Najdziwniejsze przesyłki kurierskie

Przesyłki kurierskie kojarzą Ci się z dokumentami, paczkami zawierającymi ubrania lub kosmetyki? A czy wiesz, że firmy transportują także wiele niezwykłych rzeczy? Wanny, kajaki, szczątki ludzkie, drogocenne przedmioty a nawet żywe zwierzęta czy narkotyki. Niektóre z tych towarów nie mogą być przewożone za pośrednictwem firm kurierskich. Zakazy mogą wynikać z ogólnych regulacji prawnych lub z regulaminu samego przewoźnika. Zastanawiasz się, które przesyłki są niestandardowe oraz jakie są konsekwencje naruszenia regulaminu firm spedycyjnych?

Figura żyrafy wystająca z kartonowego opakowania

Sadzonki roślin w transporcie kurierskim

Jaka jest najdziwniejsza przesyłka transportowana przez firmy kurierskie? W tym wypadku nie ma reguły, ponieważ pomysłowość człowieka nie zna granic. Ludzie wysyłają dosłownie wszystko do klasycznych przedmiotów po meble, części samochodów, drabiny, wanny, a nawet kajaki. W okresie wiosennym dużą popularnością cieszą się wysyłki sadzonek roślin. Odpowiednio zapakowane podróżują z jednego krańca kraju na drugi, gotowe do posadzenia. Jednak należy pamiętać, że decydując się na wysyłkę sadzonek robi się to na własną odpowiedzialność. Jeśli podczas transportu sadzonka zostanie uszkodzona, wszelkie reklamacje zostaną odrzucone przez firmę kurierską.

Jeśli szukasz przewoźnika, który w ekspresowym tempie dostarczy do miejsca docelowego duże zamówienie na sadzonki roślin, możesz skorzystać z oferty Raben. W ramach usług dodatkowych możesz zamówić dostawę Premium palet, które trafią do odbiorcy w ciągu 24 h.

Przesyłanie instrumentów muzycznych

Nadaj przesyłkę śpiewająco nawet wtedy, kiedy dotyczy ona instrumentów muzycznych. Skorzystaj z usług GlobKurier.pl, by również w tym wypadku paczka trafiła do odbiorcy. Firma współpracuje z przewoźnikiem Ambro Express, którym można wysyłać niestandardowe przesyłki. O ile niewielki saksofon można zakwalifikować, jako klasyczną paczkę, to bębny czy wiolonczela wymagają zdecydowanie innego potraktowania. Pamiętaj także, że definicja niecodziennej paczki jest różnie określana w firmach kurierskich. Dlatego, zanim zapakujesz produkt, upewnij się, ile Cię to będzie kosztować, oraz czy dany przewoźnik w ogóle podejmuje się transportu danego towaru.

Jakie przesyłki zaliczamy do standardowych

Każda firma kurierska ma własny spis standardowych przesyłek. Określane są one na podstawie wielkości i wagi. Zazwyczaj standardowa paczki ma regularny kształt, jej długość nie przekracza 180 cm, a ciężar wynosi do 30 kg. Określenie tych parametrów ma wpływ nie tylko na cenę za usługę. Paczki mieszczące się w tych normach trafiają do automatycznych sortowni, dzięki czemu ich obsługa przebiega znacznie szybciej. Niecodzienna paczka transportowana jest w szczególnych warunkach. Przede wszystkim sortuje ją pracownik, a nie maszyna. W przypadku nietypowych przesyłek znaczenie ma również sposób transportu. Niektóre z nich muszą być przewożone w szczególnych warunkach na przykład samochodem wyposażonym w chłodnie.

Przesyłki nie tylko o niestandardowym kształcie i wadze

Co wyróżnia nietypowe przesyłki? Zazwyczaj jest to kształt, waga, a nawet właściwości. I tak na przykład przesłanie klasycznego parasola nie jest niczym nadzwyczajnym, ale już wysyłka ogrodowego wymaga ustalenia indywidualnego cennika z firmą kurierską. Szczególne zasady obowiązują także w przypadku butelki z cieczą chemiczną. W zależności od substancji, niektóre można nadać w ramach transportu towarów niebezpiecznych ADR. Odpowiednie zabezpieczenie i oznaczenie przesyłki umożliwia bezpieczny transport towaru. I choć takie przesyłki ze względu na gabaryty mieszczą się w standardach to ze względu na zawartość wymagają specjalistycznego transportu, które mogą podjąć się tylko niektóre firmy kurierskie i to nie w ramach standardowej usługi kurierskiej.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź:

Jak przygotować do transportu nietypowe przesyłki?

Nadając każdą przesyłkę, zadbaj o to, aby była ona odpowiednio zapakowana. Jeżeli dodatkowo wysyłasz niecodzienną paczkę, dowiedz się bezpośrednio u przewoźnika, jakie są wymagania do transportu. Niektóre przedmioty trzeba dodatkowo zabezpieczyć folią stretch, inne umieścić na palecie. Pamiętaj też, że wysłana przez Ciebie paczka sporo przejdzie, zanim trafi do odbiorcy. Najdziwniejsza przesyłka może być bezpiecznie przewieziona pod warunkiem, że jej transport jest zgodny z prawem. Jeżeli więc chcemy przesłać pieniądze, należy to zrobić w formie przekazu. Umieszczanie banknotów w kopertach nie jest najlepszym pomysłem.

Regulamin firm kurierskich a niestandardowe paczki

Każda firma kurierska ma odrębny regulamin określający, jakie towary może przewozić. Nie stosowanie się do niego może wiązać się z koniecznością poniesienia kary. Przewoźnik może zażądać odszkodowania w formie pieniężnej, a nawet zgłosić sprawę na policję. Przy pomocy firmy kurierskiej nie przewieziesz szczątków ludzkich, zwierzęcych ani żywych stworzeń. Warto o tym pamiętać, ponieważ konsekwencje mogą być bardzo dotkliwe.

zamów tsl


Damian Musiał

Product Specialist w Globkurier.pl. Zajmuje się wprowadzaniem nowych produktów do oferty oraz aktualizacją bieżących usług.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl