Co można wysłać w paczce do USA?

Wpis zaktualizowany

Co można wysłać w paczce do USA? Niestety nie wszystko. Pewne artykuły są po prostu zakazane. Oznacza to, że paczka nadana do Stanów Zjednoczonych zawierająca tego typu towary może zostać zatrzymana przez celników. Następnie będzie odesłana do nadawcy na jego koszt.

Co można wysłać w paczce do USA?

Co można wysłać w paczce do USA?

Towary, których nie można nadawać w przesyłkach do Stanów Zjednoczonych określa prawo amerykańskie. Zabrania ono przesyłu różnego rodzaju towarów, w tym:

 • papierosów, narkotyków i alkoholu;
 • materiałów łatwopalnych, wybuchowych (broń, amunicja, poduszki powietrzne, silniki, pasy bezpieczeństwa);
 • materiałów niebezpiecznych (baterie, wszelkie płyny, gazy i aerozole np. dezodoranty, lakiery itd.);
 • perfum, biżuterii, kosztowności;
 • roślin, lekarstw;
 • artykułów spożywczych (mięso, przetwory mięsne, rybne, słodycze);
 • drewna surowego;
 • skóry dzikich zwierząt i poroża,
 • dzieł sztuki i zabytków pochodzących np. z czasów wojny,
 • próbek biologicznych oraz próbek krwi. 

Wysłanie produktów żywnościowych jest możliwe po uzyskaniu specjalnego pozwolenia. Wystawia je amerykańska administracja ds. żywności i leków. Wyjątkowo dopuszcza się wysyłanie domowych wyrobów, jeśli są wysyłane do osób prywatnych. Należy pamiętać o tym, że nawet jeśli tylko część z produktów w danej paczce jest sklasyfikowana jako żywność, i tak cała przesyłka musi spełniać ścisłe wymogi dotyczące importu artykułów żywnościowych. Za przesyłki z żywnością uznaje się wszelkie paczki, w których spakowane są:

 • napoje,
 • artykuły spożywcze,
 • gumy do żucia,
 • grzyby w dowolne formie (suszone lub surowe),
 • suplementy diety czy witaminy, które mają swoje przeznaczenie dla ludzi bądź zwierząt.

Jeśli artykuły spożywcze zostały zakupione w zagranicznym sklepie internetowym, paczka przesyłana do USA powinna zawierać tak zwany “prior notice”, czyli dokument z informacją o wcześniejszym jej zgłoszeniu odpowiednim służbom – w tym wypadku FDA. Prawidłowy opis przesyłanych artykułów spożywczych powinien zawierać informacje o opakowaniu, gramaturze, ilości czy przeznaczeniu.

Specjalnych pozwoleń odpowiednich organów wymagają także paczki z dziełami sztuki, obrazami, rzeźbami i przedmiotami wartościowymi. Jak wysłać dzieło sztuki dowiesz się z innego artykułu naszym blogu.

 


Wszystkie niezbędne informacje wraz z dokumentami do pobrania, które są konieczne podczas odprawy celnej znajdziesz na stronie: Odprawa celna GlobKurier.pl


 

Paczka do USA – jak ją wysłać?

Paczka do USA, którą wysyłasz “na użytek własny”, jako prezent albo zawierająca własnoręcznie wytworzone produkty, musi spełnić określone warunki, aby przesyłka nie została zwrócona.

Przesyłając własnoręcznie wytworzone produkty, Faktura oraz Lotniczy List Przewozowy muszą zawierać dane odbiorcy oraz nadawcy oraz dopisek “Własnoręcznie wytworzone – na użytek własny”. Chcąc przesłać na przykład bananowe ciasteczka, na Lotniczym Liście Przewozowym oraz Fakturze musi pojawić się adnotacja – “Bananowe ciasteczka własnoręcznie wytworzone – na użytek własny”. Jeśli wartość przesyłki przekracza 200 dolarów, stosuje się wtedy procedury celne FDA (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków) oraz do paczki trzeba dołączyć zgłoszenie wypełnione z pomocą tej instytucji.

Tania przesyłka do USA

Przesyłki “na użytek własny”

Wysłanie przesyłki do USA z produktami na tak zwany “użytek własny” jest możliwe wtedy, gdy odbiorcą paczki jest osoba fizyczna, a przedmioty w niej zawarte nie mają przeznaczenia handlowego. Paczki do USA “na użytek własny” zwolnione są z opłat podatkowych i celnych, gdy ich wartość nie przekracza 200 dolarów (wyjątkiem są szyte na miarę garnitury z Hongkongu).

W Lotniczym Liście Przewozowym trzeba zawrzeć opis zawartości paczki wraz z dookreśleniem, czy są one przeznaczone “na użytek własny”. Przykładowym dopiskiem może być krótka notka, taka jak: “Produkty na użytek własny – nie są przeznaczone do odsprzedaży, Męskie spodnie”. Podobna adnotacja musi się pojawić także na Fakturze.

Co można wysłać w paczce do USA – wysyłka prezentów

Paczki z prezentami o wartości do 100 dolarów na osobę zwolnione są z opłat podatkowych i celnych. Każdy prezent w ramach przesyłki musi być zapakowany osobno. Jeśli dana paczka zawiera zbiór upominków dla wielu osób, każdy podarek musi być podpisany imieniem i nazwiskiem obdarowywanej osoby. Prezenty wykonane z materiałów pochodzących od dzikich zwierząt podlegają takim samym przepisom jak przesyłki zawierające dziką zwierzynę i ryby.

Zwolnione z opłat celnych i podatkowych nie są takie prezenty jak: napoje alkoholowe, papierosy, cygara oraz perfumy z zawartością alkoholu. Warto dodać, że cygara produkcji kubańskiej nie mogą być częścią paczki wysyłanej do USA.

Co się stanie, jeśli nadam paczkę do USA z zakazanymi materiałami?

Jeśli celnicy znajdą zakazane towary, niestety będziemy stratni o koszty przesyłki. W przypadku ujawnienia próby przesłania zakazanych towarów, nadawca zostanie poinformowany o tym fakcie telefonicznie. Następnie paczka jest odsyłana do nadawcy na jego koszt. Ma on ograniczony czas (2 miesiące) na odebranie przesyłki. Jeśli się na to nie zdecyduje, przesyłka zostanie poddana utylizacji.

Ile kosztuje paczka do USA?

Kiedy już dowiesz się, co można wysyłać w paczce do USA, możesz skorzystać z szybkiej wyceny. Jednym kliknięciem sprawdzisz dostępność oferty i cenę od 50 przewoźników. Wejdź na GlobKurier.pl, wpisz parametry paczki, wybierz państwo i porównaj oferty. Pozwoli to oszczędzić czas i pieniądze. Przykładowe ceny przesyłek do Stanów Zjednoczonych możesz też sprawdzić na stronie: paczki i przesyłko do USA. 

paczka do USA


Tomasz Burek

Menadżer ds. Rozwoju Produktu i Zakupów w GlobKurier.pl.  Posiada wieloletnie doświadczenie w branży kurierskiej. Specjalizuje się w logistyce międzynarodowej i zarządzaniu sprzedażą.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl