rynkową i oferuje wysyłkę paczki na Ukrainę w atrakcyjnych cenach. Z takiej opcji korzystają osoby posiadające rodzinę za wschodnią granicą, bądź firmy, które współpracują z ukraińskimi przedstawicielami. Przy regularnych wysyłkach wielu szuka sposobu na tanie, ale też szybkie wysyłki paczek. Dzięki sprawdzonej firmie logistycznej paczka na Ukrainę może trafić szybko i bezpiecznie.

Ukraina mapa import eksport kurier

Wysyłka Ukraina — co trzeba wiedzieć?

Ukraina nie należy do struktur Unii Europejskiej, dlatego wysyłka towarów do tego kraju może wiązać się z dodatkowymi opłatami i kontrolami celnymi. Aby uniknąć problemów na granicy, najbezpieczniejszą opcją będzie skorzystanie z oferty profesjonalnej firmy kurierskiej. Tylko sprawdzone organizacje mogą zagwarantować, że paczka trafi do adresata bez przeszkód. Wybór sposobu dostawy będzie zależał od tego, co i gdzie ma być przetransportowane. Potrzeby są bardzo różne… Na Ukrainę wysyłane są koperty z dokumentami, ale też większe paczki, czy przesyłki paletowe. Część przesyłek dostarczana jest do dużych miast, Kijowa, Lwowa, Charkowa, jednak są też przesyłki, które muszą być dostarczone w odleglejsze miejsca, do wsi czy miasteczek znacznie oddalonych od głównych aglomeracji Ukrainy. Trzeba pamiętać, że w tym przypadku czas wysyłki może być dłuższy.

Paczka na Ukrainę a cło

Najpopularniejszą formą wysyłki jest paczka do 30 kg realizowana między innymi przez firmę kurierską Meest. Dostawa z firmą kurierską Meest jest bardzo wygodna dla klienta, gdyż kurier przyjeżdża z wydrukowaną etykietą już w następny dzień roboczy po złożeniu zamówienia. Ten rodzaj usługi dedykowany jest dla paczek o wartości do 100 euro. Ukraińskie przepisy definiują, że przesyłki o wartości 100 euro, nieprzekraczające 30 kg są zwolnione z opłat celnych. Z zaznaczeniem, że wysyłane towary nie mogą być przeznaczone do obrotu handlowego. Jeśli paczka będzie zawierała produkty o wyższej wartości, odbiorca będzie musiał ponieść koszty opłacenia podatku VAT i cła importowego. Jeśli odbiorca odmówi przyjęcia przesyłki i dokonania należytych opłat, paczka zostanie zwrócona na koszt nadawcy.

Maksymalne wymiary standardowej paczki to 30 cm w długości i obwodzie oraz maksymalna długość 20 cm. Co ważne, w takiej paczce może znajdować się tylko 10 kg oryginalnie zapakowanej żywności. W paczce nie powinny znajdować się też produkty spożywcze własnego wyrobu, ponieważ nie posiadają one certyfikatów czy atestów uprawniających do wysyłki.

↦  Jak zamówić kuriera Meest?

Dla firm interesujące mogą okazać się przesyłki paletowe realizowane w ramach usługi DHL Fracht. W tym przypadku nie ma możliwości uniknięcia odprawy celnej, dlatego niezbędne będzie przygotowanie stosownych dokumentów (faktury eksportowej, listu pakunkowego, dokumenty rejestracyjne firmy). Żeby wysłać paczkę, nie musisz posiadać konta w naszym serwisie, jeśli jednak prowadzisz firmę i stałą wymianę handlową możesz liczyć na rabaty dostępny tylko dla zalogowanych użytkowników.

Przeczytaj więcej Palety i frachty na Ukrainę

Wysyłka paczek na Ukrainę z naszym pośrednictwem jest bezpieczna, nadzorujemy każdą przesyłkę, także te wysyłane przez osoby prywatne.

eksport na Ukrainę, import z Ukrainy, wysyłka na Ukrainę

Ubezpieczenie przesyłki na Ukrainę

Choć paczki dostarczane są z wysoką skutecznością, żadna, nawet ta sprawdzona i rzetelna firma kurierska nie weźmie 100% odpowiedzialności za paczkę wysyłaną na Ukrainę czy do żadnego innego miejsca na świecie. Wiele zależy od nieprzewidywalnych czynników, które mogą wpłynąć na termin dostawy. Nie bez znaczenia są okoliczności na drodze czy warunki atmosferyczne. W aktualnej sytuacji kluczowe są restrykcje rządów i kwestie przepustowości na granicach. Dlatego zawsze warto pomyśleć o dodatkowym ubezpieczeniu.

Koszt ubezpieczenia przesyłki kurierskiej

Czego nie można wysłać na Ukrainę?

Proces wysyłek paczek na Ukrainę podlega sztywnym regulacjom. Klient chcący nadać przesyłkę musi przestrzegać wytycznych wynikających z ukraińskiego prawa, ale też z wewnętrznych regulaminów poszczególnych firm kurierskich. Firma kurierska nie zrealizuje zlecenia, w którym znajdować się będą towary uważane za niebezpieczne, np. paczki z fajerwerkami czy bronią. Na Ukrainę nie mogą być wysyłane między innymi: towary alkoholowe, tytoniowe, leki, przedmioty wartościowe (biżuteria, kamienie szlachetne), banknoty, nasiona, sadzonki czy karmy dla zwierząt. Ukraina ma własne zasady dotyczące importu, które wykraczają poza regulaminy poszczególnych firm kurierskich. Nie można wysyłać dyskietek, noży, kart kredytowych, czy materiałów namagnesowanych. Paczki zawierające wymienione powyżej elementy nie przekroczą ukraińskiej granicy, dlatego przed wysyłką należy dokładnie sprawdzić i zadeklarować całą zawartość przesyłki w dokumentacji. Jeśli chcesz prześledzić aktualną listę towarów zakazanych, odwiedź stronę internetową ukraińskich służb celnych.

Czego nie wyślesz kurierem?

Jak nadać paczkę na Ukrainę?

Średnio przesyłki na Ukrainę dostarczane są w terminie od 4 do 10 dni roboczych. Firmy proponują różne przedziały czasowe, wiele zależy od sposobu dostawy i regionu, do którego adresowana jest przesyłka.

Firma Meest proponuje następujące terminy:

  • jeśli paczka wysyłana jest do Kijowa bądź stolicy obwodów (wedle aktualnego podziału administracyjnego Ukraina dzieli się na 24 obwody) do dnia odbioru paczki przez kuriera należy doliczyć 5 kolejnych dni roboczych;
  • jeśli paczka wysyłana jest do pozostałych miejscowości do dnia odebrania przez kuriera należy doliczyć 8 dni roboczych.

Jeśli zależy Ci na szybkiej dostawie paczki, atrakcyjna może okazać się przesyłka lotnicza realizowana przez FedEx. Tutaj czas dostawy to 1-2 dni robocze. Jeśli zdecydujesz się na usługę transportu drogowego ze wsparciem FedEx, przesyłka zostanie doręczona w okresie do 6 dni roboczych.

Jak znaleźć taniego kuriera na Ukrainę?

W ramach platformy GlobKurier.pl przesyłki na Ukrainę realizowane są przy wsparciu firm kurierskich takich jak: FedEx, DHL czy Meest. Cena uzależniona jest od wielkości paczki, a także od sposobu, w jaki zostanie ona nadana. Opcja szybkiej wyceny pomoże zlokalizować najatrakcyjniejszą dostępną ofertę w odniesieniu do parametrów i konkretnego adresu. Rynek oferuje różne rozwiązania, które niekiedy trudno ze sobą zestawić. Opcja porównywarki cen pomoże Ci porównać oferty bez konieczności sortowania wielostronicowych cenników i regulaminów. 

Kurier Ukraina zamów online

Obecnie na terenie mieszka ponad milion Ukraińców, wielu z nich wciąż wysyłka paczki prywatnie, podając towary przez osoby podróżujące na Ukrainę. W tym przypadku nie ma mowy o śledzeniu przesyłki, czy gwarancji dostarczenia, dlatego też proponowane przez firmy kurierskie alternatywy cieszą się coraz większym powodzeniem. Co przekonuje nadawców? Przede wszystkim możliwość zamówienia usługi kurierską bez wychodzenia z domu. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz kontaktowy. GlobKurier.pl realizuje wysyłki do ponad 190 krajów na całym świecie. Nadajemy paczki drogą lądową, morską czy z wykorzystaniem frachtu lotniczego, współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskimi — zaufaj profesjonalistom, przesyłki zagraniczne to nasza specjalność.

zamów tanio przesyłki, zamów kuriera


Karolina Kadłubek, BOK, GlobKurier.plKarolina Kadłubek

Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl