Ubezpieczenie przesyłki – usługa, z której warto skorzystać?

ubezpieczenie przesylki

Ubezpieczenie przesyłki to jedna z podstawowych usług dodatkowych oferowanych przez firmy kurierskie. Jakie są korzyści z tej usługi? Ile kosztuje? I przede wszystkim – czy warto ją wybrać?

Niezależnie od tego czy wysyłamy paczkę do bliskiej osoby mieszkającej za granicą, czy też zamawiającym produkt z innego kraju to każdą przesyłkę powinniśmy dodatkowo ubezpieczyć. Dlaczego? Ubezpieczona przesyłka traktowana jest z jeszcze większą ostrożnością, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku wysyłania lub zamawiania drogich sprzętów elektronicznych, perfum lub biżuterii. Wówczas możemy mieć pewność, że przesyłka dotrze cała i bezpiecznie wprost do rąk adresata.

Ubezpieczenie przesyłki – kiedy należy ubezpieczać nadawane przesyłki?

Jak już wspomnieliśmy na samym wstępie na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia przesyłki kurierskiej warto zdecydować się w sytuacji, kiedy jej zawartość jest cenna. Będą to na pewno przedmioty, których ewentualna naprawa lub zakup nowej sztuki wiązałaby się z dużym wydatkiem. Wysyłając przesyłki za granicę musimy mieć na uwadze fakt, że będą one musiały przebyć długą drogę nim trafią do miejsca docelowego. Podobnie jest w przypadku zamawiania towarów z innych krajów.
Oprócz paczek o dużej wartości, ubezpieczyć należy także różnego rodzaju ważne dokumenty, takie jak: faktury firmowe, akta sądowe oraz umowy, które muszą znaleźć się w posiadaniu odbiorcy na czas.
Choć przesyłki kurierskie są traktowane zdecydowanie z większą ostrożnością niż paczki wysyłane pocztą, to i tutaj nierzadko zdarzają się nieprzewidziane sytuacje. Na wykupienie ubezpieczenie bez warunkowo należy zdecydować się wtedy, kiedy wysyłamy tzw. przesyłkę pobraniową, czyli taką, za której zawartość odbiorca płaci dopiero w momencie jej odebrania. Uszkodzenie zawartości lub zaginięcie takiej przesyłki wiązać się będzie z poniesieniem dodatkowych kosztów przez nadawcę.

Niewielki koszt – duże korzyści

Podjęcie decyzji o wykupieniu ubezpieczenia przesyłki kurierskiej niesie ze sobą wiele zalet. Po pierwsze skorzystanie z tej usługi jest tanie, po drugie na wypadek zaginięcia lub też trwałego uszkodzenia zawartości paczki firma pokryje wszystkie koszty związane ze stratami poniesionymi przez nadawcę bądź odbiorcę. Co więcej, w tym wypadku wszystkimi formalnościami zajmie się firma kurierska.
Ubezpieczenie przesyłki to skuteczne rozwiązanie chroniące nas przed tzw. karami umownymi za niedostarczenie towaru na czas, który np. jej swoistym elementem produkcji. Ponad to proces ubezpieczenia nadawanej przesyłki kurierskiej jest prosty i szybki.

Jaki jest koszt ubezpieczenia przesyłki kurierskiej?

Ubezpieczenie przesyłki kurierskiej to wydatek rzędu kilku-kilkunastu złotych. Ostateczna cena ubezpieczenia w dużej mierze zależna jest od zadeklarowanej wartości przesyłki, im jest ona wyższe tym koszty ubezpieczenia będą większe, jednak w dalszym ciągu niezwykle korzystne dla naszych portfeli.

Pamiętaj, że firmy funkcjonują według własnej wewnętrznej polityki oraz zasad, stąd różnice w cenie ubezpieczenia. Dla przykładu jedna z najpopularniejszych firm kurierskich w Polsce jaką jest DHL pobiera opłaty w wysokości 1% od zadeklarowanej wartości, nie mniejszej niż 52 zł. Z kolej firma DPD pobiera opłatę w wysokości 1,30 zł dla paczek w standardzie o wartości do kwoty od 1000 do 2000 zł.
Jak widać ceny ubezpieczenia są bardzo zróżnicowane. Jeszcze kilka lat temu znaczna większość kurierów udostępniała klientom usługę bezpłatnego ubezpieczenia paczki, niestety dzisiaj wszystkie firmy zlokalizowane w Polsce zajmujące się transportem i dostarczaniem przesyłek pobierają niewielkie opłaty, oczywiście adekwatne do wartości nadanej paczki.

Jeżeli prowadzisz swój biznes i systematycznie wysyłasz towary do swoich klientów do świetną opcją będzie skorzystanie z usług pośrednika współpracującego z kilkoma firmami kurierskimi. Pośrednik zajmie się dopasowaniem usług do indywidualnych potrzeb nadawcy tak by były one jak najbardziej korzystne pod względem poniesionych kosztów związanych z wysyłką paczki.

W jaki sposób można ubezpieczyć nadawaną przesyłkę?

To niezwykle proste zadanie, które w większości przypadków nie powinno sprawić nadawcy żadnego problemu. Niezbędne do tego celu będzie posiadanie informacji dotyczących zadeklarowanej wartości przesyłki, następnym krokiem jest wybór opcji wykupienia dodatkowego ubezpieczenia i gotowe! Prosto i szybko bez konieczności wypełniania zbędnych formularzy i innych dokumentów. Adnotacja odnoście nabytego ubezpieczenia pojawi się na liście przewozowym, dzięki czemu wysłana przesyłka będzie traktowana jeszcze z większą ostrożnością.
Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie zmniejszać kwoty deklarowanej wartości, chcąc obniżyć w ten sposób i tak niewielkie koszty ubezpieczenia, narażasz się na starty, bowiem w wyniku uszkodzenia przesyłki otrzymasz zwrot gotówki adekwatny do informacji znajdujących się na liście przewozowym.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl