• Co to jest kabotaż?

    Transport towarów drogą lądową wciąż stanowi ogromny odsetek ze wszystkich realizowanych dostaw dóbr do miejsc docelowych. Jest to niezastąpiony rodzaj transportu przy dostawach na niewielkie odległości. Jest niezastąpiony przy przewożeniu dóbr w początkowej i końcowej fazie transportu (w transporcie intermodalnym). Podobnie podczas dojazdu w trudno dostępne miejsca, tam, gdzie przy punkcie odbioru nie znajdują się porty, lotniska ani terminale kolejowe. Transport samochodowy stanowi również podstawę przewozu dóbr w zakresie międzynarodowym, biorąc pod uwagę całą Unię Europejską. Samochody wyruszają ze swojego rodzimego kraju, by transportować różne dobra po całej Europie nawet przez kilka tygodni. Często zdarza się więc, że kierowcy pobierają ładunek i odwożą go, nawet nie przejeżdżając przez własny kraj. Takie rozwiązanie to kabotaż.

    kabotaż

    W jaki sposób realizuje się przesyłki kabotażowe?

    Kabotażem nazywa się przewóz towarów z punktu A do punktu B. Punkty te znajdują się na terytorium kraju innego, niż kraj rejestracji pojazdu. Taka forma transportu może być wykonywana przez zarejestrowaną firmę. Musi ona działać zgodnie z przyjętymi zasadami i prawami z zakresu działalności gospodarczej oraz przewozu rzeczy drogami lądowymi. Do prawidłowego wykonania kabotażu należy również odpowiednie wykonanie dokumentacji przewozowej, więc listu CMR oraz listu przewozowego dla towarów objętych tym rodzajem transportu.

    Dlaczego stosuje się kabotaż, zamiast usług świadczonych w swoim państwie?

    W wielu przypadkach może się zdarzyć, że firmy świadczące usługi transportowe są związane z zagranicznymi podmiotami produkcyjnymi. Również ich spedytorzy mogą ustalać przewozy wewnątrz państw unijnych. Z tego względu też wysyłając samochód za granicę, możemy uniknąć czasu oczekiwania na ładunek powrotny do własnego kraju. W tym przypadku można zastosować przewóz kabotażowy. Nie zapominajmy, że jest to usługa zarobkowa, z tego względu taki transport pozwala zniwelować ilość tzw. pustych przebiegów. Jest to sytuacja, w których samochód przemieszcza się bez ładunku i w związku z tym nie przynosi zysków. Przed zastosowaniem takiej metody transportu należy jednak pamiętać, by zapoznać się ze wszystkimi zaleceniami, prawami i obostrzeniami związanymi z prowadzeniem tego rodzaju usług transportowych. Mogą się one nieco różnić w zależności od państwa, w którym planujemy uruchomić taką formę transportu.

    Realizacja międzynarodowych dostaw

    W ofercie Globkuriera znajduje się wiele firm kurierskich świadczących usługi międzynarodowego transportu paczek do ponad 190 krajów, zachęcamy więc do zapoznania się z naszą ofertą dostępną TUTAJ.