Jak bezpiecznie wysłać i zapakować baterie?

Wysyłka niektórych urządzeń i przedmiotów za granicę wiążę się z dodatkowymi procedurami, które nadawca musi przestrzegać. Jednym z takich produktów są baterie litowe. Wysyłając sprzęt zawierający ten typ baterii transportem lotniczym, nadawca jest odpowiedzialny za przestrzeganie wymogów IATA 3.9.2.6.1(g), które weszły w życie 1 stycznia 2020 roku. Jak bezpiecznie je transportować, dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy! 

wysyłka baterii litowych

Baterie litowe najczęściej stosowane się w telefonach komórkowych, laptopach, zegarkach, aparatach fotograficznych i zabawkach dziecięcych. Zatem są to popularne i często wysyłane sprzęty. Ważne jest, aby przed nadaniem przesyłki międzynarodowej,  zawierającej  baterie litowe zapoznać się z procedurami. W innym wypadku przesyłka może nie zostać dopuszczona do transportu, co spowoduje naliczenie dodatkowych kosztów.

Naładowane baterie litowa mogą stanowić poważne zagrożenie w transporcie, ponieważ mogą ulec przegrzaniu, a w pewnych okolicznością może dojść nawet do zapłonu. Dlatego zgodnie z przepisami IATA DG tego typu baterie zostały zaliczane do towarów niebezpiecznych (DG). W związku z tym przesyłkę zawierającą baterie litowe należy prawidłowo zidentyfikować i sklasyfikować, a niekiedy również odpowiednio zapakować, oznaczyć i zaopatrzyć w specjalną etykietę oraz deklarację wysyłającego, dotyczącą towarów niebezpiecznych.

wysyłaj za granicę z Globkurier.pl

Jak zapakować przesyłkę zawierającą baterie litowe?

Wszystkie paczki zawierające baterie litowe klasyfikowane są jako Klasa 9 – Różne materiały i przedmioty niebezpieczne. To jak należy zapakować baterie litowe w dużej mierze zależy od ich rodzaju. Jednak każdą przesyłkę zawierającą baterie litowe trzeba zapakować w mocny i sztywnych karton oraz zabezpieczyć wypełniaczem wolną przestrzeń. Dodatkowo, dla niektórych typów baterii konieczne mogą okazać oznaczenia i etykiety, które należy umieścić na opakowaniu.

Przesyłki zawierające baterie i ogniwa litowe muszą spełniać określone wytyczne w zakresie opakowania:

  • Należy się upewnić, że baterie litowe są zapakowane indywidualnie w całkowicie zamknięte opakowanie wewnętrzne, np. plastikowe opakowanie typu blister lub opakowanie tekturowe zabezpieczające każdą baterię.
  • Baterie litowe muszą być zabezpieczone i chronione przed zwarciem i kontaktem z materiałami przewodzącymi znajdującymi się w opakowaniu, który może powodować zwarcie.
  • Należy się upewnić, że opakowanie jest sprawdzone (tj. przetestowane) i spełnia kryteria każdego z testów, o których mowa w instrukcji UN Manual of Tests and Criteria, część III, punkt 38.3.
  • Należy się upewnić, że baterie litowe są całkowicie zamknięte w opakowaniu (tj. znajdują się w urządzeniu lub są otoczone plastikiem z pustą przestrzenią wypełnioną w celu uniemożliwienia przesuwania), chyba że właściwa nazwa przewozowa kończy się słowami „zamontowana w urządzeniu”.
  • Zawartość należy umieścić w wytrzymałym pojemniku zewnętrznym.
  • Należy dołączyć prawidłowe etykiety i dokumentację.

Zasady przewożenia baterii litowo – jonowych oraz litowo – metalowych

Baterie litowo-jonowe, jak i litowo-metalowe zgodnie z zasadami z przepisami IATA są również klasyfikowane jako materiały niebezpiecznie. W związku z tym, konieczne jest przestrzeganie procedur wysyłki. Towary te muszą być prawidłowo zidentyfikowane, sklasyfikowane, opakowane, oznaczone i opatrzone etykietą. Ponadto do paczki należy dołączyć Deklarację wysyłającego dotyczącą towarów niebezpiecznych, wypełnioną i podpisaną przez przeszkoloną osobę po stronie wysyłającego.

Wysyłając przesyłki zawierające różnego rodzaju baterie litowe, należy się upewnić, że baterie nie są wadliwe ani uszkodzone i nie grożą przegrzaniem, pożarem ani zwarciem. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zachęcamy przed nadaniem przesyłki skontaktowaniem się naszym Biurem Obsługi Klienta: kontakt@globkurier.pl lub (22) 300 16 21.


Karolina Kadłubek, BOK, GlobKurier.plKarolina Kadłubek

Key Account Manager w firmie Globkurier.pl. Odpowiada za kontakt firmy z kluczowymi klientami. Koordynuje współpracę z przewoźnikami. Zarządza i wspiera swoim wieloletnim doświadczeniem Biuro Obsługi Klienta.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl