Jak odpowiednio dobrać rodzaj opakowania do przesyłki?

Regularnie wysyłasz produkty swoim klientom? Jeśli chodzi o wybór odpowiedniego opakowania do przesyłki, musisz zwrócić uwagę na szczegóły. W końcu opakowanie może okazać się jednym z największych czynników sukcesu produktu. Oczywiście, że liczy się to, co jest w środku, ale warto docenić, co dobre opakowanie może zrobić dla całego procesu dostawy.

Figura żyrafy wystająca z kartonowego opakowania

Bezproblemowa wysyłka się opłaca

Bez względu na to czy paczka jest wysyłana na terenie kraju, czy za ocean musi dotrzeć w nienagannym stanie. Do tego potrzebne jest trwałe opakowanie i dodatkowe zabezpieczenia. Gdy produkty nie są odpowiednio zapakowane, stają się podatne na uszkodzenia, co może skutkować realnymi stratami dla Twojego biznesu. Oczywiście w przypadku mało problematycznych przedmiotów z powodzeniem sprawdzą się koperty bąbelkowe. Kiedy jednak mamy do wysłania bardziej nieregularny przedmiot, nie zawsze wiemy jaki rodzaj opakowania wybrać.

Jak wybrać najlepsze opakowanie transportowe dla produktu?

Oto kilka wskazówek, które powinieneś znać. Jeśli planujesz strategię swoich wysyłek, zwróć uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 • Rozmiar paczki – odgrywa ogromną rolę w podejmowaniu decyzji o rodzaju i wielkości opakowań używanych w przesyłkach produktów. Wciśnięcie produktu do niewymiarowego pudełka może spowodować uszkodzenie zawartości. Podobnie w przypadku umieszczenia produktu w zbyt dużym pudełku – przedmiot będzie się przesuwał i odbijał od ścianek pudełka, co może prowadzić do poważnych szkód.
 • Typ produktu – rodzaj produktu, który sprzedajesz, również ma duży wpływ na określenie rodzaju pudełka lub papieru do pakowania, którego użyjesz. Na przykład produkty łamliwe wymagają jak największej liczby warstw ochrony. Potrzebują skrzynek, które dobrze przylegają, pozostawiając miejsce na odpowiednią wyściółkę, by ograniczyć ruch i tarcie. Materiały kruche wymagają dodatkowego oznaczenia przesyłki, pamiętaj, że proces dostawy to maszyny sortujące i nie zawsze delikatni kurierzy.
 • Waga produktu – ryzykujesz wiele szkód, jeśli zdecydujesz się zapakować ciężki produkt w lekkie pudełko. Aby w pełni chronić ciężkie produkty przed uszkodzeniem, należy je zapakować w mocne pudła ze sklejki falistej.
 • Inne kluczowe czynniki, które należy wziąć pod uwagę, aby wybrać odpowiednie pudełka do opakowania, to: budżet, miejsce docelowe i sposób transportu.

Szeroki rynek opakowań

Materiały wysyłkowe są dostępne w różnych rozmiarach, formach i kształtach. Ostateczny wybór zależy głównie od gabarytów, wagi i rodzaju wysyłanego produktu. Możesz zdecydować się na:

 • Pudła z płyty wiórowej i tekturowej – tego typu pudełka są wykonane z giętkiej i elastycznej tektury wiórowej. Zazwyczaj lekkie i wygodne w przenoszeniu, mają odpowiednio brązowy lub biały kolor. Są one najczęściej używane do kosmetyków, farmaceutyków, czy innych produktów o średniej ciężkości.
 • Pudła z tektury falistej – ten rodzaj pudełka jest bardziej wytrzymały, jest przeznaczony do wysyłki nieco cięższych przedmiotów. Wykonany z falistego materiału zapewnia również pewną amortyzację. Te opakowania są wytrzymałe, mogą być przeznaczone na wysyłki o dalekiej destynacji. Pudła z tektury falistej są dostępne w różnych rozmiarach.
 • Zamykane pudełka ze sklejki – takie pudełka są najczęściej używane w transporcie transgranicznym. Mimo że są lekkie, są wykonane z klejonej sklejki, dzięki czemu są bardzo solidne. Z tego powodu są one najczęściej używane w lotniczym transporcie towarowym. Dlaczego warto nadać fracht lotniczy z GlobKurier? Sprawdź: https://www.globkurier.pl/oferta/fracht-lotniczy/

Zmierz i pakuj

Przed wybraniem pudełka, w którym planujesz wysłać swój produkt, dobrze jest dokładnie zmierzyć towar. Po zmierzeniu produktu dodaj około 5 cm do każdej szerokości, wysokości i długości, aby uzyskać idealny rozmiar pudełka. Dzięki temu będziesz mieć miejsce na zawinięcie każdego przedmiotu oddzielnie i wypełnienie pudełka dodatkową wyściółką, tak aby Twoje towary były chronione podczas transportu. Wytrzymałe pudła to nie wszystko. Same w sobie nie są wystarczającym zabezpieczeniem. Po wybraniu pudełka należy wybrać dodatkowe zabezpieczenia. Istnieje wiele rodzajów opakowań ochronnych, więc wybierz takie, które najlepiej odpowiada potrzebom.

 • Folia bąbelkowa to jeden z najbardziej rozpoznawalnych opakowań ochronnych, jakie pojawiły się na rynku do tej pory. Firmy sprzedające i wysyłające produkty zdają sobie sprawę z jej funkcjonalności. Zapewnia ona doskonałą ochronę podczas transportu lub przechowywania delikatnych i łamliwych towarów.
 • Pianka opakowaniowa (pianka polietylenowej) – pod tą nazwą mieści się szeroka kategoria opakowań ochronnych, które można kształtować i kroić w dowolną formę, dopasowaną do konkretnego produktu. W przeciwieństwie do granulatu styropianowego, pianka ma większą gęstość i jest znacznie stabilniejsza. Stosowana do pakowania produktów elektronicznych, sprzętów AGD, ceramiki, elementów szklanych czy innych delikatnych powierzchni. Ważną cechą jest także odporność na wilgoć. Pianka opakowaniowa działa jak poduszka chroniąca produkt przed uderzeniem i upadkami.

Pomyśl o swoim kliencie

Zawsze upewnij się, że korzystasz z wysokiej jakości pudeł. Ściśle przestrzeganie standardowych wskazówek dotyczących pakowania i wysyłki znacznie przyczyni się do zmniejszenia strat i zwiększenia zadowolenia klientów. Pamiętaj o taśmie klejącej. Nałóż 2-3 warstwy taśmy w miejscach, w których opakowanie zachodzi na siebie, abyś nie musiał martwić się otwarciem opakowania podczas transportu. Sposób, w jaki zapakujesz produkt, ma kluczową rolę i podlega konsumenckiej ocenie. Dobre opakowanie może wpłynąć na wizerunek marki, uzasadnić wysoką cenę i podkreślić różnicę między Tobą a konkurencją.

Skrzynie i palety

Bez względu na skalę Twojej działalności, skrzynie i palety mogą być ważną częścią procesu wysyłki i pakowania. Działają one jako opakowanie wtórne i zapewniają bezpieczeństwo rzeczywistych towarów, dopóki nie zostaną dostarczone. Palety utrzymują paczki w pewnej odległości od podłoża. Trzymanie produktów z dala od bezpośredniego kontaktu z ziemią utrzymuje opakowanie w dobrym stanie i chroni przed brudem i wilgocią.

przesyłki paletowe - wymiary

Transport drogą morską

Obecnie możliwości wysyłki towarów na całym świecie są nieograniczone: transport lotniczy, morski i lądowy jest w zasięgu większości przedsiębiorców. Dostosowanie rodzaju opakowania do transportu jest konieczne. ​​Musimy zwrócić szczególną uwagę na opakowania produktów w transporcie morskim, ponieważ w tym wypadku towary narażone na rdzę i korozję, znacznie bardziej niż w jakimkolwiek innym transporcie. Do najważniejszych zasobów zapewniających właściwe opakowanie do transportu morskiego należą:

 • Kontenery morskie – najważniejszy element opakowania do transportu morskiego. Są wytwarzane zgodnie z normą ISO (Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna). Dlatego nazywane są również kontenerami ISO. Dzięki swojej wytrzymałości idealnie nadają się do zapobiegania możliwym uszkodzeniom w wyniku nagłych ruchów towarów podczas operacji załadunku i rozładunku. Ponadto spośród różnych rodzajów kontenerów możemy wybrać morski kontener chłodniczy, dzięki któremu możemy uniknąć ekstremalnych temperatur.
 • Kontenery do płynów i materiałów sypkich: są to antyseptyczne i bezpieczne pojemniki do transportu płynów i materiałów sypkich oraz zapewniają ich izolację i zapobiegają kontaktowi produktu z innymi substancjami. Kontener cysterna, przeznaczony do transportu cieczy i płynnych chemikaliów.

Fracht morski, jak wysyłać kontenery: https://www.globkurier.pl/oferta/transport-morski/


Magdalena Jagieła

Koordynator ds. Transportu i Spedycji w firmie Globkurier.pl. Project Manager w metodyce zwinnej agile. Doświadczony lider w efektywnym zarządzaniu zespołem. Koordynuje organizacyjny obszar współpracy z przewoźnikami.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl