Jak wysyłać kurierem dzieła sztuki?

Osoby sprzedające dzieła sztuki wiedzą, w branży artystycznej najgorszym koszmarem każdego sprzedawcy jest klient, który otrzymał zakupione dzieła sztuki uszkodzone podczas transportu. Bez względu na to, jak wspaniałe jest dzieło i bez względu na to, jaką pracę sprzedawca wykonał by zadowolić swojego kolekcjonera, jeśli obraz nadejdzie uszkodzony, nie ma mowy o pomyślnej finalizacji transakcji. 

Jak wysyłać kurierem dzieła sztuki?

Wybierając sprawdzonego przewoźnika, da się uniknąć katastrofy. Jednak należy pamiętać, że obrazy, antyki czy inne dzieła sztuki zawsze wysyłane są na własne ryzyko. Większości szkód można uniknąć dzięki starannemu zaplanowaniu wysyłki i odpowiedniemu zapakowaniu. To właśnie poprawne zapakowanie powinno być celem nr 1 w całym procesie wysyłki dzieł sztuki kurierem. Ważne jest, aby zawsze wybierać opakowania i materiały zabezpieczające najwyższej jakości. Nawet jeśli wiąże się to z dodatkowymi kosztami, wysoka jakość materiałów pomoże zminimalizować ryzyko uszkodzeń.

Chroń powierzchnię płótna

Jak wysłać dzieła sztuki kurierem, aby były bezpieczne? Pakując dzieło sztuki, należy być bardzo delikatnym i starannym. Przed rozpoczęciem pakowania warto założyć rękawiczki, tak aby nie dotykać i nie palcować powierzchni. Po pierwsze, powierzchnia powinna być pokryta roboczo materiałem ochronnym, takim jak: karton, pianka, folia bąbelkowa lub szmatka. To pomoże uniknąć zadrapań i zarysowań na obrazie, płótnie czy plakacie. Dodatkowo, obraz powinien być zabezpieczony folią, tak aby zapobiegać skutkom działania wilgoci. Jakakolwiek woda, która dostanie się do środka podczas transportu, może znacznie uszkodzić dzieło. 

Rama i narożniki

Jeśli wysyłany jest obraz oprawiony w ramy, warto również dodać narożniki ochronne do ramy, aby zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo. Jeśli wysyłamy samodzielne płótno, należy zawinąć je szczelnie w folię piankową i folię bąbelkową. W tym wypadku używanie narożników ochronnych nie jest konieczne, ponieważ mogą one uszkodzić płótno. Następnie należy ułożyć owinięty obraz lub płótno pomiędzy dwa kawałki płyty piankowej, które wcześniej zostaną przycięte na wymiar. Używając nożyczek bądź noża do tapet wycinamy z kartonów i pianki prostokąty o wymiarach zbliżonych do obrazu, który planujemy wysłać.  Jeśli nie możemy znaleźć płyty piankowej, folia bąbelkowa również może spełnić swoje zadanie. Po umieszczeniu obrazu na wyciętych kartonach i oklejeniu, warto zwrócić szczególną uwagę na wszystkie narożniki i upewnić się czy są solidnie sklejone i wzmocnione. 

Jeśli wysyłasz zwinięte – zrolowane płótna, ostrożnie zwiń je w folię bąbelkową, zaczynając od bąbelków zwróconych na zewnątrz. Pamiętaj, że dzieła malowane na płótnie powinny być rolowane grafiką do zewnętrznej strony, zwinięcie do środka może skutkować popękaniem i mikrouszkodzeniami. Taśmą owiń folię bąbelkową na obu końcach, tak aby utworzyć dodatkową poduszkę ochronną. Wybierz tubę pocztową, która jest wystarczająco ciasna i utrzyma plakat czy płótno w bezpiecznej pozycji, ale nie za małą, aby odbiorca mógł swobodnie wysunąć dzieło podczas rozpakowania przesyłki. Dobrze przyklej pokrywę, aby uniknąć jej poluzowania podczas transportu. Jeśli korzystasz z kartonu z recyklingu, upewnij się, że ukryłeś wszystkie stare adresy pocztowe lub kody kreskowe, ponieważ mogą one opóźnić proces wysyłki.

Taśmy, etykiety – właściwe oznakowanie

Do pakowania dzieł sztuki warto użyć specjalnej taśmy do pakowania oznaczonej hasłami ostrzegawczymi („fragile”/”kruche”). To prosty zabieg, który może znacząco podnieść bezpieczeństwo przesyłki. Upewnij się, że wszystkie elementy są dobrze oznakowane odpowiednimi etykietami, tak aby osoby przewożące paczki wiedziały, że dany pakunek zawiera cenny przedmiot. Bezpieczeństwo twoich przedmiotów i sposób, w jaki są obsługiwane podczas transportu, ma ogromne znaczenie, ale musisz upewnić się, że cena, którą płacisz odpowiada standardom rynkowym. Jeśli wysyłasz jakiekolwiek dzieła sztuki za granicę, musisz upewnić się czy wypełniłeś wszystkie odpowiednie dokumenty deklaracji klienta. Pamiętaj, że możesz również być zobowiązany do zapłaty podatków importowych w kraju, do którego wysyłasz przedmioty. 

Wysyłka dzieł sztuki kurierem, jaki przewoźnik?

Jak wysłać kurierem dzieła sztuki? Aby wycenić swoją przesyłkę, wystarczy wpisać wymiary i wagę paczki, upewniając się, że są precyzyjne, a następnie wydrukować etykiety wysyłkowe. Korzystając z usług GlobKurier.pl możesz za pomocą kilku kliknięć porównać ceny 50 kurierów i wysłać swoje dzieła sztuki aż do 192 krajów na całym globie. Co jeszcze warto wiedzieć o przesyłkach międzynarodowych? Dowiedz się na: cennik przesyłek międzynarodowych


Patrycja Piekoszewska - specjalista globkurierPatrycja Piekoszewska

Key Account Specialist w GlobKurier.pl. Na co dzień pracuje z klientami indywidualnymi jak i biznesowymi. Przedstawia oferty oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów przy realizacji zleceń.


Wykorzystaj kod rabatowy i zaoszczędź na przesyłce​

Wpisując ten kod rabatowy otrzymasz 7% zniżki na przesyłki krajowe i międzynarodowe. Kod przeznaczony dla indywidualnych użytkowników naszej platformy. Dziel się wiedzą, rozwijaj i wysyłaj taniej z GlobKurier.pl