Rodzaje odpraw celnych

Odprawa celna to wszystkie czynności związane z przejęciem towarów lub bagażu przez granicę celną. Wyróżniamy trzy rodzaje odpraw celnych. Chcesz dowiedzieć się, czym się one różnią? Zapraszamy do lektury!

GlobKurier.pl

GlobKurier.pl to pełna oferta usług kurierskich. Współpracujemy z 50 firmami kurierskimi i dostarczamy przesyłki kurierskie do 192 krajów świata.


Odprawa celna – co warto wiedzieć?

Odprawa celna to działanie, które polega na dopełnieniu wszystkich czynności związanych z przejęciem towarów, bagażu lub osób podlegających kontroli celnej. Odprawy dokonuje się podczas przekraczania granicy celnej danego kraju. Kontroli celnej mogą zostać poddane całe dostawy towarów lub tylko ich fragmenty. Może się ona odbyć w obecności importera lub bez jego udziału.

Aby przejść poprawnie odprawę, towar musi być oznaczony, a importer musi posiadać kompletną dokumentację dostawy. Należy przedstawić między innymi świadectwo pochodzenia, list pakowy oraz kopię faktury handlowej. W niektórych przypadkach odprawiany bagaż musi posiadać także odpowiednie certyfikaty. ­­

Przed podejściem do odprawy, należy się zapoznać z wymaganiami i przepisami dotyczącymi wprowadzenia produktu do obrotu na terenie danego kraju.

Na fakturze handlowej powinny znaleźć się takie informacje jak:

  • numer i data wystawienia faktury,
  • pełne dane kupującego i sprzedającego
  • nazwa i opis towaru (oraz jego ilość i ceny jednostkowe)
  • łączna kwota do zapłaty

Na fakturze powinna się znaleźć także informacja o kraju pochodzenia każdego towaru.

List pakowy to dokument celny, który nie zawiera ceny produktu. Powinna się na nim znaleźć nazwa, ilość pakunków, ich waga oraz wymiary, a także inne informacje dotyczące przesyłki. Po wykonaniu odprawy urząd celny sporządza jej dokumentację.

Rodzaje odpraw celnych

Procedury dotyczące importu z reguły zabierają więcej czasu niż procedury celne dotyczące eksportu. Zaufani importerzy oraz przedsiębiorcy z dużym doświadczeniem w handlu zagranicznym mogą skorzystać z opcji uproszczonej odprawy. Formalności związane z odprawą celną można wypełnić za zgodą urzędu celnego w siedzibie firmy lub w firmowym magazynie, wtedy mamy do czynienia z tzw. procedurą w miejscu.

Uproszczona procedura odprawy celnej wiąże się między innymi z:

  • brakiem konieczności przedstawiania kompletnego zgłoszenia celnego
  • możliwością późniejszego uzupełnienia zgłoszenia celnego
  • brakiem obowiązku przedstawiania towaru w urzędzie celnym
  • odroczeniami w płatności cła
  • oszczędnością czasu

Możliwość przystąpienia do uproszczonej odprawy celnej świadczy o prestiżu danej firmy handlowej.

Wyróżniamy trzy rodzaje odpraw celnych. Są to: odprawa celna ostateczna, odprawa celna warunkowa oraz odprawa celna odroczona. Co charakteryzuje poszczególne typy odpraw?

Odprawa celna ostateczna

Odprawa ostateczna to odprawa, po której towary nie powracają już przez granicę celną.

Odprawa celna warunkowa

Inaczej zwana odprawą celną czasową to odprawa, po której dokonaniu po jakimś czasie towar powraca za granicę celną.

 Odprawa celna odroczona

Z odprawą celną odroczoną mamy do czynienia w sytuacji, gdy urząd celny nie dysponuje odpowiednimi technikami, które umożliwiają przeprowadzenie kontroli i przekazuje towar innej jednostce.

 


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 12% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl