Jak wysłać lekarstwo kurierem?

Leki zwykle wymagają odpowiedniego środowiska do wysyłki. Kluczowa jest oczywiście temperatura. Ponadto, leki zwykle potrzebują środowiska chronionego przed wirusami i bakteriami. Proste samochody dostawcze lub ciężarówki używane do transportu standardowych paczek nie są do tego przystosowane. Warto pamiętać, że standardowa paczka zostanie przetransportowana razem z innymi przesyłkami zawierającymi różnego rodzaju towary.

Jak wysłać lekarstwo kurierem?

Transport leków a standardowa usługa kurierska

Ponieważ leki są wrażliwe na zmiany temperatury, wysyłanie ich za pomocą standardowej usługi kurierskiej może mieć negatywny wpływ na ich jakość. Z tego też względu często firmy kurierskie definiują leki jako towar zakazany w transporcie. Przewoźnik nie może ponosić odpowiedzialności za tego typu substancje ratujące życie człowieka. Jeśli masz zamiar wysłać lekarstwo kurierem, lepiej przestudiować ofertę przewoźnika. Może się okazać, że nie dysponuje on pojazdami pozwalający na odpowiedni transport leków. Dlatego też, wybór przewoźnika należy rozpocząć od analizy zaleceń producenta leków i konkretnych wytycznych co do tego, jak produkt powinien być transportowany. W ramach standardowej usługi paczka nie tylko zostanie przewieziona zwykłą ciężarówką, ale też przejdzie przez maszyny sortujące. Warto mieć to na uwadze, także podczas pakowania przesyłki.

Wszystko reguluje prawo

Chociaż leki na receptę mają kluczowe znaczenie dla zdrowia wielu osób, znajdują się głównie na liście zabronionych produktów do wysyłki. Dotyczy to również środków przeciwbólowych i antybiotyków, które są dostępne bez recepty. Kiedy więc decydujesz się na wysyłanie produktów farmaceutycznych z firmą kurierską, musisz mieć świadomość odpowiedzialności, jaką ponosisz. Planując wysyłkę leków, konieczne jest sprawdzenie ograniczeń i ustawodawstwa w kraju odbioru i dostawy. Leki podlegają różnym przepisom w każdym kraju. Wysyłka substancji zabronionych może powodować poważne problemy prawne. Nawet z receptą i odpowiednią dokumentacją leki nie mogą być wysyłane za pośrednictwem regularnych usług wysyłkowych. Swoje wewnętrzne regulaminy mają także firmy kurierskie. Nie każda przesyłka zostanie skontrolowana, jednak łamiąc postanowienia regulaminu, klient musi liczyć się z tym, że w przypadku problemów z nieregulaminową przesyłką może stracić prawo do ubezpieczenia.

Poniżej prezentujemy regulaminy poszczególnych przewoźników zawierające listy towarów wyłączonych ze spedycji:

Transport leków kurierem, czy to bezpiecznie?

Pierwszym wymogiem jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w samochodzie. Aby towar mógł być przewożony w zimnym łańcuchu dostaw (od 2 do 8 stopni), konieczna jest odpowiednio przygotowana flota. Sposobów na stworzenie takich warunków jest kilka. Najbardziej popularnym jest zainwestowanie w skrzynię ładowną wyposażoną w mechanizmy utrzymujące prawidłowy poziom ciepła. Często używane są też specjalne kontenery chłodnicze, które wyposaża się w systemy alarmowe. Ich wadą jest jednak wielkość – przy takich gabarytach, przewoźnik nie może zabrać dużej ilości pojemników. Przepisy prawa nakładają na przewoźnika rozmaite obowiązki związane z bezpiecznym przewozem leków. Nie każda firma kurierska jest w stanie zapewnić prawidłowy transport.

PORÓWNYWARKA KURIERÓW


Magdalena Jagieła

Koordynator ds. Transportu i Spedycji w firmie Globkurier.pl. Project Manager w metodyce zwinnej agile. Doświadczony lider w efektywnym zarządzaniu zespołem. Koordynuje organizacyjny obszar współpracy z przewoźnikami.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl