Sposoby wykorzystywania funkcji trackingu przez przewoźników

Profesjonaliści działający w szeroko pojętej branży transportowej udowadniają, że sprawna działalność transportowa bez czynnego wykorzystania trackingu wydaje się niemal niemożliwa. Firmy rozumieją potrzebę i testują coraz to nowsze narzędzia, w tym tracking. Monitoring wykorzystywany jest także przez firmy kurierskie z wielu powodów, głównym jest aspekt bezpieczeństwa. Systemy śledzące podnoszą bezpieczeństwo nie tylko samych ładunków, ale też pojazdów i wreszcie kierowców. Dodatkowo, to niezastąpiona baza danych, dzięki której można zmniejszyć koszty transportu i podnieść efektywność dostaw.

tracking globkurierpl


tracking globkurierplGlobKurier.pl

GlobKurier.pl to pełna oferta usług kurierskich. Współpracujemy z 50 firmami kurierskimi i dostarczamy przesyłki kurierskie do 192 krajów świata.

tracking globkurierplCzym właściwie jest tracking?

Tracking to system śledzenia, który służy do obserwacji osób, pojazdów lub obiektów w ruchu, narzędzie dostarcza uporządkowane dane o położeniu. Na rynku istnieje mnóstwo systemów śledzenia. W niektórych dane zbierane są po przejściu przez punkt bądź np. po przeskanowaniu kodu kreskowego i “przejściu” przez bramki. Istnieją systemy kodów kreskowych, które wymagają od osoby skanowania przedmiotów. Do bazy trafia informacja zawierająca numer skanowanej przesyłki, ale też identyfikator osoby, która przeskanowała paczkę i informacja o charakterze punktu kontrolnego.

Inne systemy, przesyłają dane „w czasie rzeczywistym” lub „w czasie zbliżonym do rzeczywistego”, w zależności od tego, jak często dane są odświeżane. Przykładem jest globalny system pozycjonowania – GPS (ang. Global Positioning System – Navigation Signal Timing and Ranging). Na system trackingowy składają się z oddzielne systemy sprzętowe i oprogramowania dla różnych aplikacji. Oznacza to, że systemy kodów kreskowych są oddzielone od systemów elektronicznego kodu produktu (EPC). I tak np. pasywny system RFID jest  wykorzystywany w magazynie do skanowania pudełek, a jeśli zostaną one załadowany na ciężarówkę – wtedy już sam pojazd jest śledzony w innym systemie, własnymi funkcjami i oprogramowaniem wykorzystującym GPS.

Nadaj wygodnie przesyłki bez wychodzenia z domu

tracking globkurierpl

Flota pod kontrolą

Transport nie istnieje bez floty. Managerowie dokładają wielu starań aby usprawnić działania w tym obszarze. Na szczęście kadrze kierowniczej z pomocą przychodzą inżynierowie, którzy dostarczają odpowiednie systemy i aplikacje. Zarządzanie flotą przy odpowiednich narzędziach może być zdecydowanie łatwiejsze. Systemy śledzenia pojazdów są powszechnie stosowane przez operatorów do szeroko rozumianego zarządzania (tj. monitoringu, wyznaczanie tras czy wysyłania informacji pokładowych). Niektóre systemy śledzenia pojazdów są dostarczane razem z oprogramowaniem do zarządzania flotą, co znacznie ułatwia kwestie wdrożeniowe. Wraz z rozwojem technologii GPS, niemal każdego dnia na rynku pojawiają się nowe urządzenia, które są w pełni kompatybilne z telefonami czy innymi nowoczesnymi gadżetami, podnoszącymi funkcjonalność. Urządzenia te zapewniają śledzenie aktywność floty na żywo w czasie rzeczywistym, nawet bez logowania się na stronie internetowej.

 

tracking globkurierpl

Co zyskuje przewodnik?

To co interesuje większość właścicieli firm to przede wszystkim oszczędność i minimalizacja kosztów. Monitoring pozwala na analizę tras i znalezienie słabego punktu, który opóźnia dostawy. Zwiększenie wydajność to klucz do budowania przewagi konkurencyjnej. System trackingowy wskaże na wiele aspektów potrzebnych do oszacowań kosztów: zużycie paliwa, informacje o emisji dwutlenku węgla, średnią prędkość z jaką porusza się pojazd. Popyt na tę technologię wzrósł szczególnie ze względu na przepisy UE, które nakładają coraz więcej ograniczeń na godziny pracy kierowców w danym dniu. Firmy są prawnie zobowiązane do zainstalowania tachografu w każdym pojeździe transportującym towar. Zobowiązanie to skłoniło wielu zarządców do wykorzystania tego potencjalnie uciążliwego obowiązku i wyposażenia aut w rozbudowane systemy trackingowe. Systemy zarządzania flotą wykorzystują technologię GPS i GSM. Komponenty występują w różnych kształtach i formach, ale większość z nich korzysta z tychże technologii. Ponadto systemy te mogą również zawierać systemy transmisji danych o krótkim zasięgu, takie jak WiFi.

System Track & Trace polega na monitorowaniu i śledzeniu statusów przesyłek

w całym systemie operacyjnym. Niektóre firmy kurierskie posiadają autorskie rozwiązania, większość dostawców korzysta z programów zewnętrznych dostawców.*

*Analiza rynku KEP w Polsce, GS1 Polska,

tracking globkurierpl

Tracking doceniany w B2B

Odpowiednio zoptymalizowany system pozwala przewoźnikom na umożliwienie zleceniodawcom monitoring pojazdu w trakcie przeładunku. Nawet jeśli cały proces zakłada konieczność wykorzystania kilku ciężarówek z zupełnie odmiennymi systemami telematycznymi, wciąż mogą być one obserwowane na jednej mapie. Wszystkie dane dostępne są w zasięgu ręki. Takie narzędzia rewolucjonizują dotychczasowy sposób komunikacji, zleceniodawca może sprawdzić położenie swojego towaru, bez telefonów i angażowania energii i czasu pracowników do zlokalizowanie ciężarówki z towarem.

tracking globkurierpl

tracking globkurierpl

Zapobieganie przed kradzieżą

Systemy śledzenia pojazdów są również popularne w pojazdach jako urządzenie zapobiegające kradzieży. Policja może po prostu podążać za sygnałem emitowanym przez system śledzenia i zlokalizować skradziony pojazd. Niektóre systemy śledzenia pojazdów umożliwiają zdalne sterowanie autem, w tym blokowanie drzwi lub silnika w razie wypadku. Istotnym plusem urządzenia do śledzenia pojazdów jest fakt, że może on być wykorzystany do zmniejszenia kosztów ubezpieczenia, ponieważ ryzyko utraty pojazdu spada znacząco. Systemy śledzenia pojazdów są szeroko stosowane na całym świecie. Zabezpieczają nie tylko same pojazdy, ale też transportowane ładunki. Kradzież przesyłek to niegdyś bardzo popularny problemem, który stopniowo udaje się minimalizować przy wykorzystaniu właśnie funkcji trackingu.

tracking globkurierpl width=

Komfort pracy i mniejsze koszty

Spedytorzy, brokerzy i firmy transportowe potrzebują niezawodnego systemu śledzenia ładunków, takiego, który pozwoli zbadać status każdej przesyłki w dowolnym momencie. Wygodny widok bez konieczności przełączania się między platformami znacznie zwiększa komfort pracy zleceniodawcy i zleceniobiorcy. Zarządzanie logistyką i transportem to ogromne wyzwanie. Odpowiednio zaprojektowana strategia sieci trackingowej pozwoli na zmniejszenie kapitału obrotowego, a docelowo zmniejszenie kosztów stałych.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl