Jak przetransportować auto na inny kontynent?

Niezależnie od tego, czy wyprowadzasz się z kraju, czy wracasz z pobytu za granicą, przewiezienie auta może stanowić wyzwanie. Transport międzykontynentalny wydaje się kosztowny, ale w wielu przypadkach to wciąż bardziej opłacalny krok, niż zakup nowego auta w kraju docelowym. Aby pomóc Ci zdecydować, czy powinieneś transportować swój samochód, postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania i rozwiać wszystkie wątpliwości. Podpowiemy, za co dokładnie zapłacisz, decydując się na transport morski. Wskażemy, co musisz zrobić, aby mieć pewność, że auto bezpiecznie pokona nawet najdłuższe dystanse.

przesyłki morskie, transport samochodu drogą morską

Transport morski samochodów osobowych

Jednym z najczęściej zadawanych pytań, które otrzymujemy, w kontekście transportu auta, jest “jak przewieźć samochód z jednego kontynentu na drugi?”. Odpowiedź jest bardzo prosta… statkiem! W tej chwili na całym świecie wykorzystuje się transport morski do wysyłki setki tysięcy zupełnie nowych samochodów i pojazdów lądowych. Jeśli nie jesteś dużym producentem lub importerem samochodów znalezienie informacji o tym, jak wysłać samochód jest bardzo trudne. Klienci nie wiedza jak poradzić sobie ze wszystkimi wymaganiami, dokumentacją i rzeczywistą wysyłką. Warto wiedzieć, że istnieją różne sposoby wysyłki pojazdu na dużym statku. Różnią się one ceną i poziomem bezpieczeństwa samochodu, gdy ten znajduje się na pokładzie.

Popularne opcje:

  • transport roll on-roll off
  • transport kontenerowy

Ile to kosztuje transport samochodu?

Koszt transportu samochodu drogą morską uzależniony jest od wielu czynników. Na cenę wpływają same gabaryty pojazdu, ale też, gdzie znajduje się port załadunku. Nie bez znaczenia jest z jakim typem transportu mamy do czynienia, czy jest to transport kontenerowy, czy typu RO-RO (kiedy klient wjeżdża i wyjeżdża samochodem ze statku). Metoda roll on-roll off wykorzystywana jest często przy dużych pojazdach, np. samochodach kempingowych, które nie mieszczą się do standardowych kontenerów. Przy wycenie istotna jest też ilość przewożonych samochodów. W wypadku większej ilości aut koszty rozkładają się i cena transportu jednostkowego jest niższa. Istotna jest też cena ubezpieczenia i opłaty, jakie pobierze port docelowy. Opłaty nakładane przez port są bardzo zróżnicowane, wyznaczane indywidualnie przez poszczególne lokalizacje.

Uwaga!
Sprawdź u przewoźnika, czy w Twoim przypadku będą naliczane jakiekolwiek opłaty za obsługę portową. Większość portów pobiera opłaty za obsługę terminala, rozładunek i dokumentację. Każdy port różni się pod względem pobieranej kwoty, więc poproś swojego nadawcę o oszacowanie tych opłat i dodaj je do całkowitego kosztu przewozu.

Jaki kontener jest odpowiedni do transportu samochodu?

Umieszczenie samochodu w kontenerze to najbezpieczniejszy sposób wysyłki samochodu, jednocześnie jedna z najdroższych opcji. Sam proces wysyłki samochodu w kontenerze polega na tym, że samochód wjeżdża do kontenera, a następnie jest mocno przymocowywany taśmami czy łańcuchem. Kontener zostanie następnie zamykany na numerowany zamek i załadowany na kontenerowiec. Tak „opakowany” pojazd nie jest narażony na żadne niesprzyjające warunki atmosferyczne, jest też dodatkowo zabezpieczony przed kradzieżą. 40-stopowy kontener może pomieścić w nim dwa pojazdy, co przy takim podziale obniży koszty transportu. Mniejsze samochody z powodzeniem zmieszczą się do 20-stopowego kontenera.

Opłaty celne i importowe dla przewożonych pojazdów

Wysyłając cokolwiek za granicę, zawsze należy zapoznać się z aktualnym statusem i płatnościami w kontekście cła, podatków czy dodatkowych należności. Przed zamówieniem usługi transportu warto skontaktować się z konsulatem kraju docelowego, aby poznać zasady i przepisy dotyczące cła i podatku obrotowego. Płacenie tych kosztów uzależnione jest od różnych kwestii, np. czasu posiadania samochodu. Źródłem informacji powinien być także Twój przewoźnik. Doświadczeni spedytorzy są w stanie pomóc, przedstawić wymagania dotyczące importu lub podać kontakt do osoby, z którą możesz się skontaktować w kraju docelowym.

Załóż konto i zamów kuriera

 

Każdy statek transportujący kontenery z samochodami pozostaje pod dozorem celnym z chwilą wjazdu do portu. Samo miejsce postoju statku również wyznaczane jest przez organ celny w porozumieniu z zarządem portowym. Jeśli auto jest transportowane do portu w Gdyni, doliczony zostanie 23% podatek VAT. Część klientów rozważa transport do portu w Bremerhaven, w przypadku rozładunku w Niemczech naliczany jest 19% VAT. Oprócz cła, czyli 10% wartości samochodu, przy transporcie niektórych modeli np. marek amerykańskich, konieczne będzie pokrycie także opłaty akcyzowej, jeśli pojemność przekracza 2000 cm3.

Jak przygotować się do międzynarodowego transportu samochodu? Pierwszym krokiem, który chcesz zrobić, jest zebranie listy międzynarodowych przewoźników samochodowych i firm spedycyjnych. W ramach platformy GlobKurier.pl znajdziesz wielu przewoźników. Współpracujemy z ponad 50 firmami kurierskim, specjalizujemy się w transporcie międzynarodowym, także we frachcie morskim. Jesteśmy w stanie płynnie zorganizować transport samochodów osobowych. Odwiedź naszą stronę bądź zapytaj o radę specjalisty: Transport morski GlobKurier.pl

Przygotuj swój pojazd

Urząd celny zastrzega, że w przypadku transportu ro-ro pojazdu, nie można używać go do przewożenia rzeczy osobistych i innych dóbr materialnych. Auta nie należy „zapakowywać” z kilku powodów, po pierwsze Twoje rzeczy mogą być narażone na kradzież, po drugie całą zawartość samochodu należy zgłosić w urzędzie celnym. Ponadto używanie samochodu do eksportu lub importu nielegalnych substancji zawsze podlega konfiskacie i karze osobistej. Dobrym pomysłem jest spisanie zawartości pojazdu i trzymanie tej listy przy sobie. Pamiętaj! Organy celne mogą dokładnie sprawdzić Twój samochód.

Większość przewoźników ma określone zasady i przepisy dotyczące tego, co można zostawić w pojazdach. Do takich przedmiotów należą zazwyczaj te, które są częścią samochodu (koło zapasowe, fabryczne narzędzia ręczne, apteczka, gaśnica i stałe akcesoria). Skontaktuj się ze swoim spedytorem, aby ustalić, co pozwoli na przewóz Twojego pojazdu podczas transportu. Zapytaj także, ile paliwa może pozostać w samochodzie, ponieważ większość firm woli, aby tylko ¼ zbiornika była napełniona.

Postaw na profesjonalistów

Masz wątpliwości? Postaw na sprawdzone rozwiązania proponowane przez GlobKurier.pl.
Skontaktuj się z nimi przed wysyłką, aby mogli powiadomić Cię o wszelkich obowiązujących opłatach lub ograniczeniach. Nasi partnerzy dokładają wszelkich starań, aby sprawnie zorganizować transport samochodu za ocean. Możesz polegać na naszym know-how w zakresie logistyki transportu międzynarodowego, aby zapewnić terminowy i opłacalny transport dla swojego pojazdu. Wystarczy, że wypełnisz prosty formularz, a otrzymasz automatyczną wycenę. Skontaktuj się z nami, a dowiesz się, co musisz zrobić, aby legalnie i bezpiecznie wyeksportować samochód: kontkat@globkurier.pl 

PACZKA ZA GRANICĘ


Karolina Kadłubek, BOK, GlobKurier.plKarolina Kadłubek

Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl